U vlakových nádraží by mohla vyrůst testovací místa na koronavirus. Lidé by se tam mohli nechat otestovat jednou za tři dny zdarma. První testovací centrum by mohlo stát v Pardubicích, řekl CNN Prima NEWS mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Správa železnic se tak snaží o návrat cestujících do vlaků i celé společnosti do normálního života.
„Jednoznačným cílem Správy železnic je podpořit testování občanů, návrat cestujících do vlaků i celé společnosti do běžného stavu,“ řekl CNN Prima NEWS Gavenda s tím, že záměr rozšíření míst veřejného testování v blízkosti nádraží aktuálně projednávají. Klíčové podle mluvčího bude jednání s vlastníky pozemků před nádražními budovami. V drtivé většině se jedná o samosprávy.
Chystáte se na Velikonoce cestovat? Pozor na omezení počtu spojů vlaků a autobusů
Přestože nadále platí přísná vládní opatření o omezení pohybu mezi okresy, lze očekávat, že velikonoční volno bude svádět k většímu cestování třeba za rodinou. Měli byste si však rozmyslet, zda k přepravě využijete hromadnou dopravu. Čeští dopravci totiž nadále provozují značně omezené spoje. Snadno tak můžete ve velikonočních dnech přijít k úplně plnému autobusu či vlaku.
Testování by pro veřejnost bylo zdarma v rámci nastaveného systému dobrovolného antigenního testování hrazeného ze zdravotního pojištění. „V současnosti lze hovořit o možné kapacitě testování přibližně 300 osob denně, a to včetně víkendů,“ uvedl mluvčí Správy železnic.
Ten zároveň zdůraznil, že negativní test ale nebude podmínkou pro jízdu vlakem. „V rámci stávající situace nejde o zavádění nějakých dalších povinností, ale o to, aby lidé měli snazší přístup k možnosti nechat se otestovat,“ vysvětlil Gavenda.
První vytipované nádraží, u kterého by testovací místo mohlo stát, je v Pardubicích. Jako další vhodná se podle Gavendy jeví například nádraží v Hradci Králové, České Třebové či v Praze. „Nejvhodnějšími lokalitami jsou větší nádraží, která svou polohou umožní umístění stanů či mobilních kontejnerů a dalšího nutného sociálního zázemí. Klíčem bude i hledisko větší frekvence cestujících,“ vysvětlil mluvčí.
Během pandemie lidé vlaky tolik nejezdí
Správa železnic by k provozu testovacích center poskytla maximální součinnost. Zajistila by přívod elektrické energie a případné další nutné prostory, základní dohled ochrannou službou a navigaci na daných nádražích. Samotné testování by podle Gavendy realizovala společnost splňující veškeré stanovené podmínky, normy a povolení.
Lidé nejvíce za poslední dobu jezdili vlakem v roce 2019. Tehdy ho zvolilo jako denně využívaný dopravní prostředek přes 161 tisíc lidí. Kvůli pandemii koronaviru ale zažívá železniční doprava výrazný pokles počtu cestujících. Loňský rok vlakem denně cestovalo necelých 100 tisíc pasažérů.