Brzy prý započne nová éra globálního finančního systému – šéfové předních světových bank už v kuloárech čím dál častěji skloňují zkratku CBDC (Central Bank Digital Currency), tedy v překladu digitální měna centrální banky. Zatímco v Číně nebo v Karibiku už jsou digitální měny v provozu, například USA se drží zpátky. Jak bude CBDC fungovat?
Při prvním seznámení s pojmem CBDC se člověku možná vybaví cosi futuristického a technicky složitého. Digitální měna? Vůči ní jsou mnozí lidé skeptičtí. Jenže už nyní existuje drtivá většina peněz v digitálním prostoru a těch papírových je v oběhu mezi lidmi jen zlomek. CBDC ale nedefinuje stav, kdy budou mít lidé úplně všechny peníze na účtech v komerčních bankách. Právě naopak, v systému CBDC, jak už název napovídá, bude hrát klíčovou roli banka centrální.
Ideou CBDC je vytvořit zbrusu novou digitální měnu, oddělenou od té současné. Například digitální dolar. Taková měna by byla plně pod taktovkou centrální banky daného státu, která by digitální peníze emitovala a mohla by mnohem snadněji než doposud řídit její inflaci a počet elektronických mincí v oběhu.
Peněženka v mobilu
Distribuce této měny by se ujala centrální banka zřejmě pomocí nějaké mobilní aplikace, do které by občanům platidlo zasílala. Zde se nabízí několik scénářů, jak by centrální banka motivovala k utrácení digitální měny. Například v USA se totiž během pandemie ukázalo, že i když vláda mezi občany rozesílala stimulační balíček, aby více utráceli, většina z nich si peníze pošetřila, tudíž ekonomika dále skomírala. Kdyby ale ve stejném případě rozesílala centrální banka CBDC stimuly, mohla by například určit, za co mají lidé peníze utratit a dokdy. Kdyby teoreticky člověk peníze do daného limitu neutratil, z mobilní peněženky by mu zmizely.
Shenzhen residents spend nearly 9m digital yuan during CBDC pilot https://t.co/A5Zb0Gp30E #WhatsNewinPayments #PeoplesBankofChinaPBOC pic.twitter.com/4Dr8S3n5vc
— NFCW social (@nfcworld) October 21, 2020
Může se zdát, že CBDC přebírá určité atributy kryptoměn, ale ve skutečností je CBDC spíše parodií na tyto druhy platidel. Zatímco hlavní výsadou kryptoměn je fakt, že jsou stoprocentně decentralizované a nemají žádnou ústřední instituci, o všem okolo CBDC bude vždy rozhodovat centrální banka. Ta bude schopna vystopovat jakoukoli transakci v digitální síti, což má podle zastánců CBDC zastavit praní špinavých peněz. Odpůrci nového systému se ale obávají ztráty soukromí.
Kde už digitální měna funguje?
V půlce října se konala on-line konference Mezinárodního měnového fondu, které se účastnily všechny důležité figury světových bank. Hlavním tématem byla implementace CBDC do finančního systému. Diskuse se mezi jinými účastnil například šéf Fedu Jerome Powell nebo guvernéři saúdské či malajsijské centrální banky.
Zatímco Čína už digitální měnu ve velkém testuje a brzy spustí její plošný provoz, ostatní mocnosti cítí, že v této problematice ztrácí dech. Na zrychlení vývoje digitální měny tak tlačí například kanadská centrální banka. To v USA jsou obezřetní.
„Je to jedna z těch podstatných věcí, u kterých je důležitější, aby je Spojené státy udělaly důkladně, než aby byly první,“ komentoval Powell pomalý vývoj CBDC. „Dolar je světová rezervní měna, je nezbytné, abychom se udrželi na vrcholu,“ dodal.
BAHAMAS STRICKES FIRST WITH SAND DOLLAR AMID US–CHINA CBDC FACEOFF
— ____ (@Lalatrade_Ex) October 27, 2020
Fed Chairman Powell sees no urgency to develop a CBDC, but eventually, the world’s top central bank must act, say experts...
Read more: https://t.co/zpbRR9GByM pic.twitter.com/s1SDt4LQ6L
Vůbec první zemí, která na světě spustila plošně CBDC, jsou Bahamy. Stalo se tak v polovině října, informoval časopis Forbes. Nová měna na Bahamách nese název sand dolar, což v překladu jednak znamená písečný dolar, jednak se tak nazývá mořský ježek z řádu Clypeasteroida. Lidé mohou měnu používat v mobilní peněžence, která je chráněna vícefaktorovým ověřením a heslem.
Je pravděpodobné, že právě Karibik, Latinská Amerika nebo jižní Asie budou prvními oblastmi, kde se bude CBDC dále zavádět. V těchto lokacích lidé často ani nemají bankovní konto, zato disponují mobilními telefony, pomocí kterých mohou komunikovat s centrální bankou.