reklama

V jednu chvíli se starám i o sto ptáčat, popisuje ošetřovatelka ze záchranné stanice

Víte, co dělat, když najdete ptáče? A proč nekrmit labutě a kachny pečivem? V druhém dílu seriálu ŽIVOT VE STÍNU ČLOVĚKA se dozvíte, jak vypadá ptáče, které potřebuje pomoc nebo co může krmení pečivem způsobit. Dotkneme se ale i problému, který trápí všechny záchranné stanice.

reklama

„Když najdete zraněného psa, tak ho taky vezmete k veterináři,“ říká Zuzana Pokorná ze Záchranné stanice hl. m. Prahy těm, kteří chtějí získat titul zachránce. Proč tedy lidé mají tendence zachraňovat zvířata neodborně? Následky péče člověka, který nemá zkušenosti a hledá rady na sociálních sítích, mohou být fatální. „Třeba ptáčata se krmí po 15 minutách od rána do večera a někdo si myslí, že jim to stačí čtyřikrát za den,“ popisuje Pokorná. Proto je důležité vše konzultovat se záchrannou stanicí, kde zvířatům rozumí a mají k dispozici své veterináře.

Jedna paní povídala

V jinonické záchranné stanici se setkávají se všemi možnými druhy. „Jsme tu pro lidi i pro zvířata a nerozlišujeme, jestli je to vrabec, kos nebo orel,“ říká Zuzana Pokorná, která se specializuje na ježky. Reaguje na zaručené informace, které kolují zejména po sociálních sítích a dělají ze záchranných stanic pouze „hotely pro vybrané“. To potvrzuje i jejich veterinářka Pavlína Hájková. „Holub nemůže za to, že se narodil jako holub.“

S tím, co se říká, ale přitom není pravdou, se setkávají na vlastní kůži i volně žijící živočichové. Například labutě mají kvůli větám typu „jeden rohlík neuškodí“ vážné zdravotní problémy, protože právě tenhle jeden rohlík jim přinese několik desítek lidí. A tak mají vodní ptáci, místo toho, aby hledali jim přirozenou a výživnou potravu, plné žaludky prázdných kalorií z pečiva. U mladých labutí to může způsobit vývojové vady, kvůli kterým už nikdy nebudou moci létat. Je možné s tím něco dělat? To se dozvíte ve videu.

K tématu

Tagy: ptáci krmení zvířat záchrana zvířat volně žijící živočichové záchranné stanice

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Jan Werich zemřel před 40 lety: Jeho život humorný nebyl, říká syn Jiří. S otcem se nepotkal

Jan Werich zemřel před 40 lety: Jeho život humorný nebyl, říká syn Jiří. S otcem se nepotkal

Soukromí legendárního herce, od jehož smrti 31. října uplyne 40 let, bylo zahaleno tajemstvím. Se svou manželkou Zdeňkou měl dceru Janu, která zemřela půl roku po něm. Bylo jí pětačtyřicet let a osudnou se jí stala rakovina. Jediným žijícím potomkem je syn Jiří Petrášek, který v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vzpomíná na slavného otce, kterého ovšem nikdy nepotkal.

reklama
Těhotenské vyšetření před nemocnicí. Byl to můj nápad, vysvětlila česká biatlonistka
Rakousko zavádí zákaz nočního vycházení a zavírá restaurace, koronavirus se šíří rychle
Pohřební služba odmítla ženě vydat urnu s maminčinými ostatky. Případ řešil ombudsman
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Zajímavý člověk, který trochu šišlal, vzpomíná na Conneryho dabér Pavel Šrom

Kultura

Domácí zpravodajství

Hamáček: Babiš do opatření razantně vstupoval a rozhodoval, měla by to prošetřit komise
Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje
Nejen klienty. Ministerstvo chce plošně testovat i pracovníky sociálních služeb
Další články
reklama
reklama