reklama

Vykopávky Tróje začaly před 150 lety. Jak pátrání po bájném městě probíhalo?

Hledání starověkého města Trója trvalo tisíce let. Dlouho se však nikomu nepodařilo prokázat, že se Homérova sága o trojské válce skutečně odehrála... Až do roku 1871, kdy tehdy devětačtyřicetiletý Heinrich Schliemann objevil ruiny města pod kopcem Hisarlik na severozápadě dnešního Turecka. Vykopávky začaly přesně před 150 lety. Schliemann nebyl zdaleka první, kdo se domníval, že Homérem popisované město se nachází právě tam.

reklama

Svět starověku Schliemanna od raného dětství vždy fascinoval. Přesto se jeho profesní dráha zpočátku ubírala jiným směrem. Schliemann, který vyrůstal spolu s dalšími osmi sourozenci v rodině pastora ve východní části Meklenburska – Předního Pomořanska, začínal jako obchodník, protože rodina si nemohla dovolit poslat ho na vyšší školu.

Vydal se do Amsterdamu, kde se během jednoho roku naučil mluvit nejen holandsky, ale také španělsky, italsky a portugalsky, později si osvojil i ruštinu. Jeho mimořádné nadání pro cizí jazyky mu otevřelo cestu k jiné profesní perspektivě – archeologii. Po následném přesunu do Ruska Schliemann zbohatl na obchodu se surovinami pro výrobu munice. Své jmění využil ke studiu staré řečtiny a latiny v Paříži.

V roce 1868 se vydal na vzdělávací cestu na řecký ostrov Ithaka, kde se rozhodl hledat Odysseův palác. Odtud se vydal k Marmarskému moři, aby se dostal do vnitrozemí a zahájil pátrání po Tróji. Během celé cesty byla Homérova Iliada Schliemannovým jediným věrným společníkem, jedinou knihou, kterou považoval za svého nepostradatelného průvodce při objevování Tróji.

Opevnění bájné Tróje

Ještě před Schliemannem zahájil ve stejné oblasti vykopávky britský archeolog Frank Calvert. Oba Trójou posedlí badatelé na sebe narazili čirou náhodou. Calvertovi ale chyběly finanční prostředky na pokračování pokusů o vykopávky, které se v té době dostaly do slepé uličky. Calvert přesvědčil Schliemanna, aby pokračoval tam, kde on pracovat přestal.

Schliemann tak pokračoval ve vykopávkách. V roce 1872 narazil na metr vysoké ruiny patřící pravěkému městu. Schliemann dospěl k závěru, že tyto hradby kdysi tvořily součást opevnění Tróji.

Priamův poklad

Přesná identifikace nálezů byla pro oba muže o to obtížnější, že město mělo dlouhou historii, která se poprvé objevila v záznamech již tři tisíce let před naším letopočtem. Mezi nejvýznamnější objevy v Tróje patří Schliemannův nález skrýše zlata a dalších artefaktů, kterou následně v roce 1873 pokřtil na Priamův poklad. Priam byl v Homérově eposu označován za panovníka Tróje. Schliemann poklad propašoval ze země a předal ho německé vládě. Ten se však ztratil ve víru druhé světové války, aby se později znovu objevil v Rusku, kde je nyní uložen v Puškinově muzeu.

Později se prokázalo, že archeologovy nálezy se nepodobaly Priamovu pokladu, ale spíše se jednalo o pozůstatek neznámé kultury, která vzkvétala 1250 let před starověkou Trójou.

Navzdory jeho omylům a chybným závěrům svět nadále uctíval Heinricha Schliemanna jako jednoho z nejvýznamnějších archeologů všech dob. Zemřel v Neapoli 26. prosince 1890.

Tagy:
Turecko vykopávky město Řecko archeolog Trója Priamův poklad Heinrich Schliemann Frank Calvert

Hlavní zprávy

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie
Volby 2021

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie

Slovenský herec a bývalý ministr Milan Kňažko v rozhovoru pro CNN Prima NEWS říká, že politici by měli být v boji o moc opatrní. Během voleb a při dalších vypjatých okamžicích má slovo podle něj sílu kulometu. Kňažko v této souvislosti vzpomíná, jaký byl zblízka Vladimír Mečiar nebo Alexander Dubček, co vedlo k dělení federace. A taky co s Čechy a Slováky udělalo, že je i dlouho po revoluci komandují komunisté a estébáci.

To, co si dlouhodobě dovoluje prezidentův mluvčí, nemá v Evropě obdoby, říká Štěch

Bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se ostře pustil do chování Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj je to, co si dovoluje tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, nemá v Evropě obdoby, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Do ustavující schůze Poslanecké sněmovny není ze strany Miloše Zemana nic potřeba, problém by ale nastal ve chvíli, pokud by nebyl schopný přijmout demisi současné vlády, dodal na CNN Prima NEWS.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Ze streamovací služby Twitch unikla data. Kolik si vydělaly české internetové celebrity?

Nejpopulárnější streamovací platforma Twitch se již dlouhodobě potýká s řadou problémů, od autorských práv po nevhodný obsah. V nedávné době čelila i útoku hackerů, po kterém se na veřejnost dostalo obrovské množství citlivých dat, od záloh diskuzí po zašifrovaná hesla. Na povrch unikly i výdělky všech streamerů od roku 2019. Kolik peněz vygenerovaly české internetové celebrity?

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

reklama