Vrcholy olympiády v Tokiu 2021: Dream Team, Bilesová, Djokovič i Boltovi nástupci

O úspěchu na letní olympiádě v Tokiu 2021 sní sportovci z celého světa, slávu si však pod pěti kruhy vybojují jen někteří. Kdo z nich se postará o největší vrcholy her, které byly kvůli pandemii o rok odloženy? Redakce CNN Prima NEWS vybrala z programu LOH největší předpokládané šlágry. Patří mezi ně jak tažení amerického basketbalového Dream Teamu, tak třeba snaha gymnastky Simone Bilesové o dorovnání ženského olympijského rekordu devíti zlatých medailí.

23. července

Zahajovací ceremoniál

  • 13:00 SEČ

Tradiční slavnost bude mít na tokijském olympijském stadionu nevšední podobu. Při nástupu sportovců se po Řecku jako druhý v pořadí představí tým sestavený z 29 uprchlíků soutěžících ve dvanácti odvětvích. „Výjimečné osobnosti z nich dělá už jen to, že přežili válku, útisk a úzkost z emigrace. Fakt, že teď mohou zazářit i jako sportovci na světové scéně, mě naplňuje nesmírnou hrdostí,“ řekl představitel Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

25. července

Skateboarding, muži, street

  • program začíná v 02:00

Skateboardová premiéra na olympiádě a hned takový příběh! O prvenství bude usilovat 25letá americká hvězda Nyjah Huston, miláček mladých, který má na Instagramu téměř pět milionu followerů a je jednou z hlavních tváři značky Nike. Od svého debutu na X Games, jenž zvládl v pouhých jedenácti letech, vydělal Huston na prize money víc peněz než kterýkoliv jiný skateboardista. Je mistrem světa z let 2017, 2018 a 2019, letos jej však z trůnu sesadil Japonec Horigome Yuto.

26. července

Plavání, ženy, 400 m volný způsob

  • 03:30

První plavecký šlágr. Američanka Katie Ledecká je sice na trati 400 metrů volným způsobem letošní dvojkou, její světový rekord z minulé olympiády v Riu ovšem dosud nikdo nepřekonal. Bude tentokrát rychlejší ona, nebo její obrovská soupeřka Ariarne Titmusová z Austrálie? Titmusová v červnu zaznamenala druhý nejlepší čas všech dob.

27. července

Sportovní gymnastika, ženy, týmová soutěž

  • 12:45

Startuje jízda Američanky Simone Bilesové za zápisem do historie – jako první je u ní na řadě týmová soutěž. V Riu měla čtyři zlaté a jeden bronz, v Tokiu může kolekci doplnit dalším cenným kovem. Cokoliv jiného, než ten vůbec nejhodnotnější, by přitom tentokrát znamenalo zklamání – Američanky jsou velkými favoritkami, první mohou být už na třetí olympiádě za sebou. Něco podobného se nepovedlo od osmi triumfů v řadě, které si v letech 1956 až 1980 připsaly reprezentantky Sovětského svazu.

28. července

Plavání, ženy, 200 m volný způsob

  • program začíná v 03:30

A zase Ledecká, tedy Katie. A spolu s ní opět její velká soupeřka Titmusová, která letos drží lepší čas i na této trati. Američanka se navíc o hodinu později popere o výsledek též v oblíbeném závodě na 1 500 metrů volný způsob.

29. července

Plavání, muži, 100 m, volný způsob

  • program začíná v 03:30

Sólo pro následníka Michaela Phelpse. Anebo pro někoho jiného? 23letý Američan Caeleb Dressel by měl na stovce bojovat o svou první tokijskou placku. Letos sice drží až čtvrtý nejlepší čas, Dresselův výkon z MS 2019 by však tento rok neměl konkurenci. Phelpsův účet osmi zlatých medailí z Pekingu 2008 zřejmě v dalším asijském městě nedorovná, na sedm prvenství si však v Japonsku myslí. A tím pádem musí začít ve velkém stylu.

Sportovní gymnastika, ženy, víceboj

  • 12:50

Opět se všechny oči upřou k americké hvězdě Bilesové. Ve víceboji je neporažena od roku 2013, v téhle disciplíně může být první úspěšnou olympijskou obhájkyní od Věry Čáslavské z let 1964 a 1968. Pokud uspěje, bude to působivé už jen proto, že je jí už čtyřiadvacet, což v tomto sportu není zrovna obvyklý věk na velké triumfy.

30. července

Judo, muži, kategorie nad 100 kg

  • program začíná v 04:00

Den, kdy se pere Lukáš Krpálek. Ale bude to mít safra těžké, protože triumf se v této kategorii očekává především od francouzského obra Teddyho Rinera. 32letý rodák z Guadeloupe vyhrál v letech 2010 až 2020 neskutečných 154 zápasů za sebou, v Tokiu bude usilovat o třetí olympijské zlato.

31. července

Tenis, ženy, finále

  • program začíná v 05:00

Kdo se v ostře sledovaném turnaji dostane do finále? Domácí fanoušci budou nejvíc přát Naomi Ósakaové, která si dosud nezahrála na žádném olympijském turnaji. Premiéru pod pěti kruhy však zažije též favoritka číslo jedna – Australanka Ashleigh Bartyová. Hodně daleko by navíc rády došly třeba i Češky s fantastickou aktuální formou: Barbora Krejčíková a Karolína Plíšková.

Atletika, ženy, 100 m

  • program začíná v 12:10

Jamajčanka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová se může stát první ženou, která vyhraje olympijskou stovku hned třikrát. Tentokrát by se jí to mohlo poprvé povést jako mamince. 34letá Shelly-Ann v červnu potvrdila letošní výbornou formu časem 10,71 sekundy. Zaostala jím jen o osm setin za svým o tři týdny starším výkonem, jímž se zařadila na druhé místo historických tabulek (lepší byla už jen světová rekordmanka Florence Griffithová-Joynerová z USA s hodnotou 10,49).

1. srpna

Tenis, muži, finále

  • program začíná v 04:00

Bude to Novak Djokovič? Nebo mužský tenisový turnaj ovládne někdo úplně jiný? Naposledy v Riu triumfoval Andy Murray, který ve finále přemohl Juana Martína del Potra. Právě tenhle Argentinec před pěti roky vyřadil Djokoviče už v 1. kole, Srb má tedy velkou motivaci zadupat i poslední vzpomínky na olympijské rozpaky. Z největších hvězd míří ostatně nedávný wimbledonský šampion do Tokia jako jediný, Roger Federer a Rafael Nadal hry vynechají.

Atletika, muži, 100 m

  • program začíná v 11:00

Už u toho nebude Usain Bolt, který před čtyřmi roky ukončil kariéru. Dokonce ani Justin Gatlin, jenž se nedokázal kvalifikovat. Letos má nejvíce šancí Američan Trayvon Bromell, který by v Tokiu mohl napsat pointu velmi tklivého příběhu – ještě nedávno totiž kvůli řadě zranění nebylo vůbec jasné, zda bude moci s kariérou vůbec pokračovat.

3. srpna

Atletika, muži, 400 m překážek

  • program začíná v 01:00

Nor Karsten Warholm jen před pár týdny překonal neuvěřitelně vousatý světový rekord Američana Kevina Younga z olympiády v Barceloně 1992. Jenže v Tokiu bude mít velmi zdatného protivníka v Youngově krajanovi Rai Benjaminovi, jemuž se nedávno povedlo zaběhnout třetí nejrychlejší čas historie.

Sportovní gymnastika, ženy, prostná
(program začíná v 09:00–⁠11:15)

Dost možná poslední ostré vystoupení legendární Bilesové. Žena, která chce v Japonsku dorovnat rekordních devět zlatých Sovětky Larisy Latyninové, byla před rokem po odložení olympiády naprosto zdrcená. Finiš své kariéry dlouhodobě směřovala k létu 2020, vždyť už jejích tehdejších 23 let znamenalo pro gymnastku pokročilý věk. Během pandemického bezčasí dokonce chvíli přemýšlela, že skončí i bez té tolik vytoužené olympijské tečky. Nakonec se zařekla, že to všem ještě natře. Teď má tedy šanci.

4. srpna

Atletika, ženy, 400 m překážek

  • program začíná v 01:00

Dvě nejrychlejší ženy v historii proti sobě. Američanky Dalilah Muhammadová a Sydney McLaughlinová jsou obrovskými rivalkami. První z nich opanovala olympiádu v Riu a nedávné mistrovství světa, držela také světový rekord. Druhá si během zmíněného světového šampionátu na krk sice pověsila „pouze“ stříbrnou medaili, jenže následně pokořila již zmíněné absolutní maximum Muhammadové. Voilà, dámy, do sebe!

Atletika, muži, 200 m

  • program začíná v 10:30

Velké představení Noaha Lylese, úřadujícího světového šampiona a nejrychlejšího muže tohoto roku. Na úspěch si myslí i dva krajané 24letého floridského mládence Kenny Bednarek a 17letá naděje Erriyon Knighton, zdaleka největší pozornost ovšem poutá právě Lyles. Je to přece ten člověk, o němž se loni chvíli říkalo, že s časem 18,90 proběhl dvoustovku rychleji než rekordman Bolt. Byla to tehdy nesmírná senzace. Než se ovšem ukázalo, že pořadatelé závodu v Bradentonu Lylese omylem postavili do dráhy, která měla jen 185 metrů…

5. srpna

Atletika, muži, 400 m

  • program začíná v 11:00

Finále se může týkat dvou olympijských vítězů (Wayde van Niekerka z Jihoafrické republiky a Kiraniho Jamese z Grenady) a aktuálního mistra světa (Stevena Gardinera z Baham). S pořadím však ještě může zašejkovat i 23letý sebevědomý Američan Michael Norman.

6. srpna

Atletika, ženy, 400 m

  • program začíná ve 12:00

Pravděpodobně poslední individuální závod Allyson Felixové, se šesti zlatými a třemi stříbrnými nejúspěšnější atletické olympioničky všech dob. Do tokijské čtyřstovky nepůjde jako favoritka, jenže sedm nejrychlejších žen období 2019 až 2021 bude na trati chybět. Sprinterka z Los Angeles navíc kvůli předčasně narozené dcerce dávno poznala, že v životě jsou i důležitější věci než sport, takže se s podobným tlakem hravě vyrovná. A může se rozloučit velkolepým úspěchem.

Golf, ženy, finálové kolo

  • 23:30

Z pohledu zahraničního fanouška bude mít zřejmě větší šmrnc finiš mužského turnaje, jenže pro Čechy je více pikantní ženské zápolení. Obrovské šance se v něm totiž přisuzují Nelly Kordové, dceři bývalého československého tenisového reprezentanta. Jen škoda, že Nelly hraje za USA – pokud by se jí v Tokiu skutečně povedlo vyhrát, byla by první americkou golfovou olympijskou vítězkou od roku 1900. Anebo to bude její rovněž kvalifikovaná starší sestra Jessica?

7. srpna

Basketbal, muži, finále

  • 03:30

Pochopitelně se očekává přeslavný triumf Dream Teamu, jeho nedávné výsledky v přípravě ovšem ukazují, že nic není nemožné. Americká družina z NBA ovládla tři poslední olympijské turnaje, i letošní soupiska s Kevinem Durantem nebo Damianem Lillardem budí respekt. Vedle tradičních rivalů Argentiny a Španělska je však může klidně pozlobit i tým Austrálie nebo Nigérie.

Maraton, muži

  • 23:00

Ikonický závod končí až v dalekém Sapporu, jednou z jeho hlavních hvězd bude Eliud Kipchoge z Keni. Jediný muž všech dob, který maraton (byť za mimořádných podmínek) doběhl v čase pod dvě hodiny. A který s oblibou tvrdí, že v jeho světě neexistují žádné limity. Jenže třeba loni při říjnovém maratonu v Londýně skončil až osmý, s více než minutovou ztrátou na vítězného Etiopana Kitatu. Nezaváhá tedy náhodou i v Japonsku?

8. srpna

Slavnostní zakončení

  • 12:00

V jaké atmosféře bude končit olympiáda covidové doby? Jak výrazně ji poznamená, že se koná bez diváků? Který stát vybojuje nejvíc medailí, kdo se zařadí mezi nesmrtelné hrdiny, jak dopadnou Češi? To všechno bude definitivně rozluštěno 8. srpna na Novém olympijském stadionu v Tokiu.

Tagy:
program Novak Djokovič Naomi Ósakaová olympijské hry Ashleigh Bartyová Letní olympijské hry v Tokiu 2021 Jessica Korda Nelly Korda Kevin Durant vrcholy Simone Bilesová Nyjah Huston Katie Ledecká Caeleb Dressel Věra Čáslavská Shelly-Ann Fraserová-Pryceová Trayvon Bromell Allyson Felixová Eliud Kipchoge