reklama

Ochránci zvířat ve sporu s pražskými fiakristy: Kůň není stroj, do města nepatří

Koňské povozy brázdící historická centra měst – někdo je považuje za neodmyslitelnou součást především světových metropolí, jiný za zbytečnou atrakci, která škodí zvířatům. Těmto střetům se nevyhnula ani Praha.

reklama

Podle předsedy Cechu fiakristů a povozníků Čech a Moravy Josefa Kočovského má Praha jedny z nejpřísnějších podmínek pro povozy s koňmi na světě. „V Praze se jezdí od 10:00 do 22:00, rozděleno na dvě směny, jedni koně jezdí od rána od 10 do 16 hodin, odjíždí a přijíždí druhá směna a každý týden se to mění. Takže není možné, aby tady byl někdo déle než těch 6 hodin, to taky nikde na světě neplatí,“ popisuje režim koní na Staroměstském náměstí Kočovský.

Ochlazení ve vyhřátých ulicích

Na stanovišti v centru Prahy mají koně možnost čerstvé vody i krmení, chybí však přístřešek, který by zvířata ochránil zvláště v létě před přímým sluncem. Ani to ale podle Kočovského není problém. „Když jsou ulice vyhřáté, stříkáme pod koně vodu, ale ten kůň tady nestojí celý den, v uličkách už je stín, a když se třeba nenakládá dlouho, kočár se jde projet stínem, aby tady koně nestáli dlouho na sluníčku. Kůň je stepní zvíře, tomu horko nevadí, vadí mu průvan,“ dodává předseda cechu, podle kterého stav zvířat pravidelně kontrolují inspektoři veterinární správy – ta mu ostatně dává za pravdu.

Podle Petra Majera ze Státní veterinární správy ČR nebylo při kontrolách koní na Staroměstském náměstí a v okolí dosud zjištěno porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. „Pokud jde o fiakrovou dopravu v Praze – SVS samozřejmě kontroluje tuto dopravu. Probíhá to tak, že na začátku sezony jsou městskou veterinární správou stanoveny podmínky, za jakých může doprava probíhat, a v průběhu roku jsou konány minimálně 2 kontroly na základě dlouhodobého plánu,“ popisuje Majer s tím, že inspektoři podnikají i neohlášené kontroly v případě podnětů nebo extrémně vysokých teplot.

Povolení na vodě

Podle právničky Kláry Djemel z organizace Hlas zvířat ale nejsou kontroly dostatečné – a to i z důvodu pravomocí Krajské veterinární správy ČR. „KVS může zkontrolovat pouze aktuální zdravotní stav a v případě, že jsou koně přetěžovaní, muselo by se to projevit natolik výrazně, že by KVS shledala závažnější zdravotní problém, a pak by se to dalo řešit. Ale pokud koně jsou v dobrém výživovém stavu, nejsou dehydrovaní, nekulhají, mají řádně upravená kopyta, KVS nemá nástroje, jak takovému provozu zabraňovat,“ vysvětluje právnička.

Projekt Prima Mazlíček si pro vás ve spolupráci s organizací Hlas zvířat a advokátní kanceláří Plicka&Partners připravil právní poradnu zaměřenou na zvířata a vše kolem nich. Nejen znění zákonů, ale i praktické rady a tipy jak postupovat v situacích, do kterých se může dostat každý z nás – to je FRANTIŠKOVA PORADNA, která nese jméno po patronovi zvířat sv. Františku z Assisi.

Dalším problémem je i tzv. povolení ke svodu vydávané právě veterinární správou provozovatelům veřejných zvířecích atrakcí. Toto povolení specifikuje bližší podmínky k provozování atrakce, typickými základními povinnostmi jsou vakcinace, označení a vybavení průkazem koně. „V případě Prahy není vydáváno povolení ke svodu pro konkrétní koně či konkrétní provozovatele kočárů, ale jednotné povolení pro právnickou osobu, která sdružuje veškeré provozovatele koňských povozů. To znamená, že ani KVS, ani magistrát nemají absolutně žádnou informaci o počtu, identifikaci nebo zdravotním stavu těchto koní,“ vysvětluje Klára Djemel.

Podle ochránců zvířat není kvůli výše zmíněným důvodům možné zjistit, jak na koně působí z dlouhodobého hlediska život ve velkoměstě. Proto spustili kampaň s názvem Kůň není stroj. „Kampaň reaguje na některé problémy, které vyvstávají v souvislosti s provozem koňských povozů v centru Prahy. Spolek Hlas zvířat, který kampaň spustil, má za to, že současné metropole nejsou způsobilé poskytnout prostředí, které by vyhovovalo základním potřebám koní. Např. dlouhodobý pohyb po tvrdém asfaltovém povrchu, vdechování splodin z vozidel, nebezpečí dopravních nehod, příp. přetěžování,“ vyjmenovává Djemel.

🚫 KŮŇ NENÍ STROJ 🐴 💚 Další úspěch pro koně ➡️ Řím zakázal koňské povozy! 🙏 Připojuje se tak k dalším zemím, kde koně...

Posted by Hlas zvířat on Friday, December 4, 2020

Na webových stránkách kampaně mohou lidé najít krom podkladů vycházejících ze zahraničních studií nebo petice také video zkrvaveného koně zapřaženého v povozu. Podle fiakristů si kůň poranil jazyk a byl následně ošetřen. „Toto video zachytila jedna osoba, která ho následně zaslala spolku Hlas zvířat. Zvýšilo pozornost veřejnosti v rámci možných problémů spojených s provozem kočárů v centru Prahy,“ říká Djemel. Spolek se obrátil také na pražský magistrát, který se vyjádřil kladně k ukončení koňských povozů už před rokem a v současné době shromažďuje podklady potřebné ke konečnému vyjádření. Praha by však nebyla prvním městem, které k vymýcení koňských fiakrů z center přistoupilo.

Je libo fotku s hadem?

Koňské povozy, stejně jako ježdění na ponících nebo předvádění hadů či papoušků na veřejnosti, musí splňovat konkrétní náležitosti. V opačném případě se provozovatel může dostat do křížku se zákonem. „Podmínky pro provoz jednotlivých atrakcí jsou vždy závislé na konkrétním druhu zvířat. Ale tak jako pro chovatele i pro provozovatele zvířecích atrakcí platí, že musí v rámci chovu těchto zvířat, případně provozování zvířecích atrakcí, dodržovat veškeré zákony a zejména veterinární zákon a zákon na ochranu zvířat proti týrání,“ vysvětluje advokát Robert Plicka z advokátní kanceláře Plicka & Partners.

U zvláště chráněných živočichů je třeba pamatovat na to, že držba, obchod nebo chov zvířat, jako jsou šelmy, hadi, sovy atd., je zakázán zákonem na ochranu přírody a krajiny. „Pokud provozovatel atrakce chce s těmito zvířaty pracovat, musí si vyžádat od krajské veterinární správy speciální povolení,“ doplňuje Plicka. Navíc je potřeba nahlásit veřejné vystoupení s jakýmikoliv zvířaty příslušné KVS a obci, kde se vystoupení má konat, nejméně 7 dní předem. „Loni bylo zkontrolováno 160 takových vystoupení, nějaká závada byla zjištěna zhruba v 6 % z těchto kontrol,“ uvádí Petr Majer ze SVS ČR.

Tagy:
zvířata koně atrakce Praha právní poradna vystoupení se zvířaty koňský povoz

Hlavní zprávy

Benda tepe zákon o předjíždění: Cyklisté si myslí, že chrání svět před smrdícími auty
Doprava

Benda tepe zákon o předjíždění: Cyklisté si myslí, že chrání svět před smrdícími auty

Poslanec Marek Benda (ODS) nesouhlasí s novinkou o předjíždění cyklistů. Jsou přeci ti správní, kteří chrání svět před smrdícími auty, rýpl si do zákona, který ve čtvrtek schválila Sněmovna. Podle Bendy není potřeba na veškeré lidské chování legislativa, stačí zdravý rozum. Pirátský poslanec Ondřej Profant ale podotkl, že zákon se schválil kvůli malé aktivitě policistů.

Netolický: Lhůty od stavebního zákona jsou šibeniční, reforma bude stát spoustu peněz

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) je i nadále kritický k novému stavebnímu zákonu z dílny ministerstva pro místní rozvoj. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že například lhůty na vyřízení stavebních povolení jsou od nového zákona „šibeniční, až nerealizovatelné“. A měl i další výtky. Proti těm se staví šéfka zmíněného resortu Klára Dostálová (za ANO).

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Dostane žhář z Bohumína doživotí? Obviněný trest přijal, rozhodne soud

Muž obviněný ze způsobení loňského požáru, při kterém v bohumínském panelovém domě zahynulo 11 lidí, by měl ve vězení strávit zbytek života. Jeden ze zmocněnců poškozených, Petr Kausta, to v pátek během jednání v budově krajského soudu řekl novinářům. Podle Kausty se obviněný doznal ke všem skutkům, tedy k vraždě a obecnému ohrožení, z nichž byl obviněn. Přijal také nabídku státního zástupce na doživotní trest vězení.

reklama

Domácí zpravodajství

Hasiči se vrátili na místo, kde ztratili kolegy. Výbuch poškodil i sousední domy

Jeden z rodinných domů v sousedství budovy v Koryčanech na Kroměřížsku, kterou zničil středeční výbuch, je podle statika neobyvatelný. Po explozi má poškozenou konstrukci, hasiči proto zajistili stabilizaci objektu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Exploze si vyžádala životy dvou zasahujících dobrovolných hasičů, další čtyři lidé utrpěli zranění.

Nejhorší covidový scénář v Česku: Obchody s výdejním okénkem a hospody na rezervace

Ministerstvo zdravotnictví má na stole plány, jak postupovat v nadcházejících měsících podle vývoje pandemie koronaviru. Připravený má i nejkrizovější scénář, který by začal platit v okamžiku, kdy by se v Česku znovu rozjela masivní vlna, tak jako loni na podzim. Obchody by při něm mohly fungovat jen prostřednictvím výdejních okének a do restaurací by se chodilo pouze při rezervaci.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Na D7 se převrátil kamion do příkopu. Dálnice už u Nezabylic jede jedním pruhem

Aktualizováno

Dálnice D7 u Nezabylic na Chomutovsku je po více než třech hodinách průjezdná jedním pruhem. Na místě je odtahová služba, která stále vyprošťuje směrem na Chomutov kamion, který se převrátil na bok. Nikdo nebyl zraněn. Událost se obešla bez větších kolon, protože v době úplného uzavření dálnice mohli řidiči využít objízdné trasy. Před příjezdem odtahové služby bylo místo průjezdné s opatrností, řekla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

reklama