reklama

Sarkasmus, hájí Trump své výroky o vpichování dezinfekce. Na dotazy novinářů odpovídat nechtěl

Zdá se, že amerického prezidenta dohnala jeho vlastní slova. Trumpovo čtvrteční prohlášení o „vpichování dezinfekčních prostředků do těla za účelem léčby koronaviru“ vyvolalo vedle kritiky také šok či posměch. Na páteční tiskové konferenci mluvil prezident sotva šest minut, po vyjádření dalších odborníků se otočil a náhle odešel, aniž by zodpověděl otázky novinářů. Dříve téhož dne ještě stihl prohlásit, že jeho jeden den staré vyjádření bylo myšleno sarkasticky. Tomu však málokdo uvěřil.

reklama

„Vnitřní užívání dezinfekčních prostředků“ nebo „vystavování těl silnému slunečnímu záření“. Novináři se na čtvrteční tiskové konferenci amerického prezidenta Donalda Trumpa nestačili divit. Divili se i občané a někteří z nich obvolávali zdravotní centra s otázkami, zda se mají těmito radami řídit. Guvernér státu Maryland Larry Hogan musel spoluobčany varovat, aby vnitřně dezinfekční prostředky neužívali. K podobnému kroku se rozhodl i výrobce dezinfekcí, konkrétně firma Lysol. Ta ve svém prohlášení varovala, že lidé by za žádných okolností vnitřně konzumovat její produkty neměli.

„Konzumace výrobků s obsahem chlornanu sodného nebo isopropylalkoholu může vést k ledvinovému nebo jaternímu selhání. Prezident v posledních týdnech rozdával rady, které lidem spíže ublíží, než pomohou,“ uvedl pro stanici CNBC toxikolog Ryan Marino z univerzitní nemocnice v Clevelandu.

K tématu

Prezident nejspíše reagoval na slova náměstka pro vědu a technologii ministerstva pro vnitřní bezpečnost Williama Bryana o tom, že koronavirus nepřežije dlouho na površích ošetřených dezinfekcí. Podobně tomu je podle Bryana i v případě, že je virus vystaven vyšším teplotám, slunečnému záření nebo vysoké vlhkosti. Bryan vycházel z testů provedených ve vojenské laboratoři v Marylandu. Jakým způsobem došel Trump k tomu, že by se dezinfekční prostředky mohly „vstřikovat“ do lidí, ovšem není jasné.

„Chtěl jsem sarkasticky položit otázku reportérům, jako jste vy, jen abych viděl, co se stane,“ hájil prezident v pátek svoje prohlášení před novináři. Reportéři, kteří čtvrteční briefing sledovali z první ruky, však o jeho vyjádření pochybují. „Pozoroval jsem jej velmi z blízka. Připadalo mi, že se otočil k Bryanovi a doktorce Burksové a řekl, co třeba použít záření na lidské tělo nebo dezinfekci. Podle mě to vypadalo tak, že prezident navrhoval vnitřní užití dezinfekčních prostředků jako formu léčby,“ uvedl reportér Fox News John Roberts.

V pátek Trump svoji tradiční tiskovou konferenci o koronaviru výrazně zkrátil. Po vystoupení viceprezidenta Mikea Pence odmítl odpovídat na dotazy novinářů a neočekávaně odešel pryč. Někjteří novináři se domnívají, že tento postup Trumpovi doporučili jeho poradci vzhledem k prezidentovým čtvrtečním výrokům.

„Věděli, že by dnes neměl odpovídat na otázky, že ho raději musí uložit do postele,“ komentoval Trumpův úprk před novináři Chuck Todd ze stanice MSNBC. Podle něj se zjevně prezidentovi spolupracovníci snaží „uklidit nepořádek, který prezident způsobil“. Starosta New Yorku Bill de Blasio pak označil prezidentovo prohlášení za smutné.

Zatím nejsou jasné důkazy, které by naznačovaly, že šíření nemoci COVID-19 může být ovlivněno počasím nebo ročními obdobími. Koronavirus se opětovné šíří v Singapuru a Brazílii. Obě země se přitom nacházejí v tropickém podnebném pásmu s velkou vlhkostí. Laboratorní studie navíc nezahrnuje lidský faktor. Nedodržování některých základních hygienických pravidel nebo doporučení může vést k rychlému šíření viru bez ohledu na okolní podmínky.

Další hlavní zprávy

K věci

Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde

Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde

Pro Českou republiku se všechno točí kolem Vrbětic, kdežto pro Rusko, a stejně tak i pro Západ, je kontext daleko širší. Těmito slovy zhodnotil Alexandr Vondra současnou diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Situace se bezpochyby může negativně promítnout do vzájemných obchodních nebo kulturních vztahů. Na plynu z Ruska však podle Vondry existenčně závislí nejsme.

Rusko

Rusko hrozí Ukrajině: Na Krymu cvičí 10 tisíc vojáků. Kyjev protestuje a volá po sankcích

Rusko hrozí Ukrajině: Na Krymu cvičí 10 tisíc vojáků. Kyjev protestuje a volá po sankcích

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1 200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?
Flegr: Respirátory venku jsou nesmysl. Antigenní testy můžou pomoci zprovoznit služby
Finančně vyčerpávající léčba Schumachera. Rodina legendy musí rozprodat majetek
reklama
reklama
Zpackaná operace ruské rozvědky, komentoval Vrbětice Kulhánek. Váží si podpory spojenců

360°

Domácí zpravodajství

Dalších osm podezření na úmrtí po očkování. Česko jich celkem eviduje už 47
Ve středu přibylo nejméně nakažených od září. Vláda rozhodne o rozvolnění
Další články
reklama
reklama