Značná část živnostníků má možnost ulevit si od papírování kolem povinných odvodů. Jedna paušální daň a jedna pravidelná měsíční platba jim, pokud zvolí tuto možnost, nahradí jak klasické daňové přiznání, tak i platby na sociální a zdravotní pojištění. Na přihlášení k paušální dani však zbývá pouhý týden.
Lidé by neměli nechat žádost na poslední chvíli, protože splnit všechny požadavky může trvat nějakou dobu. Do systému se mohou hlásit osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), resp. živnostníci, jejichž příjmy v roce 2020 nepřesáhly jeden milion korun. Období pro toto přihlášení běží od 7. 12. 2020 a končí 11. 1. 2021, tedy už od tohoto pondělí za týden. Po datu 11. 1. 2021 už totiž nebude možné pro rok 2021 do systému vstoupit. To znovu půjde až za rok.
Uvažujete o hypotéce? Pospěšte si, úrokové sazby letos porostou, radí odborníci
Přestože průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů posledních deset měsíců v řadě padala, dalšího klesání se již nemusíme dočkat. Ekonomická situace během letošního roku začne pozvolna obracet a sazby u úvěrů na bydlení se mohou vydat směrem vzhůru. Nahrává tomu také rostoucí poptávka po půjčkách ze strany vlády.
Možnost se snaží propagovat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „K přihlášení zbývá už ale jen jeden týden do pondělí 11. ledna. Paušální daň je pro živnostníky s ročními příjmy do milionu, kteří chtějí už letos platit daně a odvody snadno a bez papírování. Kteří už nechtějí vyplňovat daňová přiznání a přehledy pojistného. A nechtějí komunikovat se třemi úřady naráz. To vše jen za 5 469 korun měsíčně,“ opakuje základní pravidla Schillerová.
Paušální daň spočívá v tom, že daná OSVČ platí každý měsíc jen jeden paušální poplatek, ve kterém je započtena platba zdravotního pojistného, sociálního pojistného a daně z příjmu. „To znamená méně papírování, protože OSVČ už bude komunikovat jen s jedním úřadem, a nikoli s třemi, a také nebude muset vyplňovat daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení,“ uvedl hlavní ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda.
Takhle už váš koš příští rok vypadat nebude 😄👍 K přihlášení zbývá už ale jen JEDEN TÝDEN ➡️ do pondělí 11. ledna....
Posted by Alena Schillerová on Sunday, January 3, 2021
Komu se paušální daň vyplatí
Paušální daň se vyplatí pouze některým OSVČ, mohlo by jich být až 100 tisíc, mnozí však s touto možností nejsou dostatečně seznámeni, resp. netuší, že mají na rozhodnutí poslední týden. „Paušální daň se například nevyplatí řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. Z těch živnostníků, kteří uplatňují šedesátiprocentní výdajový paušál, se paušální daň vyplatí hlavně těm s vyššími příjmy, kteří zároveň nemají děti, ani manželku,“ vysvětlil Kovanda.
Jak mění covid bydlení Čechů? Lidé častěji hledají byty s terasami a zahrádkami
Rok 2020 obrátil mnoha lidem životy vzhůru nohama. Kvůli karanténám či home office jsou například nuceni mnohem více trávit čas ve svých domovech. Z toho důvodu jsou lidé mnohem citlivější na své domácí prostředí, což zároveň ovlivňuje i poptávku na realitním trhu.
Doslova „ternem“ ale může být paušální daň pro mnohé OSVČ, respektive živnostníky, kteří uplatňují čtyřicetiprocentní výdajový paušál (třeba autoři textů apod.). „Například bezdětný živnostník s ročními tržbami 800 tisíc korun, který uplatňuje čtyřicetiprocentní paušál, díky přechodu na paušální daň ušetří na odvodech státu 7 001 korun měsíčně, čili 84 012 korun ročně. Pokud má jedno dítě, na které by jinak uplatnil slevu, pořád se mu přechod na paušální daň vyplatí, neboť měsíčně díky němu ušetří 5 734 korun. Pokud má dvě děti, ušetří díky paušální dani 4 117 korun,“ uvedl Kovanda.
Poplatník, který se rozhodne vstoupit do režimu paušální daně, ovšem ztrácí možnost například uplatnit slevu na poplatníka, slevu na manžela či manželku či slevu na invaliditu. Nemůže také uplatnit úroky z hypoték nebo příspěvky na životní či penzijní pojištění a další. Každá OSVČ si tedy musí důkladně propočítat, zda se jí režim paušální daně vyplatí.