Němečtí fotbaloví fanoušci napjatě očekávají sobotní klíčový duel mistrovství Evropy 2021 v Mnichově proti Portugalsku. Prohra znamená konec nadějí na postup ze základní skupiny.
Jenže fotbal v Německu zdaleka netáhne jako před 15 roky, kdy se zde konalo jedno z nejvydařenějších mistrovství světa. Zemi tehdy zaplavila euforie, každé město, dokonce každá obec nabízely projekci na náměstích či návsích.
Program ME 19. června
Skupina F
15:00 hodin, Maďarsko–Francie
18:00 hodin, Portugalsko–Německo
Skupina E
21:00 hodin, Španělsko–Polsko
To však pro letošní Euro zhatila pandemie koronaviru. Německé orgány zakázaly shromažďování, takže se Němci hojně usazují před televizní obrazovky v pohodlí domova. A výjimečně v barech.
Do mnichovské Allianz Areny, která je domovským stánkem německého národního mužstva pro základní skupinu, může přijít pouze pětina diváků, tedy pouze 14 500 z kapacity 75 tisíc. Podobné je to ve zdejších sport barech. Do toho nejznámějšího v Mnichově, který se jmenuje Stadion na Schleissheimerské ulici, zamíří v sobotu pouze 70 hostů – fotbalových fanoušků. Obsadí zhruba 40 procent kapacity. Více totiž nelze. Opět kvůli koronaviru.
Hosté sledují utkání Eura Německo-Francie v jedné z mnichovských restaurací. Zdroj: Getty Images
„Je hezké, že na našem stadionu je opět život, že lidé opět pijí pivo a jedí,“ říká spokojeně jeden ze spolumajitelů baru Holger Britzius. A trefuje hřebíček na hlavičku výrazem „jedí“. Právě jídlo je podmínkou pro otevření sport baru. Podle městských úřadů musí být „v popředí gastronomie“, tedy nabídnout lidem možnost stravování. Pokud se vaří, tak se mohou postavit televize. Právě proto, že obvyklé veřejné projekce nejsou povolené.
Vaclík poutá pozornost velkoklubů. Na Euru je pod drobnohledem skautů, říká Čech
Kolem Tomáše Vaclíka sviští lasa věhlasných evropských klubů. Česká reprezentační jednička svým výkonem proti Skotsku ještě více navnadila skauty, kterými se Euro jen hemží. Podle Petra Čecha ale zájem klubů hráče během turnaje příliš nerozhodí.
Ale i tak se Mnichovem line vůně currywurstu s hranolkami. Tradiční pokrm nakrájené klobásy zalité hustou omáčkou s indickým kořením v bavorské metropoli „táhne“ i přes žhavé léto s teplotami přes 30 °C ve stínu. Samozřejmě nechybí minimálně půllitr piva, v některých případech i tzv. Massy, tedy tupláky, známé z mnichovského Oktoberfestu, světově proslulého pivního svátku.
I přes drastická omezení se do Mnichova sjíždějí fanoušci. Sice ne v takovém počtu jako tradičně, ale přece. Při úterním duelu Německo–Francie, který byl prvním v „mnichovské“ skupině, se potkávali fanoušci domácích v tradičních bílých dresech s černou orlicí s těmi v modrém a s francouzskou trikolórou již od rána kolem největšího místního náměstí Marienplatz. A totéž se děje i před sobotním duelem s Portugalskem. Jen těch s dresy s nápisem Ronaldo na zádech není tolik.
Přesto se mnozí radují, že se alespoň omezeně vrací doba večírků. A to zejména těch fotbalových. Prý konečně aspoň něco připomíná staré dobré časy, které, ačkoli jsou „jen“ rok staré, se zdají být jako půl věčnosti. „Jde o to zase společně oslavovat, společně se třást o výsledek a postup, společně fandit, společně sdílet okamžiky. I s přihlédnutím ke všem hygienickým a bezpečnostním předpisům je v současné době opět možné mnohé,“ uzavírá Britzius.