Největší světová automobilka Volkswagen se v Číně začíná soustředit na oblast elektrických létajících vozů a zkoumá možnosti osobní letecké dopravy. Německý automobilový výrobce v úterním prohlášení uvedl, že „vertikální mobilita“ může být po samořiditelné technologii dalším krokem, informoval web CNN.
„Ve studii proveditelnosti zkoumáme (v Číně) potenciální koncepty a partnery, abychom zjistili možnost industrializace tohoto přístupu,“ informoval automobilový výrobce. Čína je největším světovým automobilovým trhem a rovněž největším zákazníkem Volkswagenu.
V Bruselu se uvažuje o zavedení povinné výroby elektroaut. Chybí infrastruktura
Nejnovější iniciativa vlivné asociace Eurelectric, sdružující výrobce energie a provozovatele distribučních sítí, chce automobilkám nařídit povinnou výrobu elektromobilů. Že zákazníci o drahá, případně draze dotovaná auta moc nestojí a že ani automobilky z toho nejásají, ji přitom příliš netrápí. V Evropské unii chce auta čistě na elektrický pohon posunout na další level.
Zpráva přichází v době, kdy se německý výrobce silně tlačí do sektoru elektromobilů. V loňském roce dodal Volkswagen trojnásobně více elektrických aut oproti roku 2019, zatímco dodávky hybridních vozů vzrostly o 175 procent.
„Vertikální mobilita“ však přináší ještě víc překážek než elektromobilita, ať už v oblasti bezpečnosti či spolehlivosti. Létající vozidla by musela fungovat v „přeplněném vzdušném prostoru“ mezi malými drony i tradičními letadly a potřebovala by také regulační rámec, jehož vytvoření by mohlo trvat roky.
Létající auta jako nový trend
Šéf Volkswagen China informoval podle rozhovoru na LinkedIn předsedu správní rady koncernu Herberta Diesse, že společnost plánuje vyvinout dron, který by mohl dostat licenci. To by společnosti pomohlo v budoucnu rychleji reagovat v oblasti mobility, „která se bude odehrávat nahoře ve vzduchu a ne dole v ulicích“.
Volkswagen se tak přidává k rozrůstajícímu se seznamu společností, které zkoumají potenciál létajících vozů. Své plány ohledně elektrického létajícího taxi odhalily minulý měsíc na výstavě Spotřební elektroniky v Las Vegas (CES) společnosti Uber a Hyundai.
Japonská společnost Sky Drive v září minulého roku uskutečnila první veřejnou předváděčku létajícího auta. Firmy jako Porsche, Daimler nebo Toyota zase podporují start-upy v oboru známém jako „elektrické vertikální vzlety a přistání“ neboli eVTOL.