Armáda ČR vyvinula nový design maskáčů, kterým se pochlubila na fotografiích. Uživatelé na sociálních sítích však vesměs upozorňují na něco docela jiného, než na vzory oděvů. Vojáci na snímcích vypadají, jako kdyby právě vykonávali potřebu.
„Vyvinuli jsme nový maskovací design na maskáče MAD21. Propojili jsme odborné znalosti specialistů a zkušenosti vojáků z terénu. Pouštní vzor už nebude potřeba. Teď se zabýváme novým střihem a materiálem, abychom se mohli brzy kompletně převléct,“ uvedla Armáda ČR ve svém vyjádření.
Vyvinuli jsme nový maskovací design na maskáče: MAD21. Propojili jsme odborné znalosti specialistů a zkušenosti vojáků z terénu. Pouštní vzor už nebude potřeba. Teď se zabýváme novým střihem a materiálem, abychom se mohli brzy kompletně převléct. #JsmeArmada #VimeCoChceme pic.twitter.com/IxDma1R8uE
— Armáda ČR (@ArmadaCR) February 4, 2022
Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Nic ve zlém, ale víte o tom, že ty fotky vypadají, jak když jste chlapce fotili při čůrání?“ zeptal se na Twitteru jeden z uživatelů. A podobných reakcí na sociálních sítích se dají najít desítky.
Neočkovaní vojáci čelí šikaně. Nemůžeme do jídelny a na WC jen s dovolením, tvrdí
Česká armáda eviduje celkem tři tisíce neočkovaných vojáků. Dle platné vyhlášky mají podstoupit vakcinaci do března, ne všichni to ovšem mají v plánu. Neočkovaní vojáci se proto obávají, že s příchodem jara přijdou o práci. Někteří z nich navíc údajně čelí nátlaku ze strany svých kolegů v posádkách, uvedli redakci CNN Prima NEWS. Pokud se někdo cítí být terčem šikany, má se podle ministerstva obrany ozvat armádnímu inspektorátu. Více se tématu věnujeme v Hlavních zprávách od 18:55.
„Když už nesmyslně topíte penězma, tak zaplaťte někoho příčetnýho na správu sociálních sítí. Tohle má úroveň jak někde v Ázerbájdžánu,“ stojí v jiném komentáři. „Než vám začne nějaká feministka nadávat, tak v rámci genderové vyváženosti vyfoťte figuranty i v dřepu. Ale ten vzor je vážně povedený,“ glosoval další komentující.
Armáda vzala kritiku s nadhledem. Na jednu z ironických poznámek na Twitteru odpověděla následovně: „Chtěli jsme přitáhnout pozornost.“
Maskování se v české armádě změní asi po 25 letech. První návrh zpracoval grafický designér a pedagog Tomáš Chorý, dále na něm pracoval tým asi šesti desítek lidí včetně budoucích uživatelů, tedy vojáků. Loni v dubnu byl projekt představen náčelníkovi generálního štábu Aleši Opatovi.
V současné době na maskování pracují odborníci z Univerzity obrany a Technické univerzity v Liberci, připraven bude podle Dvořákové také nový střih stejnokroje a návrh materiálu. Konečný návrh Opata dostane letos v květnu.
Pokud bude konečný návrh schválen, armáda vypíše výběrové řízení na dodavatele uniforem. Postupně pak novými uniformami začne vybavovat jednotlivé armádní útvary, přednost dostanou jednotky vyjíždějící na mise.