reklama

Vyplatí se OSVČ paušální daň? Analytik radí, na co si dát pozor

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které loni vydělaly do jednoho milionu korun, se mohou pro letošní rok nově přihlásit k placení paušální daně. Čas pro přihlášení vyprší už v pondělí 11. ledna. Živnostník, který na novinku přistoupí, by měl měsíčně platit jeden poplatek zahrnující zdravotní a sociální pojistné i daň z příjmu. O novém režimu promluvil v pořadu Nový den CNN Prima NEWS analytik Richard Bechník.

reklama

„Každý podnikatel by se měl podívat, jaké má paušální výdaje a zda uplatňuje nějaké zvýhodnění z daně. To všechno hraje svoji roli,“ uvedl v pořadu Nový den CNN Prima NEWS analytik Fincentra Richard Bechník.

„Když se podíváme na strukturu paušální daně, tak podnikatel vlastně platí daň ve výši sto korun a větší část se naopak přelévá do sociálního pojištění. Tím pádem se mu i do budoucna může zlepšovat důchod,“ vysvětlil.

Kdo na paušální dani vydělá a kdo nikoliv?

„Například podnikatel, který využívá 40procentní výdajový paušál a jeho příjmy se blíží jednomu milionu ročně, by si teoreticky mohl přijít i na bonus sedm tisíc měsíčně,“ nastínil analytik jednu z možných variant.

K tématu

„Ve zcela opačné situaci je ale například podnikatel, který používá 80procentní výdajový paušál. A ještě kdyby šlo o začínajícího podnikatele s nákladovými úroky, uplatňujícího třeba životní pojištění, penzijní pojištění, manželku, dítě, ale i nyní rostoucí sleva na poplatníka, mohl by se ocitnout v záporu a bylo by pro něj optimálnější setrvat ve stávajícím režimu.“

Podnikatel si zkrátka podle Bechníka musí být vědom toho, které odvody a slevy normálně uplatňuje a o které v režimu paušální daně přijde. Na režim paušální daně by pak podle analytika neměl mít nárok dobrovolný plátce DPH.

Limitujícím prvkem by mohlo být pro plátce paušální daně získání úvěru, a to z hlediska dokazování vlastních příjmů. Banky zatím pravidla nastavují, mluví se ale například o tom, že po zájemcích budou požadovat například výpis z účtu nebo přehled pohybů na účtu.

K tématu

Tagy: úspora daně Nový den OSVČ rádce podnikatelé paušální daň

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Koronavirus

Sledujte ŽIVĚ: Britská mutace koronaviru je v Česku. Jaké představuje nebezpečí?

Sledujte ŽIVĚ: Britská mutace koronaviru je v Česku. Jaké představuje nebezpečí?

Do České republiky se již dostala britská mutace koronaviru. V pondělí o tom po jednání vlády informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nová forma se má podle vědců šířit až o 40 procent rychleji než standardní varianta koronaviru. Jaká jsou další specifika britské mutace? Sledujte živě tiskovou konferenci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) od 14 hodin na CNN Prima NEWS či v tomto článku.

ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
PŘEHLEDNĚ: Papírnictví otevřou, restaurace ne. Co se v opatřeních mění od úterý?
reklama
reklama
Nové záběry z útoku na Kapitol: Podívejte se na střety demonstrantů a ochranky

USA

Domácí zpravodajství

Lyžaře tahá nahoru skútrem. Jezdíme, dokud vydrží stroje, popsal majitel skiareálu
Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Tragická nehoda na Kladensku: Při srážce dvou aut zemřela žena, další se těžce zranila
Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Další články
reklama
reklama