Politolog Kubáček k novému volebnímu modelu
Hnutí ANO by v parlamentních volbách porazilo koalici Pirátů a STAN. Na třetím místě by se potom umístila koalice Spolu, za ní hnutí SPD. Kolem pětiprocentní hranice vstupu do Parlamentu se pohybují sociální demokraté, komunisté a hnutí Přísaha. Vyplývá to z volebního modelu, který ve středu zveřejnil empirický výzkum pro demokracii STEM a který měla televize CNN Prima NEWS exkluzivně k dispozici.
V červnu by hnutí premiéra Andreje Babiše volilo 26,7 procenta voličů. Ve zprávě STEM se rovněž uvádí, že 30 procent dotazovaných nevědělo, komu by svůj hlas dalo. „To je letos nezvykle velký počet. Když se na data podíváme v detailu, tentokrát dokonce vidíme, že počet nerozhodnutých je napříč republikou, vzděláním, příjmy, pohlavím v podstatě stejně početný, což v minulosti nebylo,“ okomentoval pro televizi CNN Prima NEWS nový volební model politolog Jan Kubáček.
Na druhém místě se umístila kalice Pirátů a STAN (24,1 %), následují koalice Spolu (17,4 %), SPD (10,9 %), ČSSD (5,5 %), KSČM (5,5 %) a Přísaha (5,1 %).
„Tentokrát venkov, velká města, vysoce příjmoví, středně příjmoví i ti s menším příjmem zvažují mezi několika subjekty, zvažují, jestli k volbám půjdou, případně zvažují mezi nováčky. Září bude velmi intenzivní, bude se bojovat o každý hlas,“ vysvětlil Kubáček.
Šlachta jako kopie Babiše? Šéf Přísahy má vlastní Čau lidi, ve videu mluví i přes hodinu
Premiér Andrej Babiš (ANO) je znám svojí pravidelnou komunikací na sociálních sítích, kde takřka každou neděli vystupuje ve svém vysílání nazvaném Čau lidi. Zde potenciálním voličům vypráví o krocích vlády, vychvaluje své ministry a lidi, a mnohdy si i kopne do svých kritiků či opozice. S podobným schématem nyní přišel i šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta.
Politici budou podle něj v nadcházejících měsících kromě charismatu lídra strany sázet především na téma „jak neopakovat uzávěru země, jak udržet ekonomiku v růstu a nečelit ekonomickému koronaviru“.
„Ale hlavně – jak vrátit státu akceschopnost. Aby plnil roli, ke které ho máme. Aby fungovaly školy, ochrana, státní administrativa, aby byla vymahatelná bezpečnost. To, co jsme viděli v 18 měsících koronaviru, bylo opravdu selhání státu v přímém přenosu,“ doplnil politolog.
V uplynulém roce a čtvrt totiž podle Kubáčka fungovaly pouze jednotlivci, například zdravotníci či jiní experti. „V momentě, kdy to měl vzít do rukou stát, to krachlo,“ mínil politolog.
Divoké tažení Andreje Babiše?
Prezident Miloš Zeman již v minulosti několikrát uvedl, že sestavováním vlády pověří šéfa nejsilnější strany. Tou by nyní podle volebního modelu STEM bylo právě hnutí ANO. Podle Kubáčka záleží, jestli to bude hnutí ANO s Andrejem Babišem jako kandidátem na premiéra, nebo s jiným adeptem na předsedu vlády.
„Pokud by to byla varianta B, dá se předpokládat, že vyjednávání o koalici bude mnohem širší. Bude to hodně o tom, jestli koalice Starostů a Pirátů a koalice Spolu udělají kvalitní výsledky, podrží se navzájem a budou vystupovat jednotně. V tu chvíli to pro hnutí ANO může být velký problém,“ uvažoval Kubáček.
Strany se ale také mohou po vyhlášení vítěze voleb začít „tříštit“. „V tu chvíli začíná divoké vyjednávání a tažení Andreje Babiše, případně hnutí ANO, ve prospěch širší koalice a hledání v tu chvíli jiného jména pro premiéra,“ doplnil politolog.
Volby by v červnu vyhrálo hnutí ANO s 27 procenty hlasů. (Autor: STEM) Zdroj: CNN Prima NEWS