360°, Maciej Ruczaj, Jan Herget - 3.9. v 21:21
Polská vláda zavedla v zemi kvůli přílivu migrantů z Běloruska výjmečný stav. Podle polského novináře Tomasze Grzywaczewského je to jediné možné řešení aktuální situace. Některé organizace však tlačí na to, aby se uprchlíkům pomohlo. Taková pomoc je však v rozporu s bezpečností v zemi. Ve vysílání CNN Prima NEWS o tom polský žurnalista debatoval s ředitelem Polského institutu v Praze Maciejem Ruczajem.
„Lidsko-právní organizace jsou proti nouzovému stavu a říkají, že budou omezena občanská a lidská práva Poláků, migrantů i novinářů. Neberou však v úvahu cvičení Západ 2021,“ zmínil v pořadu 360° ve vysílání CNN Prima NEWS polský novinář Tomasz Grzywaczewski. Podle něj žádné jiné řešení neexistovalo.
Cvičení Západ 2021 je společnou operací Ruska a Běloruska, koná se opět po čtyřech letech. Hlavní část začne nedaleko polských hranic přesně za týden. Cvičení vzbuzuje obavy zejména ve vztahu k Pobaltí, ale letos kvůli snaze běloruského prezidenta zahltit EU migranty také ve vztahu k Polsku.
„Situace je velice napjatá. Chci zdůraznit, že Bělorusko vede hybridní válku vůči Polsku a vyžívá lidi jako živé zbraně. Je to něco hrozivého ale jsou to fakta,“ dodal v pořadu 360° dále Grzywaczewski. Opatrné by měly být jak pobaltské státy, tak celá Evropská unie.
Obavy polských sousedů v této souvislosti potvrdil i ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj. „Běloruský režim má za zády ještě větší režim (ruský) a musíme si situaci pojistit. Výrazným kontextem je, že na stejném území začínají cvičení ruské armády. Cvičení mají probíhat tři až pět kilometrů od hranic a je tu prostor pro hloupou náhodu, která může vést k vyhrocení situace,“ obává se Ruczaj.
„Humanitární rozměr a bezpečnost jdou proti sobě. V Polsku je intenzivní tlak, aby se lidem pomohlo. Je to tragické, protože se tam dostali i cizím zaviněním,“ dodal s tím, že migranti si právě do této destinace koupili letenku. Podle něj situace připomíná rok 2015, nálada v rámci EU se ale změnila. „Reakce ostatních států jsou jednoznačné, nikdo nemá chuť opakovat rok 2015,“ doplnil.
Destabilizace situace v Polsku?
Polský prezident Andrzej Duda ve čtvrtek vyhlásil výjimečný stav v oblastech přiléhajících k hranicím s Běloruskem. Požádala o to v úterý vláda, která argumentuje přílivem migrantů přicházejících přes Bělorusko. Tím se Minsk podle premiéra Mateusze Morawieckého snaží destabilizovat situaci v Polsku.
Uprchlický tábor v Litvě. Zdroj: Profimedia.cz
Výjimečný stav, přinášející omezení ústavních svobod, má trvat 30 dnů ve 183 obcích na východě země. Podobná opatření dříve přijaly i Litva a Lotyšsko, rovněž čelící přílivu migrantů.
Výjimečný stav podle Varšavy umožní zvýšit kontrolu hranice. V uvedené oblasti přitom nebude možné pořádat demonstrace, protesty, happeningy, výlety a podobně, upozornil již v úterý ministr Kamiński v narážce na akce, které na podporu migrantů pořádaly nevládní organizace na ochranu lidských práv. „Pokud bychom hranice uvolnili, budeme mít statisíce uprchlíků v Evropské unii,“ prohlásil tehdy Kamiński.