reklama

Vůně currywurstu se line Mnichovem. Fotbaloví fanoušci v obvyklém počtu ale chybí

Němečtí fotbaloví fanoušci napjatě očekávají sobotní klíčový duel mistrovství Evropy 2021 v Mnichově proti Portugalsku. Prohra znamená konec nadějí na postup ze základní skupiny.

reklama

Jenže fotbal v Německu zdaleka netáhne jako před 15 roky, kdy se zde konalo jedno z nejvydařenějších mistrovství světa. Zemi tehdy zaplavila euforie, každé město, dokonce každá obec nabízely projekci na náměstích či návsích.

Program ME 19. června

Skupina F
15:00 hodin, Maďarsko–Francie
18:00 hodin, Portugalsko–Německo

Skupina E
21:00 hodin, Španělsko–Polsko

Kompletní rozpis

To však pro letošní Euro zhatila pandemie koronaviru. Německé orgány zakázaly shromažďování, takže se Němci hojně usazují před televizní obrazovky v pohodlí domova. A výjimečně v barech.

Do mnichovské Allianz Areny, která je domovským stánkem německého národního mužstva pro základní skupinu, může přijít pouze pětina diváků, tedy pouze 14 500 z kapacity 75 tisíc. Podobné je to ve zdejších sport barech. Do toho nejznámějšího v Mnichově, který se jmenuje Stadion na Schleissheimerské ulici, zamíří v sobotu pouze 70 hostů –⁠ fotbalových fanoušků. Obsadí zhruba 40 procent kapacity. Více totiž nelze. Opět kvůli koronaviru.

„Je hezké, že na našem stadionu je opět život, že lidé opět pijí pivo a jedí,“ říká spokojeně jeden ze spolumajitelů baru Holger Britzius. A trefuje hřebíček na hlavičku výrazem „jedí“. Právě jídlo je podmínkou pro otevření sport baru. Podle městských úřadů musí být „v popředí gastronomie“, tedy nabídnout lidem možnost stravování. Pokud se vaří, tak se mohou postavit televize. Právě proto, že obvyklé veřejné projekce nejsou povolené.

Ale i tak se Mnichovem line vůně currywurstu s hranolkami. Tradiční pokrm nakrájené klobásy zalité hustou omáčkou s indickým kořením v bavorské metropoli „táhne“ i přes žhavé léto s teplotami přes 30 °C ve stínu. Samozřejmě nechybí minimálně půllitr piva, v některých případech i tzv. Massy, tedy tupláky, známé z mnichovského Oktoberfestu, světově proslulého pivního svátku.

I přes drastická omezení se do Mnichova sjíždějí fanoušci. Sice ne v takovém počtu jako tradičně, ale přece. Při úterním duelu Německo–Francie, který byl prvním v „mnichovské“ skupině, se potkávali fanoušci domácích v tradičních bílých dresech s černou orlicí s těmi v modrém a s francouzskou trikolórou již od rána kolem největšího místního náměstí Marienplatz. A totéž se děje i před sobotním duelem s Portugalskem. Jen těch s dresy s nápisem Ronaldo na zádech není tolik.

Přesto se mnozí radují, že se alespoň omezeně vrací doba večírků. A to zejména těch fotbalových. Prý konečně aspoň něco připomíná staré dobré časy, které, ačkoli jsou „jen“ rok staré, se zdají být jako půl věčnosti. „Jde o to zase společně oslavovat, společně se třást o výsledek a postup, společně fandit, společně sdílet okamžiky. I s přihlédnutím ke všem hygienickým a bezpečnostním předpisům je v současné době opět možné mnohé,“ uzavírá Britzius.

Tagy:
Německo Francie Mnichov reprezentace omezení Portugalsko fotbal koronavirus pivo fanoušci EURO 2021 mistrovství Evropy ve fotbale
Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu
Zahraničí

Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu

Šéfa ukrajinské organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům, našli oběšeného v Kyjevském parku. Vital Šyšov se ztratil v neděli při ranním běhu. Podle ukrajinské policie mu někdo ukradl mobil a doklady. Detektivové tak začali případ vyšetřovat jako úkladnou vraždu, která měla být maskovaná sebevraždou. Za jeho smrtí podle nevládních organizací může stát režim v Bělorusku.

Jsme ve válce, tvrdí Litva. Běloruská „cestovka“ sváží do země tisíce uprchlíků

Nová migrační krize na hranici Evropské unie. Bělorusko pod taktovkou diktátora Lukašenka stupňuje prostřednictvím migrantů z Iráku tlak na sousední Litvu. Ta už letos zadržela téměř čtyři tisíce běženců. To je asi padesátkrát více než loni. Minsk mezitím nadále posiluje letecké spojení s Irákem a litevští politici otevřeně mluví o hybridní válce.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika

Historicky první pohárové utkání pražské Sparty proti AS Monako skončilo porážkou. Knížecký klub v úvodním utkání 3. předkola Ligy mistrů vyhrál na hřišti Sparty 2:0. V prvním poločase skóroval Aurélien Tchouaméni (37). Domácí ultras si následně neodpustili rasistické urážky na účet záložníka tmavé pleti. Na hřiště létaly i kelímky s pivem a zápas byl na několik minut přerušen. 14 minut po začátku druhého poločasu pak vedení Monaka navýšil Kevin Volland. Odveta v Monaku je na programu příští úterý.

Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě

Příčka, která Čechy nepotěší. Podle průzkumu nezávislého britského portálu, který sleduje ceny internetu v mobilu ve světě, mají Češi druhá nejdražší data v Evropě. Podle českých ekonomů v Tuzemsku chybí konkurenční prostředí a ceny nahoře drží velcí operátoři. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) naopak tvrdí, že operátoři zlevňují a že průzkumy nepočítají s neomezenými balíčky.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

reklama