Výbuch ve skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu zranil v pondělí přes 200 lidí. Uvedl to ombudsman separatistického regionu v rámci Ázerbájdžánu, z něhož po úspěšné ofenzívě ázerbájdžánských sil z minulého týdne prchají tisíce etnických Arménů. Do Arménie jich do pondělních 17:00 místního času (15:00 SELČ) odešlo 6 650. Podle Jerevanu se obávají etnických čistek.
„V důsledku tragického výbuchu ve skladu pohonných hmot dnes počet zraněných přesáhl 200. Zdravotní stav většiny z nich je vážný nebo velmi vážný,“ oznámil v pondělí karabašský ombudsman Gegham Stepanjan. Zdravotnické kapacity Náhorního Karabachu podle něj nestačí na záchranu životů, vyzval proto k urychlené letecké evakuaci zraněných.
ČTĚTE TAKÉ: Lavrov strhal mírový plán Kyjeva. Rozhodne se na bojišti, řekl a označil Západ za „říši lží“
Podle agentury Armenpress se neštěstí stalo u silnice vedoucí z karabašského správního střediska Stěpanakertu do města Askeran. Dříve ombudsman bez bližších podrobností uvedl, že exploze si vyžádala mrtvé a zraněné. Přesný počet obětí však podle něj zatím nelze určit.
Počet lidí na útěku z regionu se mezitím stále zvyšuje. Zpravodaj agentury Reuters ve Stěpanakertu popsal, jak desítky lidí nakládají věci do autobusů a nákladních aut a chystají se k odjezdu, zatímco na silnicích vedoucích k Arménii se tvoří zácpy. Vedení etnických Arménů v Náhorním Karabachu uvedlo, že všichni, kdo budou chtít odejít do Arménie, k tomu budou mít příležitost a dostanou zadarmo pohonné hmoty. Rusko tvrdí, že členové jeho mírových jednotek působících v oblasti pomáhají s evakuací.
Rusové ze mě vymlátili duši. Islámský stát je proti nim banda skautů, líčí krutě mučený Brit
Pouštěli do nás elektrický proud a inscenovali „falešné“ popravy. Dva britští vojáci popsali, jak probíhalo jejich mučení poté, co na Ukrajině padli do ruského zajetí. Jeden z nich dokonce uvedl, že ruské praktiky byly horší než ty, které zažil v Sýrii, kde bojoval proti Islámskému státu.
Uprchlíci, kteří se dostali na arménské území, řekli agentuře Reuters, že se domnívají, že s jejich separatistickým státem je konec. „Téma Karabachu je nadobro uzavřené,“ uvedla Anna Agopjanová v hraničním městě Goris.
„Byla to noční můra. Vesnice byla pod silnou palbou, skoro nikdo v ní nezůstal, popsala agentuře AP situaci v jisté obci v Náhorním Karabachu žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.
V Náhorním Karabachu před začátkem nynějšího vysidlování žilo asi 120 tisíc etnických Arménů. Jejich vedení tvrdí, že lidé nyní mají strach z pronásledování a etnických čistek a nechtějí žít pod ázerbájdžánskou nadvládou.
Ázerbájdžánská bezpečnostní služba v pondělí podle agentury TASS vyzvala arménské obyvatele regionu, aby urychleně odevzdali zbraně a střelivo a vyvarovali se protiprávního jednání, jako je třeba ničení majetku nebo různých dokumentů. Zároveň ujišťuje, že „ázerbájdžánské úřady plně garantují ochranu práv a svobod lidem arménské národnosti, kteří zbraně odevzdají“.
Ázerbájdžán minulý týden v úterý zahájil v Náhorním Karabachu vojenskou operaci s cílem převzít nad oblastí kontrolu. Ve středu bylo dojednáno příměří poté, co ázerbájdžánské jednotky prolomily obranné pozice arménských separatistů a karabašské úřady kapitulovaly.