Do karantény nebudou muset od úterý lidé, kteří se potkají s nakaženým s rouškou či respirátorem a sami také budou mít ochranu dýchacích cest. Karanténa nebude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nutná ani pro ty, kteří už nemoc prodělali v posledních 90 dnech. Od 21. září by lidé měli pomáhat hygienikům tím, že na webu vyplní své kontakty. Nový formulář čeká i na ty, kteří přicestují z rizikových zemí. Novinářům to ministr řekl po pondělním jednání Rady vlády pro zdravotní rizika.
Algoritmy pro posílání lidí do karantény podle ministra vydá jako nařízení hlavní hygienička Jarmila Rážová. „Pokud dva lidé mají nasazenou řádně roušku nebo respirátor a jeden z nich je pozitivní, nebude mít další povinnou karanténu,“ vysvětlil Vojtěch nařízení, s platností od zítra. Dotyčný bude také podle něj poučen, aby sledoval svůj zdravotní stav po dobu deseti dnů od kontaktu.
Karanténa nebude podle ministra zdravotnictví nutná ani pro lidi, kteří už nemoc prodělali v posledních 90 dnech. „V tomto případě mají lidé už vybudovanou imunitu a nemusí tak být do karantény umisťováni,“ přiblížil.
Nové elektronické formuláře
V týdnu od 21. září by pak mělo být spuštěno takzvané sebereportování. Pozitivně testovaný člověk na onemocnění COVID-19 vyplní webový formulář s informacemi o svých kontaktech.
„Člověk, který je pozitivně otestován, dostane o tom informaci a obdrží webový formulář, kde bude moci vyplnit informace o svých kontaktech, že se setkal s rodinným příslušníkem, pracovním kontaktem. Vyplní telefonní číslo, popíše stav," uvedl Vojtěch, podle kterého to bude znamenat významnou časovou úsporu pro hygieniky v následném trasování kontaktů. „Dnes to funguje tak, že (hygienici) musí volat pozitivnímu a ten potom v rámci rozhovoru sděluje člověk kontakty,“ dodal ministr. Od změny si tak slibuje výraznou úsporu času.
„Od 21. září také spouštíme elektronický formulář pro příjezdy z rizikových zemí. Ať už v rámci EU nebo mimo,“ uvedl Vojtěch. Formulář tak bude sloužit k lepšímu přehledu, který v tuto chvíli není podle něj ideální. „Pracujeme na tom i s ministerstvem vnitra, aby byla povinnost leteckých společností, které budou přijímat pasažéry do letadla, aby tito lidé měli daný elektronický formulář řádně vyplněný a my měli evidenci o tom, kdo přijíždí z rizikových zemí,“ dodal ministr.
Karanténa trvá deset dní
Do karantény posílají hygienici rizikové kontakty nakažených lidí, od 1. září byla její délka zkrácena ze dvou týdnů na 10 dní. Stejně byla zkrácena i nařízená izolace lidí přímo nakažených.
Pokud lidé příznaky mají, jsou v izolaci ještě tři až čtyři dny po jejich vymizení. K ukončení karantény ani izolace není třeba test, výjimkou jsou lidé pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou.
Karanténa je oddělení osob, u nichž je podezření, že byly v kontaktu s někým nakaženým. Člověk, kterému byla nařízena domácí karanténa, by měl zůstat doma a nevycházet ani na nákup či k lékaři. Pouze ti, kteří nemají možnost využít pro potřeby nákupu dodavatelské služby, mohou na nezbytně nutnou dobu opustit domov.
Podívejte se na krátkou zprávu o Chytré karanténě od vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci @vdzurilla. V tom videu je všechno důležité, co byste měli vědět a na co se často ptáte. pic.twitter.com/0ZwogF0ye2
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) September 14, 2020
Izolace se týká lidí, u nichž se nemoc laboratorně prokázala, a slouží k jejich oddělení od ostatní populace. U méně závažné infekce může být v domácím prostředí, při závažnějším průběhu na infekčním oddělení v nemocnici.