„Z pozice představitelů samospráv v Ústeckém kraji Vás vyzýváme, aby vláda přehodnotila svůj postoj k financování měst a obcí v souvislosti s ekonomickými dopady pandemie COVID-19.“ Tak začíná otevřený dopis starostů, primátorů a zastupitelů měst a obcí Ústeckého kraje, který je adresovaný předsedovi vlády Andreji Babišovi.
Zástupcům měst a obcí Ústeckého kraje vadí, že vláda nekompenzuje v plné výši peníze, které z rozpočtů samospráv ukrojila na to, aby mohla vyplatit jednorázovou podporu živnostníkům v rámci programu „Pětadvacítka“. „Vládní dávka 1 200 korun na obyvatele pokryje zhruba třetinu, maximálně něco přes čtyřicet procent výpadku v důsledku vládního rozhodnutí,“ stojí mimo jiné v otevřeném dopise, který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici.
Starostové připomínají, že města a obce mají na peníze nárok na základě zákona o rozpočtovém určení daní. Pokud však už vláda přijala rozhodnutí, na jehož základě tento finanční tok omezila, musí prý dostát svému slibu a výpadek nahradit zvláštním zákonem „Nic takového se bohužel nestalo. Svůj slib, že města dostanou své peníze zpět, jste nedodržel!“ spílají dále premiérovi.
Vyzývají, aby vláda změnila přístup
Místní politici také vyčíslují, jaká je skutečná bilance po zmíněném vládním zásahu. Vláda podle nich slibovala, že dotace dodá městům a obcím do rozpočtů 12,8 miliardy korun a bohatě tak vykompenzuje 4,5 miliardy, o které měly samosprávy v důsledku vládního rozhodnutí přijít. „Poměr mezi ztrátou a kompenzací je přesně opačný. Možná to nevíte, ale skutečnost je taková, že jen tři největší města v našem kraji přijdou podle našich odhadů o 650 milionů korun, a to po započítání vládní dávky 1 200 korun na obyvatele,“ píší dále starostové.
Stát by měl obcím a krajům poslat peníze z rozpočtu, řekla Národní rozpočtová rada
Výpadky příjmů obcí a krajů způsobené mimo jiné vyplácením příspěvků osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) i společníkům malých společností by měly být kompenzovány převody peněz ze státního rozpočtu, a to bez vázání na konkrétní účely. Vyplývá to z vyjádření Národní rozpočtové rady (NRR) v její pravidelné čtvrtletní zprávě o stavu veřejných financí. Zároveň v dokumentu NNR uvedla, že v současné situaci je pomoc státu firmám a podnikatelům zasaženým dopady šíření koronaviru nutná, a to i za cenu významného nárůstu deficitu veřejných rozpočtů.
Jen Ústí nad Labem má v důsledku vládního rozhodnutí zkrácené příjmy téměř o 260 milionů korun, avšak z dotace získá jen 112 milionů. Děčínu prý v konečném bilancování bude chybět asi 130 milionů, Mostu 120 milionů. „Vážený pane premiére, vyzýváme Vás, aby vláda změnila přístup a spravedlivě nahradila obcím příjmy, o které je jednostranně připravila. V opačném případě si vyhrazujeme právo jednat dle našeho uvážení a přistoupit k takovým akcím, které upoutají pozornost na podporu našich oprávněných požadavků,“ končí otevřený dopis, pod nímž je podepsáno šestnáct členů vedení měst a obcí, včetně primátora Mostu Jana Paparegy, náměstkyně primátora Ústí nad Labem Věry Nechybové nebo Vladislava Rašky, bývalého primátora Děčína.
Vrátíme 2,5násobek, tvrdí Schillerová
S touto optikou ale nesouhlasí ministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Výpadek příjmů obcí v důsledku vyplácení kompenzačního bonusu představuje cirka pět miliard korun. V Parlamentu jsme prosadili kompenzační příspěvek 1 200 korun na jednoho obyvatele obce, to je v celkové výši 12,8 miliardy. Senát v současné době projednává jeho další navýšení na 1 250 korun, což znamená nárůst tohoto příspěvku na 13,4 miliardy,“ sdělila redakci CNN Prima NEWS v SMS zprávě. Podle ní tak výpadek příjmů obcí z tohoto titulu bude kompenzován 2,5násobně.
Prezident Zeman podepsal příspěvek 1 200 Kč na obyvatele obcím a další daňové změny
Obce dostanou jednorázový příspěvek 1 200 korun na obyvatele ze státního rozpočtu jako kompenzaci výpadku daňových příjmů. Počítá s tím vládní balík změn daňových zákonů, které podepsal prezident Miloš Zeman. Příspěvek má obcím nahradit příjmy z daní, o které přicházejí kvůli výplatě státní podpory podnikatelům postiženým dopady epidemie.
Vláda prý navíc přijala řadu opatření, která pokles daňových příjmů samospráv podstatným způsobem eliminují, ať už v podobě zmíněného jednorázového neúčelového příspěvku, či rozsáhlého navýšení dotačních titulů. „V této souvislosti připomínám například program ministerstva financí, ze kterého se financují základní školy a školky (+ 3,1 miliardy) a nájemní bydlení v působnosti obcí (+ 700 milionů), či program ministerstva pro místní rozvoj zaměřený na investice do majetku obcí (3,7 miliardy),“ dodala šéfka státní kasy.
Pomoc se podle Schillerové dostane i krajům, a to například v roce 2020 na investice do silnic druhé a třetí třídy (6 miliard korun) či ve formě zajištění ochranných pomůcek, odměn pracovníkům v sociálních službách, záchranářům a podobně. „Nesmíme zapomínat na příznivý efekt kompenzačních bonusů a zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, díky kterému zůstane ekonomickým subjektům přes 30 miliard korun navíc, což při konzervativním multiplikátoru spotřeby znamená dodatečný přínos pro obce z titulu DPH nejméně 1,8 miliardy,“ uzavřela ministryně financí.