reklama

Vykopávky Tróje začaly před 150 lety. Jak pátrání po bájném městě probíhalo?

Hledání starověkého města Trója trvalo tisíce let. Dlouho se však nikomu nepodařilo prokázat, že se Homérova sága o trojské válce skutečně odehrála... Až do roku 1871, kdy tehdy devětačtyřicetiletý Heinrich Schliemann objevil ruiny města pod kopcem Hisarlik na severozápadě dnešního Turecka. Vykopávky začaly přesně před 150 lety. Schliemann nebyl zdaleka první, kdo se domníval, že Homérem popisované město se nachází právě tam.

reklama

Svět starověku Schliemanna od raného dětství vždy fascinoval. Přesto se jeho profesní dráha zpočátku ubírala jiným směrem. Schliemann, který vyrůstal spolu s dalšími osmi sourozenci v rodině pastora ve východní části Meklenburska – Předního Pomořanska, začínal jako obchodník, protože rodina si nemohla dovolit poslat ho na vyšší školu.

Vydal se do Amsterdamu, kde se během jednoho roku naučil mluvit nejen holandsky, ale také španělsky, italsky a portugalsky, později si osvojil i ruštinu. Jeho mimořádné nadání pro cizí jazyky mu otevřelo cestu k jiné profesní perspektivě – archeologii. Po následném přesunu do Ruska Schliemann zbohatl na obchodu se surovinami pro výrobu munice. Své jmění využil ke studiu staré řečtiny a latiny v Paříži.

V roce 1868 se vydal na vzdělávací cestu na řecký ostrov Ithaka, kde se rozhodl hledat Odysseův palác. Odtud se vydal k Marmarskému moři, aby se dostal do vnitrozemí a zahájil pátrání po Tróji. Během celé cesty byla Homérova Iliada Schliemannovým jediným věrným společníkem, jedinou knihou, kterou považoval za svého nepostradatelného průvodce při objevování Tróji.

Opevnění bájné Tróje

Ještě před Schliemannem zahájil ve stejné oblasti vykopávky britský archeolog Frank Calvert. Oba Trójou posedlí badatelé na sebe narazili čirou náhodou. Calvertovi ale chyběly finanční prostředky na pokračování pokusů o vykopávky, které se v té době dostaly do slepé uličky. Calvert přesvědčil Schliemanna, aby pokračoval tam, kde on pracovat přestal.

Schliemann tak pokračoval ve vykopávkách. V roce 1872 narazil na metr vysoké ruiny patřící pravěkému městu. Schliemann dospěl k závěru, že tyto hradby kdysi tvořily součást opevnění Tróji.

Priamův poklad

Přesná identifikace nálezů byla pro oba muže o to obtížnější, že město mělo dlouhou historii, která se poprvé objevila v záznamech již tři tisíce let před naším letopočtem. Mezi nejvýznamnější objevy v Tróje patří Schliemannův nález skrýše zlata a dalších artefaktů, kterou následně v roce 1873 pokřtil na Priamův poklad. Priam byl v Homérově eposu označován za panovníka Tróje. Schliemann poklad propašoval ze země a předal ho německé vládě. Ten se však ztratil ve víru druhé světové války, aby se později znovu objevil v Rusku, kde je nyní uložen v Puškinově muzeu.

Později se prokázalo, že archeologovy nálezy se nepodobaly Priamovu pokladu, ale spíše se jednalo o pozůstatek neznámé kultury, která vzkvétala 1250 let před starověkou Trójou.

Navzdory jeho omylům a chybným závěrům svět nadále uctíval Heinricha Schliemanna jako jednoho z nejvýznamnějších archeologů všech dob. Zemřel v Neapoli 26. prosince 1890.

Tagy:
Turecko vykopávky město Řecko archeolog Trója Priamův poklad Heinrich Schliemann Frank Calvert

Hlavní zprávy

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?
Koronavirus

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii
Partie

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

Tenista Djokovič nesmí do Austrálie tři roky. Vrátit by se ale mohl dříve díky výjimce

Tenisová hvězda Novak Djokovič by se po vyhoštění mohla vrátit do Austrálie dříve než za tři roky. Podle premiéra země Scotta Morrisona by k tomu stačila výjimka, sportovec by však musel dodržet „správné okolnosti“. Čtyřiatřicetiletý hráč dostal zákaz vstupu do země poté, co usiloval o možnost obhajovat titul na Australian Open bez povinného očkování.

Že dá Farský plat neziskovkám, nic neřeší. Je to lakování na růžovo, míní politolog

Kauzu kolem poslance Jana Farského (STAN) podle politologa a sociologa Jana Herzmanna nevyřeší fakt, že se vzdal poslaneckého platu ve prospěch neziskových organizací. „Někomu to vadit bude, někomu ne. Nic to ale neřeší, je to lakování na růžovo,“ uvedl v pořadu Partie Plus. Hostem pořadu byl i politolog Vladislav Cabada který doplnil, že si Farský odletem do USA uzavřel některé politické perspektivy.

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

reklama