
Poplatky pro ČT? Vždyť českým zprávám nerozumíme a máme jen večerku, diví se Vietnamci
Na festivalu nebo u grilu – i tak se na začátku prázdnin prezentují na sítích politici. Politický marketér Tomáš Buzek ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil, že své zvyky ohledně dovolených přizpůsobují realitě blížících se sněmovních voleb. „Politici jezdí po Čechách, exotickým drahým dovoleným se vyhýbají,“ podotkl. Možné kauzy očekává Buzek v posledních týdnech, možná i dnech před kláním o dolní komoru Parlamentu.
V honbě za voličskými hlasy, s trochou nadsázky řečeno, nastává jakási gurmánská fáze. Kdo procházel v horkém středečním odpoledni pražským Sofijským náměstím, mohl narazit na čelního představitele hnutí ANO a místopředsedu dolní komory Karla Havlíčka (ANO) v netradiční roli. V roli výčepního zde lovil hlasy voličů, kromě piva „Karla“ nabízel i malinovku. Zároveň finišuje série předvolebních debat s premiérem a lídrem koalice Spolu Petrem Fialou (ODS), po níž následují předvolební „grilovačky“.
Poslanec Jiří Kobza ke konci června po deseti letech ukončil členství v hnutí SPD. Odůvodnil to mimo jiné tím, že jeho programové priority se neshodují se směřováním strany. Informoval o tom ve středu web Seznam Zprávy. Kobza v minulých volbách do Sněmovny obhájil mandát v hlavním městě ze čtvrtého místa kandidátky, v těch letošních měl podle zmíněného webu kandidovat z prakticky nezvolitelného místa.
Být členkou mladé SPD v Praze je „veselé“, na sítích jsem obdržela už mnoho výhrůžek. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla místopředsedkyně pražské buňky SPD a členka mládežnické organizace hnutí Olga Tietz, která se narodila v Kyjevě. „Na stáncích SPD mi lidé už párkrát řekli, že je škoda, že jsem fašistka,“ zmínila. Mladá politička také zdůraznila, že si ji strana hýčkala ještě před vypuknutím války a svou pozici si nezískala kvůli původu, ale díky aktivní práci pro hnutí.
Pokud bude premiérem někdo, kdo čeká na soudní rozhodnutí, jestli půjde do vězení, popřípadě dostane podmínku, nebude Česko ve světě nikdo brát vážně. V pořadu 360° ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL). Poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka to označil za „snůšku nesmyslů“.
Na kandidátky Stačilo! pro podzimní volby mohou kromě zástupců SOCDEM přibýt i zástupci Přísahy. Podle informací CNN Prima NEWS je totiž ve hře varianta, že se členové Přísahy přidají k sociálním demokratům a budou vyjednávat o přijetí na kandidátky. Stačilo! avizuje, že je otevřené jednání s partnery, kteří mají stejný program, žádná dohoda ale zatím prý neexistuje. Předseda hnutí Daniel Sterzik, jenž na sociálních sítích vystupuje pod pseudonymem Vidlák, navíc potenciálním partnerům nekompromisně vzkazuje, že budou muset toto hnutí respektovat.
S příchodem letních prázdnin si nejeden pozorovatel mohl znovu povšimnout, jak někteří představitelé ODS dělají vše pro to, aby své podporovatele přetransformovali na nevoliče. Velkou snahu v tomto ohledu očividně vyvíjí ministerstvo kultury v čele s Martinem Baxou (ODS), které prostřednictvím mediální novely máchá novými povinnostmi pro OSVČ jako rudým hadrem na býka.
Poté, co se členská základna SOCDEM oklepala z prvotního šoku, který přišel po oznámení spolupráce se Stačilo! a stranu opustila řada vlivných osobností, začínají se ozývat výzvy ke svolání mimořádného sjezdu. Na něm by naštvaní straníci chtěli odvolat předsedkyni Janu Maláčovou i místopředsedu Lubomíra Zaorálka, kteří podle nich zradili stranu a její hodnoty.
Prezident Petr Pavel se chová jako diktátor, je to smutné, řekla poslankyně SPD Karla Maříková v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagovala tak na Pavlovy pochybnosti, zda by v případě účasti SPD v příští vládě jmenoval zástupce hnutí do ministerských funkcí, a to kvůli postojům strany k Evropské unii a NATO. Pokud by je prezident nejmenoval, mohl by podle ústavních právníků porušit ústavu. Poslanec Karel Haas (ODS) Pavlův výrok nechtěl přímo komentovat, označil jej za čistě hypotetický. Ocenil však, že se prezident k tématu veřejně vyjadřuje.
Spojení Sociální demokracie a hnutí Stačilo! může dát lídryni uskupení vedeného KSČM v podzimních volbách jistotu, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS šéf komunikace Tipsportu Václav Sochor. Společný postup Jany Maláčové (SOCDEM) a Kateřiny Konečné (KSČM) má však i háček, v SOCDEM se navíc podle Sochora mluví o „Fierlingerovské zradě“.
Ačkoliv předseda ANO Andrej Babiš mluví o možnosti jednobarevné vlády, potenciální koaliční partneři naopak formulují konkrétní požadavky pro společné vládnutí. Mezi možné partnery ANO, pokud se dostanou do Sněmovny, patří Motoristé sobě, Stačilo! a SPD. První jmenovaní hovoří o podmínce vyjednávání trvalé výjimky z přijetí eura. SPD vzkazuje, že má zájem o vedení šesti ministerstev. O síle jednotlivých stran a uskupení se rozhodne během podzimních voleb. Do jmenování nového kabinetu může následně promluvit i prezident Petr Pavel.
Druhá část nedělní Partie na CNN Prima NEWS se neobešla bez několika hádek a ostrých názorových sporů. Jeden z nich vedl předseda SPD Tomio Okamura s ministry Vítem Rakušanem (STAN) a Markem Výborným (KDU-ČSL). Toho dokonce označil za blázna, když se probíraly kontroverze kolem šéfky Trikolory Zuzany Majerové.
Hnutí ANO stále dominuje, vládní koalice Spolu nesílí a Piráti těží ze spolupráce se Zelenými, uvádí nejnovější exkluzivní volební model ústavu STEM pro CNN Prima NEWS. Podle dat z červnového výzkumu by se do Poslanecké sněmovny nedostali nejen Motoristé sobě, ale také hnutí Stačilo!, které prožívá sešup ve volebních preferencích. Právě přítomnost menších stran na pětiprocentní hranici nejspíše rozhodne o podobě nové vlády po říjnových sněmovních volbách.
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2025 se uskuteční v pátek a sobotu 3. a 4. října. Přesný termín vyhlásil prezident republiky Petr Pavel. V minulých parlamentních volbách zvítězila kolice Spolu a Petr Fiala coby předseda nejsilnější strany koalice sestavil vládu.
Už teď si lidé mohou pro parlamentní volby zažádat o voličský průkaz. Nejpozději to bude možné ve středu 1. října, dva dny před začátkem hlasování, pokud žádost doručíte osobně. Online žádost o volební průkaz musíte odeslat do pátku 26. října.
Lidé se také mohou hlásit do okrskových volebních komisí. Počet členů každé z nich určí starostové nejpozději 60 dní před volbami, tedy do začátku srpna.
Kandidátní listiny jednotlivých stran pro volby do Poslanecké sněmovny budou oficiálně zveřejněny přibližně 45 dní před konáním voleb, tedy v polovině srpna 2025.
Volby do dolní komory parlamentu se u nás konají jednou za čtyři roky, pokud nedojde k volbám předčasným. Volič vybírá jeden hlasovací lístek a může určit až čtyři preferenční hlasy, které mohou rozhodnout o tom, který kandidát bude zvolen.