reklama

Vynalézaví Češi loni zažádali o osm set patentů. Uspěla více než polovina

Téměř osm set vynálezů si v loňském roce chtěli dát Češi patentovat a uspěla jich více než polovina. Nejčastěji Úřad průmyslového vlastnictví udělil patenty v oblasti dopravy, zábavy nebo zdravotnictví. Tuzemští objevitelé se ale při získání patentové ochrany na své výrobky často obracejí i na evropské a zámořské státy.

reklama

Daniel Sýkora je držitelem celkem osmi patentů, které získal ve Spojených státech amerických. Jeho průlomový vynález v podobě algoritmu, který dokáže během krátké chvíle obarvit černobílý snímek, oceňují nejen v zahraničí, ale i u nás. Barvy díky němu získala například první série večerníčků o Rumcajsovi.

K tématu

„Můj první projekt byl v době studia také mou diplomovou prací. Postupně se mi podařilo vyvinout algoritmus, který výrazně zrychluje práci animátorům,“ řekl pro CNN Prima NEWS Sýkora. Revolučního objevu z dílny českého výzkumníka si všimli i v Hollywoodu.

Sýkoru oslovila společnost Walt Disney, která mu nabídla práci na převedení animovaného snímku Lví král do trojrozměrné podoby. „Nejdříve mi napsali e-mail a ten mi přišel na Štědrý den, tak jsem si myslel, že je to nějaký vtípek. Ale postupně jsem zjistil, že to myslí vážně,“ popsal bývalý student Českého vysokého učení v Praze (ČVUT).

Vedou vysokoškoláci

Úřad průmyslového vlastnictví jen za loňský rok uznal přes 500 žádostí. „Nejvíce přihlášek vynálezů bylo učiněno v oblasti dopravy a skladování. Druhým oborem je pak měření a optika a třetím zdraví a zábava s výjimkou léčiv, které jsou v samostatné kategorii,“ sdělil Václav Převrátil, vedoucí oddělení průzkumu technologií.

Největší nárůst patentových přihlášek eviduje Český statistický úřad od vysokých škol. Jen na ČVUT v Praze jich akademické týmy získaly celkem 42. „Máme patenty z oblasti umělé inteligence nebo zpracování obrazů. Dále z oblasti radiolokace či různých materiálů,“ uvedl prorektor ČVUT Zbyněk Škvor.

K tématu

Tagy: patent vynález ČVUT Česko USA Daniel Sýkora Úřad průmyslového vlastnictví Václav Převrátil

Další hlavní zprávy

Školství

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Vláda reálně uvažuje o tom, že by se děti v listopadu odvezly na školy v přírodě. V pondělí to na tiskové konferenci na dotaz CNN Prima NEWS uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). S návrhem na improvizované školy v přírodě přišli minulý týden zástupci odborů a v tomto týdnu by měli podrobnosti ministrům představit. Jde podle nich o variantu, jak bojovat proti šíření koronaviru a nenakazit rodiče. Dopad do rozpočtu by byl podle odborů až dvě miliardy korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že děti jsou velká priorita a bude o tom jednat.

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

reklama
Nezničitelného Ibrahimovice COVID-19 nepřibrzdil a stále řádí. Milán má Boha, řekl Švéd
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Pod vlivem pervitinu dceru ubodala nůžkami a schovala do pračky. Žena si odpyká vysoký trest
Další články
reklama
reklama