(Ne)výhody paušální daně
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které loni vydělaly do jednoho milionu korun, se mohou pro letošní rok nově přihlásit k placení paušální daně. Čas pro přihlášení vyprší už v pondělí 11. ledna. Živnostník, který na novinku přistoupí, by měl měsíčně platit jeden poplatek zahrnující zdravotní a sociální pojistné i daň z příjmu. O novém režimu promluvil v pořadu Nový den CNN Prima NEWS analytik Richard Bechník.
„Každý podnikatel by se měl podívat, jaké má paušální výdaje a zda uplatňuje nějaké zvýhodnění z daně. To všechno hraje svoji roli,“ uvedl v pořadu Nový den CNN Prima NEWS analytik Fincentra Richard Bechník.
„Když se podíváme na strukturu paušální daně, tak podnikatel vlastně platí daň ve výši sto korun a větší část se naopak přelévá do sociálního pojištění. Tím pádem se mu i do budoucna může zlepšovat důchod,“ vysvětlil.
Kdo na paušální dani vydělá a kdo nikoliv?
„Například podnikatel, který využívá 40procentní výdajový paušál a jeho příjmy se blíží jednomu milionu ročně, by si teoreticky mohl přijít i na bonus sedm tisíc měsíčně,“ nastínil analytik jednu z možných variant.
„Ve zcela opačné situaci je ale například podnikatel, který používá 80procentní výdajový paušál. A ještě kdyby šlo o začínajícího podnikatele s nákladovými úroky, uplatňujícího třeba životní pojištění, penzijní pojištění, manželku, dítě, ale i nyní rostoucí sleva na poplatníka, mohl by se ocitnout v záporu a bylo by pro něj optimálnější setrvat ve stávajícím režimu.“
Podnikatel si zkrátka podle Bechníka musí být vědom toho, které odvody a slevy normálně uplatňuje a o které v režimu paušální daně přijde. Na režim paušální daně by pak podle analytika neměl mít nárok dobrovolný plátce DPH.
Limitujícím prvkem by mohlo být pro plátce paušální daně získání úvěru, a to z hlediska dokazování vlastních příjmů. Banky zatím pravidla nastavují, mluví se ale například o tom, že po zájemcích budou požadovat například výpis z účtu nebo přehled pohybů na účtu.