Mezinárodní svaz na ochranu přírody zveřejnil aktualizaci Červeného seznamu – tedy seznamu druhů, kterým hrozí vyhynutí. Podle něj se nyní k vymření blíží i dugongové či některé druhy plžů a korálů.
Červený seznam organizace vede od šedesátých let a v jeho osmi kategoriích se nachází více než čtyřicet tisíc zástupců flory i fauny. Velké části druhů na něm hrozí úplné vyhynutí. Mořské druhy jsou ohrožovány především neudržitelným rybolovem, pytláctvím, klimatickými změnami, ale i řadou onemocnění.
Na seznamu se objevilo rovných 20 z 54 známých druhů plžů z čeledi ušňovitých. Za jejich vyhynutím stojí ještě další hrozba – na mnoha místech světa jsou považování za delikatesu. Velkou hrozbu pro ně představují i klimatické změny – v roce 2011 vymřelo během vlny veder na 99 % zástupců australského druhu ušní. Plaché „mořské krávy“, dugongy, zase ohrožuje především chemické znečišťování moří či těžba plynu a ropy. Zatímco celý druh dál spadá do kategorie „Zranitelný“, dvě světové populace již přestoupily do kategorie „Ohrožené“ a „Kriticky ohrožené“: ve východní Africe již žije méně než 250 dospělých jedinců, na Nové Kaledonii 900.
Za kriticky ohroženého je nyní považován i meandrovník vějířovitý, korál vyskytující se v Karibiku a na Floridě. Jeho populace se od devadesátých let zmenšila o více než 80 %. Za rapidním snížením počtů korálů stojí tzv. bělení způsobené vzestupem teplot moří, které korály oslabuje vůči nemocem. Jen v Atlantickém oceánu je nyní ohroženo 26 druhů korálů.
„Tato devastující aktualizace mořských druhů na Červeném seznamu nám dává jasně najevo že již nemůžeme jen přihlížet,“ prohlásila Ashleigh McGovern, viceprezidentka Centra pro oceány při Conservation International. „Lidská činnost má na mořské ekosystémy a jejich biodiverzitu ničivé dopady, ale můžeme ji také využít k akci v otázce přežití, rovnosti a klimatické spravedlnosti. Pokud chceme zajistit novou budoucnost světových oceánů a biodiverzity, kterou skýtají, musíme začít jednat.“