reklama

Lidé dnes neznají ani nepoznají zvířata, říká vedoucí Záchranné stanice na Huslíku

Základy Záchranné stanice na Huslíku položil Luboš Vaněk už před necelými 40 lety, když založil stanici v Pátku. „Jako kluka, který žil na vesnici, mě zajímala zvířata. Pak se k nám pomalu dostávala některá zraněná, ty jsem se snažil léčit. No a tím to začalo,“ popisuje Vaněk v jednom z dílů seriálu Život ve stínu člověka. A právě stín člověka a jeho činnosti, který na volně žijící zvířata dopadá, je obrovský.

reklama

„Člověk se vyvíjí, ale trochu špatným směrem. Dnes lidé vůbec neznají koloběh v přírodě. Neznají a nepoznají ani zvířata. Včera nám třeba volal pán, že v lese je obrovský dravec, který je zraněný. My tam přijedeme a najdeme holuba,“ líčí Luboš Vaněk, podle kterého jsou dnes lidé velmi citliví. Zachraňují často i ta zvířata, která to nepotřebují a rozhodně ne vždy dobrým způsobem. Tendence zachraňovat mají i v případě, kdy vidí dravce lovící svou kořist. Už ale zapomínají, že když jeho lov zmaří, znemožní mu třeba nakrmit jeho vlastní mláďata.

„Je potřeba, aby člověk do přírody chodil tím způsobem, že když tam přijde, tak aby tam příroda zůstala i po jeho odchodu. Aby se choval tak, jak má, a vnímal a pozoroval přírodu. Zvířata si musí nakoukat a musí s nimi žít. To platí i u pracovníků záchranných stanic. Nestačí, že zvíře ošetřím, ale potřebuju vědět co jí, jak se chová a kde žije,“ vysvětluje Vaněk, kterému pod rukama nejčastěji prochází oběti automobilové dopravy, drátů elektrického vedení a nezajištěných skleněných ploch.

Když všechna snaha nestačí

„Já se vždycky cítím velmi špatně, když se k nám dostávají případy, kdy vím, že těm zvířatům nemůžu pomoci. Což jsou hlavně sloupy elektrického vedení nebo to jsou případy sražení autem,“ říká Marta Bryndová, vedoucí Ekocentra Huslík. „Ale daleko více na mě negativně dopadá, když se lidé o to zvíře snaží postarat sami a já vím, že my bychom mu dokázali pomoci. Ale to zvíře se k nám dostane ve chvíli, kdy už mu nedokážeme pomoci, protože se o něj někdo dva dny špatně staral,“ dodává s tím, že nejen z toho důvodu je velmi důležitá osvěta. A právě tu se snaží v rámci ekocentra šířit nejen mezi dětmi z mateřských a základních škol, ale i mezi dospělými.

I přes vytrvalou, mnohaletou snahu o aktivní osvětu se však do stanic po celém Česku dostávají zvířata ze stále stejných důvodů. „Je to určitá bezmoc, protože zvířata jsou zraněná působením člověka na přírodu. Člověk, když se zamyslí nad tím, jak zvíře trpí – třeba při úrazu elektrickým proudem, když mouchy nakladou vajíčka, za den jsou z toho larvy a ten pták je sežraný zaživa… Je to bezmoc lidí, kteří v záchranných stanicích pracují. Ale jejich psychika musí být hrozně plechová – do stanice se dostává velké množství zvířat, která nemají šanci na přežití. A víme to, už když to zvíře přijímáme,“ říká Luboš Vaněk.

Problémem jsou i domácí mazlíčci – ať už volně pobíhající psi v lese nebo kočky. „Je období jara, kdy se k nám dostává spousta zvířat. My se snažíme vysvětlit lidem, že když má mládě rodiče, nemělo by v žádném případě přijít do záchranných stanic. Oni vám odvětí – ale my máme kočky a mají je tu všichni. Ale to nejde. Vzít zvířata od rodičů, to je vždycky špatně. Člověk si udělal domácí kočku a teď najednou – záchranné stanice, vezměte si zvířata, my máme kočku,“ kroutí hlavou Vaněk. Přitom rozdíl mezi trpícím mládětem zajíce či ptáčetem a trpící kočkou či psem není žádný. „Všechna zvířata trpí stejně, není v tom rozdíl. Jen ta divoká trpí tiše.“

Tagy:

Zbytečná úmrtí na rakovinu plic. Až 85 procent nemocných přichází k lékaři pozdě

Rakovina plic patří mezi nejzávažnější karcinomy. Její zrádnost spočívá především v tom, že o sobě dlouho nedává vědět. Drtivá většina pacientů přichází k lékaři pozdě. Tento verdikt si z úst lékařů vyslechla i paní Petra, která s nemocí bojuje už dlouho. Její příběh zveřejňujeme při příležitosti Světového dne rakoviny plic, který letos připadá na první srpnový den.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková míří za zlatem. Vyhrály první set

Markétě Vondroušové se na krku blýská stříbrná medaile. O kov nejcennější přišla kvůli Švýcarce Belindě Bencicové. Česká republika má ale ještě jedno tenisové želízko v ohni, které může získat čtvrté zlato z olympijských her v Tokiu pro tuzemské barvy. Respektive dvě. Deblistky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou hrají finále právě s finálovou přemožitelkou Vondroušové a Viktorijí Golubicovou. A daří se jim náramně – vyhrály totiž první set a jsou blízko zlatým medailím.

Alžběta se zbraní a rozmazlený Harry. Seriál o královské rodině nešetří břitkým humorem

Netrpělivě očekávaný seriál z pera Garyho Janettiho hlásí příchod. Od 29. července se svět kinematografie rozrostl o satirický animovaný seriál The Prince, který si bere na paškál celou královskou rodinu. Dvanáctidílným výtvorem provází nejmladší následovník britského trůnu, princ George. Hlas mu propůjčil sám tvůrce seriálu Janetti. Prince Harryho pak dabuje hvězda série Piráti z Karibiku Orlando Bloom.

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

reklama