Starostové dál bojují ve svých městech a obcích o poštovní pobočky, které jsou určené k uzavření. Vedení státního podniku mírně ustupuje a tvrdí, že počet rušených provozoven je daný, je ale připraveno měnit pobočku za pobočku. Podle hejtmanů takový krok nic neřeší. I odboráři upozorňují, že zavírání pošt k úsporám nepovede a kvalita služeb se znovu zhorší. Některé odborové svazy se už připravují na demonstrace a stávky.
V Česku zůstane 2 900 poboček. Takový je záměr managementu pošty, od kterého nehodlá ustoupit. Odboráři proto volají o pomoc, a to podpisovou akcí. Petici podepsalo přes 27 tisíc lidí, a to jak z řad veřejnosti, tak i zaměstnanců podniku. Na půdu Senátu ji donesla jedna odborových šéfek Jindřiška Budweiserová.
ČTĚTE TAKÉ: KOMENTÁŘ: Z pošt se staly bankomaty a předražené trafiky. Rušení je v zájmu všech
„Vidíme chybu v nastavení systému. Veřejné služby, které jsou poště zákonem uloženy, tak jsou ztrátové,“ popsala Budweiserová. Vedení České pošty si pevně stojí za tím, že jiná varianta než vyměnit pobočku za pobočku nepřichází v úvahu. „Nejsme v takové situaci, že bychom mohli provozovat více poboček než je 2 900. Není jiný krok,“ vysvětlil pověřený zástupce generálního ředitele státní firmy Miroslav Štěpán.
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) považuje výměnu ve smyslu „nezrušíme tuto pobočku ale jinou“, jen za bezvýznamné gesto. „Například Chrudim. Tam se ruší tři ze čtyř, zůstane jedna. Starosta by musel nabídnout hlavní poštu za výměnu jiné pošty, a to prostě není pravděpodobně řešení,“ uvedl Netolický.
MAPA: Česká pošta zavře stovky míst. Zkontrolujte si osud pobočky ve vašem okolí
Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v průběhu prvního pololetí letošního roku uzavře. Rozhodnutí se dotkne celkem 115 měst a obcí. Celkem Česká pošta zavře 300 svých poboček. Nejvíce jich ubude v Moravskoslezském kraji, kde se zruší 48 provozoven. V Praze má jít o 35 míst. Rušené pobočky státní podnik vybíral podle návštěvnosti klientů, počtu úkonů a ekonomické situace.
Vedení pošty se hájí, že výběr 300 uzavíraných poboček byl promyšlený a řídil se jasnými kritérii. Například jaká je otevírací doby pobočky, kolik má přepážek, zda jsou plně využívané. Vedení zohledňovalo také zákaznickou obsluhu, tedy bezbariérovost nebo parkoviště.
Odbory jsou ve stávkové pohotovosti
Svaz měst a obcí společně s Asociací krajů jen nevěřícně kroutí hlavou. „Některé pobočky jsou z našeho pohledu rušeny nesmyslně. Například v centru měst, u dopravních uzlů, parkovacích míst,“ nechápe postup podniku místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal. Třeba v Mariánských lázních jsou dvě pošty a rušit se má ta bezbariérová.
Některým odborům už dochází trpělivost. „Jsme stále ve stávkové pohotovosti. Pokud budou všechny body k jednání vyčerpány, tak se pokusíme svolat demonstraci. Je tu možnost i stávky,“ řekl šéf poštovních odborů Evžen Dvorský. Odboráři největšího poštovního svazu jsou výrazně zdrženlivější. „Je potřeba dělat kroky, aby se změnily podmínky pro poštu a pošťáky v rámci legislativy. My připravujeme svoje opatření,“ uvedla Budweiserová.
Zrušením části poboček chce pošta ušetřit zhruba 700 milionů korun ročně. Letos by jí tento krok měl pomoci vyhnout se pádu do insolvence.