Italská vláda premiéra Guiseppa Conteho zvažuje prodloužení výjimečného stavu kvůli pandemii koronaviru až do konce července letošního roku, momentálně platí do 31. ledna. Rakousko zvažuje zachování tzv. tvrdého lockdownu do začátku dubna. Tamní hospodářská komora ovšem varuje, že pokud uzávěra potrvá i přes Velikonoce, existuje nebezpečí, že každý třetí hotel v metropoli Vídni zkrachuje.
Kabinet v Římě vyhlásil první nouzový stav již 31. ledna 2020 poté, co byl u páru čínských turistů v Římě odhalen tehdy nový virus SARS-CoV-2. Trval šest měsíců, v červenci následovalo prodloužení do 15. října loňského roku a pak přechod na výjimečný stav s platností do 31. ledna 2021. Římský deník Il Messaggero ve svém středečním tištěném vydání přinesl informaci, že Conteho vláda zřejmě prodlouží výjimečný stav do konce letošního července. Toto nařízení by prý měla vyhlásit příští týden.
Řím sčítá škody po novoročních oslavách. Zakázané ohňostroje zabily stovky ptáků
Masakr. Tak italští ochránci zvířat nazvali oslavy konce roku. Úsvit nového roku totiž odhalil na ulicích Říma stovky těl ptáků, kteří zemřeli kvůli ohňostrojům. Ohňostroje i odpalování petard je přitom v hlavním městě Itálie zakázáno od 30. prosince do 6. ledna.
V sousedním Rakousku se řeší, zda tamní uzávěra země v podobě tzv. tvrdého lockdownu se zavřenými restauracemi, hotely, či obchody potrvá až do Velikonoc, které letos připadají na 4. a 5. dubna. „Pokud by se tak stalo a nebylo možné přivítat turisty ani na velikonoční svátky, existuje nebezpečí, že každé třetí ubytovací zařízení ve Vídni zkrachuje,“ varuje podle deníku Kronen Zeitung Dominik Schmid, zástupce vídeňské hospodářské komory.
Situaci zhoršuje i fakt, že v téměř dvoumilionové městě na Dunaji pracuje na 120 tisíc lidí právě v ubytovacích službách. A jejich životní podmínky se při zavřených hotelích, penzionech či ubytovnách stále zhoršují.
Východiskem z tíživého stavu má být podle Schmida pravidelné (dobrovolné) týdenní testování pracovníků v pohostinství a hotelnictví na účet zaměstnavatelů.
Hosté, kteří nebudou očkovaní a neprokáží se negativním testem na nemoc COVID-19, buď nebudou ubytováni, nebo musejí podstoupit tzv. rychlotest přímo v hotelu. Ovšem na vlastní náklady. „K dispozici jsou testy, které stojí sedm až devět eur (v přepočtu kolem 200 korun, pozn. red.), což je únosné,“ uzavírá Dominik Schmid z vídeňské hospodářské komory.