Kvůli pandemické a nastupující ekonomické krizi dochází k pozvolnému rušení bankovních poboček po celém světě. Tento trend zasáhl i Česko, kde je k dispozici nejméně bankovních míst od roku 2008, tedy od propuknutí poslední celosvětové ekonomické krize. Svou roli hraje i globální vzestup mobilního bankovnictví.
Koronavirus zahnal v průběhu roku miliony lidí do domácí karantény, což odnesl mimo jiné i bankovní sektor. Lidé po celém světě jsou čím dál méně ochotni navštěvovat kamenné pobočky, které mají mnohdy daleko od svého bydliště. Namísto toho si transakce na svém bankovním účtu hlídají sami. Díky mobilním aplikacím dnes není problém si založit nové konto z pohodlí domova.
Od roku 2008 do roku 2018 se počet bankovních poboček v Evropské unii snížil z 238 tisíc na 174 tisíc. Pandemická krize proces eliminace bankovních míst zřejmě uspíší. Americký časopis Forbes a portál The Financial Brand ale upozorňují, že úpadek nebude tak radikální, jak by se mohlo zdát. „Ono to není jen tak, uzavřít nějakou pobočku,“ sdělil pro Forbes Richard Walker z Deloitte Consulting.
Švýcarsko sjednotilo bankomaty, výběr i vklad peněz provedete bez ohledu na banku
Švýcarsko znovu potvrzuje, že je bankovní velmocí, tentokrát bez ohledu na vzájemnou rivalitu. I největší konkurenti jako Credit Suisse, Raiffeisenbank nebo UBS se spojili a kvůli zákazníkům instalují do svých tisíců bankomatů po celé zemi jednotný software.
V rozhovoru pro Financial Times šéf amerického vládního úřadu pro kontrolu měny Brian Brooks řekl, že by banky v USA neměly vnímat pandemii jako impulz k zavírání poboček. V případě, že chce banka nějakou pobočku zrušit, musí Brooksův úřad upozornit nejméně 90 dní předem.
Navzdory těmto názorům se ukazuje, že pandemie plány na rychlost rušení poboček mění. Naříklad Wells Fargo, největší banka v USA, oznámila jen během prvních dvou týdnů v červenci zrušení 65 poboček. Celkově chce snížit počet bankovních míst v zemi z 5 400 na 4 000 poboček. Další americká banka PNC plánuje letos zrušit 160 poboček a příští rok zhruba 120.
Pro porovnání, v celé Velké Británii se zrušilo během letošního roku zatím 265 bankovních poboček. Tamní banky uvažují o tom, že by mohly prázdné prostory pronajímat jiným firmám, případně by místa mohly využít k rozšíření jiných služeb (například finančního poradenství).
V Česku mizí pobočky po stovkách
Celosvětový úbytek bankovních poboček je patrný také v tuzemsku. Zatímco v roce 2014 bylo v Česku přes 2 200 poboček, na konci letošního pololetí jich bylo už jen 1 761. Vyplývá to z údajů České národní banky.
V Česku je tak v současnosti ještě méně poboček než v roce 2008, kdy svět v době nerušeného finančního růstu najednou zasáhla ekonomická krize. Tehdy bylo v zemi přes 1 850 poboček. Banky je ruší z důvodu ekonomických úspor či nezájmu zákazníků.