reklama

Vyplatí se OSVČ paušální daň? Analytik radí, na co si dát pozor

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které loni vydělaly do jednoho milionu korun, se mohou pro letošní rok nově přihlásit k placení paušální daně. Čas pro přihlášení vyprší už v pondělí 11. ledna. Živnostník, který na novinku přistoupí, by měl měsíčně platit jeden poplatek zahrnující zdravotní a sociální pojistné i daň z příjmu. O novém režimu promluvil v pořadu Nový den CNN Prima NEWS analytik Richard Bechník.

reklama

„Každý podnikatel by se měl podívat, jaké má paušální výdaje a zda uplatňuje nějaké zvýhodnění z daně. To všechno hraje svoji roli,“ uvedl v pořadu Nový den CNN Prima NEWS analytik Fincentra Richard Bechník.

„Když se podíváme na strukturu paušální daně, tak podnikatel vlastně platí daň ve výši sto korun a větší část se naopak přelévá do sociálního pojištění. Tím pádem se mu i do budoucna může zlepšovat důchod,“ vysvětlil.

Kdo na paušální dani vydělá a kdo nikoliv?

„Například podnikatel, který využívá 40procentní výdajový paušál a jeho příjmy se blíží jednomu milionu ročně, by si teoreticky mohl přijít i na bonus sedm tisíc měsíčně,“ nastínil analytik jednu z možných variant.

K tématu

„Ve zcela opačné situaci je ale například podnikatel, který používá 80procentní výdajový paušál. A ještě kdyby šlo o začínajícího podnikatele s nákladovými úroky, uplatňujícího třeba životní pojištění, penzijní pojištění, manželku, dítě, ale i nyní rostoucí sleva na poplatníka, mohl by se ocitnout v záporu a bylo by pro něj optimálnější setrvat ve stávajícím režimu.“

Podnikatel si zkrátka podle Bechníka musí být vědom toho, které odvody a slevy normálně uplatňuje a o které v režimu paušální daně přijde. Na režim paušální daně by pak podle analytika neměl mít nárok dobrovolný plátce DPH.

Limitujícím prvkem by mohlo být pro plátce paušální daně získání úvěru, a to z hlediska dokazování vlastních příjmů. Banky zatím pravidla nastavují, mluví se ale například o tom, že po zájemcích budou požadovat například výpis z účtu nebo přehled pohybů na účtu.

K tématu

Tagy: úspora daně Nový den OSVČ rádce podnikatelé paušální daň

Další hlavní zprávy

Politika

Setkání Zemana s Vučičem: Prezidenti si vyměnili státní vyznamenání

Setkání Zemana s Vučičem: Prezidenti si vyměnili státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělil srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučičovi nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva první třídy. Předal mu ho na slavnostním ceremoniálu před vzájemným jednáním na Pražském hradě. Uvedl to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Český prezident dostal vysoké srbské vyznamenání určené prezidentům či premiérům Řád Srbské republiky na stuze. Vučič mu ho udělil již loni, v úterý mu ho předal.

MS v hokeji 2021

Nominace všech týmů na MS v hokeji. Která soupiska budí největší respekt?

Nominace všech týmů na MS v hokeji. Která soupiska budí největší respekt?

Šestnáctka trenérů v posledních dnech a týdnech umíchala finální produkt, který vyšle na mistrovství světa v hokeji startující už v pátek 21. května v Lotyšsku. Podívejte se v článku CNN Prima NEWS na to, kteří hráči se dostali do finální nominace pro šampionát v Rize. Jednotlivé sestavy mohou v průběhu vrcholné akce nabýt na síle podle toho, jak se bude vyvíjet situace v zámořské NHL.

I nejvíce nakažený okres roztočil pípy, výčepní z Opavska očkování moc nevěří
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Další vlna rozvolňování. Co všechno se příští pondělí změní?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Brutálně zavraždil cyklistku sekerou a nožem na okraji Olomouce. Odsedí si 25 let
Chladno a deště až do konce května. V Česku se oteplí teprve koncem měsíce
Další články
reklama
reklama