reklama

Sarkasmus, hájí Trump své výroky o vpichování dezinfekce. Na dotazy novinářů odpovídat nechtěl

Zdá se, že amerického prezidenta dohnala jeho vlastní slova. Trumpovo čtvrteční prohlášení o „vpichování dezinfekčních prostředků do těla za účelem léčby koronaviru“ vyvolalo vedle kritiky také šok či posměch. Na páteční tiskové konferenci mluvil prezident sotva šest minut, po vyjádření dalších odborníků se otočil a náhle odešel, aniž by zodpověděl otázky novinářů. Dříve téhož dne ještě stihl prohlásit, že jeho jeden den staré vyjádření bylo myšleno sarkasticky. Tomu však málokdo uvěřil.

reklama

„Vnitřní užívání dezinfekčních prostředků“ nebo „vystavování těl silnému slunečnímu záření“. Novináři se na čtvrteční tiskové konferenci amerického prezidenta Donalda Trumpa nestačili divit. Divili se i občané a někteří z nich obvolávali zdravotní centra s otázkami, zda se mají těmito radami řídit. Guvernér státu Maryland Larry Hogan musel spoluobčany varovat, aby vnitřně dezinfekční prostředky neužívali. K podobnému kroku se rozhodl i výrobce dezinfekcí, konkrétně firma Lysol. Ta ve svém prohlášení varovala, že lidé by za žádných okolností vnitřně konzumovat její produkty neměli.

„Konzumace výrobků s obsahem chlornanu sodného nebo isopropylalkoholu může vést k ledvinovému nebo jaternímu selhání. Prezident v posledních týdnech rozdával rady, které lidem spíže ublíží, než pomohou,“ uvedl pro stanici CNBC toxikolog Ryan Marino z univerzitní nemocnice v Clevelandu.

Prezident nejspíše reagoval na slova náměstka pro vědu a technologii ministerstva pro vnitřní bezpečnost Williama Bryana o tom, že koronavirus nepřežije dlouho na površích ošetřených dezinfekcí. Podobně tomu je podle Bryana i v případě, že je virus vystaven vyšším teplotám, slunečnému záření nebo vysoké vlhkosti. Bryan vycházel z testů provedených ve vojenské laboratoři v Marylandu. Jakým způsobem došel Trump k tomu, že by se dezinfekční prostředky mohly „vstřikovat“ do lidí, ovšem není jasné.

„Chtěl jsem sarkasticky položit otázku reportérům, jako jste vy, jen abych viděl, co se stane,“ hájil prezident v pátek svoje prohlášení před novináři. Reportéři, kteří čtvrteční briefing sledovali z první ruky, však o jeho vyjádření pochybují. „Pozoroval jsem jej velmi z blízka. Připadalo mi, že se otočil k Bryanovi a doktorce Burksové a řekl, co třeba použít záření na lidské tělo nebo dezinfekci. Podle mě to vypadalo tak, že prezident navrhoval vnitřní užití dezinfekčních prostředků jako formu léčby,“ uvedl reportér Fox News John Roberts.

V pátek Trump svoji tradiční tiskovou konferenci o koronaviru výrazně zkrátil. Po vystoupení viceprezidenta Mikea Pence odmítl odpovídat na dotazy novinářů a neočekávaně odešel pryč. Někjteří novináři se domnívají, že tento postup Trumpovi doporučili jeho poradci vzhledem k prezidentovým čtvrtečním výrokům.

„Věděli, že by dnes neměl odpovídat na otázky, že ho raději musí uložit do postele,“ komentoval Trumpův úprk před novináři Chuck Todd ze stanice MSNBC. Podle něj se zjevně prezidentovi spolupracovníci snaží „uklidit nepořádek, který prezident způsobil“. Starosta New Yorku Bill de Blasio pak označil prezidentovo prohlášení za smutné.

Zatím nejsou jasné důkazy, které by naznačovaly, že šíření nemoci COVID-19 může být ovlivněno počasím nebo ročními obdobími. Koronavirus se opětovné šíří v Singapuru a Brazílii. Obě země se přitom nacházejí v tropickém podnebném pásmu s velkou vlhkostí. Laboratorní studie navíc nezahrnuje lidský faktor. Nedodržování některých základních hygienických pravidel nebo doporučení může vést k rychlému šíření viru bez ohledu na okolní podmínky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých
Vláda

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Měli jste omikron? Vláda chystá nové opatření, výjimka z testů se má ale týkat jen někoho

Prodělali jste omikron? Na měsíc se zřejmě vyhnete testům i karanténám. Ve středu večer by měla nová pravidla schválit vláda. Podle informací CNN Prima NEWS se ladí poslední detaily. Diskuze se vede o to, zda by mělo opatření platit i retrospektivně a zda se omikronem už znovu nakazit nemůžete. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je taková šance alespoň po dobu 30 dnů téměř nulová.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

reklama

Domácí zpravodajství

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama