Češi a získané patenty
Téměř osm set vynálezů si v loňském roce chtěli dát Češi patentovat a uspěla jich více než polovina. Nejčastěji Úřad průmyslového vlastnictví udělil patenty v oblasti dopravy, zábavy nebo zdravotnictví. Tuzemští objevitelé se ale při získání patentové ochrany na své výrobky často obracejí i na evropské a zámořské státy.
Daniel Sýkora je držitelem celkem osmi patentů, které získal ve Spojených státech amerických. Jeho průlomový vynález v podobě algoritmu, který dokáže během krátké chvíle obarvit černobílý snímek, oceňují nejen v zahraničí, ale i u nás. Barvy díky němu získala například první série večerníčků o Rumcajsovi.
„Můj první projekt byl v době studia také mou diplomovou prací. Postupně se mi podařilo vyvinout algoritmus, který výrazně zrychluje práci animátorům,“ řekl pro CNN Prima NEWS Sýkora. Revolučního objevu z dílny českého výzkumníka si všimli i v Hollywoodu.
Sýkoru oslovila společnost Walt Disney, která mu nabídla práci na převedení animovaného snímku Lví král do trojrozměrné podoby. „Nejdříve mi napsali e-mail a ten mi přišel na Štědrý den, tak jsem si myslel, že je to nějaký vtípek. Ale postupně jsem zjistil, že to myslí vážně,“ popsal bývalý student Českého vysokého učení v Praze (ČVUT).
Vedou vysokoškoláci
Úřad průmyslového vlastnictví jen za loňský rok uznal přes 500 žádostí. „Nejvíce přihlášek vynálezů bylo učiněno v oblasti dopravy a skladování. Druhým oborem je pak měření a optika a třetím zdraví a zábava s výjimkou léčiv, které jsou v samostatné kategorii,“ sdělil Václav Převrátil, vedoucí oddělení průzkumu technologií.
Největší nárůst patentových přihlášek eviduje Český statistický úřad od vysokých škol. Jen na ČVUT v Praze jich akademické týmy získaly celkem 42. „Máme patenty z oblasti umělé inteligence nebo zpracování obrazů. Dále z oblasti radiolokace či různých materiálů,“ uvedl prorektor ČVUT Zbyněk Škvor.