reklama

Vůně currywurstu se line Mnichovem. Fotbaloví fanoušci v obvyklém počtu ale chybí

Němečtí fotbaloví fanoušci napjatě očekávají sobotní klíčový duel mistrovství Evropy 2021 v Mnichově proti Portugalsku. Prohra znamená konec nadějí na postup ze základní skupiny.

reklama

Jenže fotbal v Německu zdaleka netáhne jako před 15 roky, kdy se zde konalo jedno z nejvydařenějších mistrovství světa. Zemi tehdy zaplavila euforie, každé město, dokonce každá obec nabízely projekci na náměstích či návsích.

Program ME 19. června

Skupina F
15:00 hodin, Maďarsko–Francie
18:00 hodin, Portugalsko–Německo

Skupina E
21:00 hodin, Španělsko–Polsko

Kompletní rozpis

To však pro letošní Euro zhatila pandemie koronaviru. Německé orgány zakázaly shromažďování, takže se Němci hojně usazují před televizní obrazovky v pohodlí domova. A výjimečně v barech.

Do mnichovské Allianz Areny, která je domovským stánkem německého národního mužstva pro základní skupinu, může přijít pouze pětina diváků, tedy pouze 14 500 z kapacity 75 tisíc. Podobné je to ve zdejších sport barech. Do toho nejznámějšího v Mnichově, který se jmenuje Stadion na Schleissheimerské ulici, zamíří v sobotu pouze 70 hostů –⁠ fotbalových fanoušků. Obsadí zhruba 40 procent kapacity. Více totiž nelze. Opět kvůli koronaviru.

„Je hezké, že na našem stadionu je opět život, že lidé opět pijí pivo a jedí,“ říká spokojeně jeden ze spolumajitelů baru Holger Britzius. A trefuje hřebíček na hlavičku výrazem „jedí“. Právě jídlo je podmínkou pro otevření sport baru. Podle městských úřadů musí být „v popředí gastronomie“, tedy nabídnout lidem možnost stravování. Pokud se vaří, tak se mohou postavit televize. Právě proto, že obvyklé veřejné projekce nejsou povolené.

Ale i tak se Mnichovem line vůně currywurstu s hranolkami. Tradiční pokrm nakrájené klobásy zalité hustou omáčkou s indickým kořením v bavorské metropoli „táhne“ i přes žhavé léto s teplotami přes 30 °C ve stínu. Samozřejmě nechybí minimálně půllitr piva, v některých případech i tzv. Massy, tedy tupláky, známé z mnichovského Oktoberfestu, světově proslulého pivního svátku.

I přes drastická omezení se do Mnichova sjíždějí fanoušci. Sice ne v takovém počtu jako tradičně, ale přece. Při úterním duelu Německo–Francie, který byl prvním v „mnichovské“ skupině, se potkávali fanoušci domácích v tradičních bílých dresech s černou orlicí s těmi v modrém a s francouzskou trikolórou již od rána kolem největšího místního náměstí Marienplatz. A totéž se děje i před sobotním duelem s Portugalskem. Jen těch s dresy s nápisem Ronaldo na zádech není tolik.

Přesto se mnozí radují, že se alespoň omezeně vrací doba večírků. A to zejména těch fotbalových. Prý konečně aspoň něco připomíná staré dobré časy, které, ačkoli jsou „jen“ rok staré, se zdají být jako půl věčnosti. „Jde o to zase společně oslavovat, společně se třást o výsledek a postup, společně fandit, společně sdílet okamžiky. I s přihlédnutím ke všem hygienickým a bezpečnostním předpisům je v současné době opět možné mnohé,“ uzavírá Britzius.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?
Tenis

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?

 • Aktualizováno
 • Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem pak hlasitě skandují „Novak, Novak“.

  Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

  Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

  Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

  V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

  Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

  Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

  Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče

  Na začátek roku 2022 rozhodně nebude Novak Djokovič vzpomínat v dobrém. Mise Australian Open se u neočkovaného tenisty zvrtla dávno před startem turnaje. Bylo mu sebráno vízum a u Australanů se stal od příletu veřejným nepřítelem. To u Srbů se status miláčka národa vzhledem ke strastem, které v posledních dnech prožil, ještě posílil. A deportované světové jedničce chtějí přichystat co nejlepší návrat do vlasti.

  Nehoda na dálnici a pád z duny. Letos jsem na Dakaru psal životní příběh, říká Michek

  Loni na přetěžké zkoušce v saúdskoarabské poušti dosáhl na historicky nejlepší český výsledek v kategorii motocyklů. Na začátku roku 2022 Martin Michek pořadí tolik neřešil, byl kvůli všemožným trablím rád, že slavnou Rallye Dakar vůbec dokončil. A na vlastní kůži poznal, v jak lidském prostředí závodí. Třiatřicetiletý jezdec týmu Orion Moto Racing Group mluvil o zážitcích z písečného pekla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

  Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

  Ministr Baxa položil funkci primátora Plzně. Nástupcem je dosavadní náměstek Šindelář

  Novým primátorem Plzně se v pondělí stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Primátora volili zastupitelé poté, co předtím na funkci rezignoval dosavadní primátor, ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle koaliční dohody post v čele čtvrtého největšího města v Česku připadá ODS. Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.

  reklama