Olej v odpadních trubkách
Blížící se vánoční svátky jsou tradičně kritickým obdobím nejen pro naše žlučníky, ale i pro čistírny odpadních vod po celém Česku. Kvůli oblibě smažených pokrmů doslova vyplave na povrch problém s tuky. Na dně kanalizačních šachet se totiž hromadí veškerá mastnota z oleje vylitého do toalet.
Rozpálená pánev s olejem a v něm utopený řízek – za méně než měsíc se taková scenerie objeví v českých kuchyních. Jenže někteří se poté přepáleného tuku zbavují tím nejhorším způsobem, tedy vylitím do záchodu nebo umyvadla.
ČTĚTE TAKÉ: Inspekce nařídila stáhnout z trhu nebezpečný žebřík z Polska. Možná ho máte doma
Mastnota v odpadu zalepí čerpadla i potrubí. To se nevyhnulo ani jedné z 19 jímek v Jihlavě, kterou navštívila redaktorka CNN Prima NEWS. Již při vstupu na dno jímky klouzaly schody na žebříku od usazených tuků. Ty obalí každou trubku, takže je následně nutné tento nános ručně osekávat.
„Vždy si říkáme, že bychom sem měli vodit lidi, aby věděli, k čemu jejich přičiněním dochází,“ uvedl mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.
Od září platí zákaz starších kotlů. V provozu je jich stále 150 tisíc, hříšníkům hrozí pokuta
Od září platí v České republice zákaz používání kotlů na tuhá paliva emisní třídy I a II. Jedná se o kotle spalující uhlí, koks i dřevo, které často sloužily jako hlavní zdroj tepla a ohřevu vody v domácnostech třeba na vesnicích nebo ve starších domech. Podle odhadů jich je stále v provozu asi 150 tisíc, i když hříšníkům hrozí vysoké pokuty.
Čistírny po celé zemi v tomto období důrazně apelují, aby lidé dávali použitý olej tam, kam patří. Ať to máte pár metrů nebo kilometrů, nejlepší možností je vyhledat si nejbližší kontejnery, mezi nimiž budou i ty určené na tuk.
O co snadněji se oleje zbavíme my, o to těžší boj svádějí pohotovostní čety městských služeb. Navíc tato riziková práce opravdu nevoní.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Velitel plzeňských strážníků popsal místa strachu. Zmínil i problém s cizinci