Kůže pod rouškou (zdroj: CNN Prima NEWS)
Podle lékařů přibývá lidí, kteří mají kožní problémy v obličeji. Obtíže má každý druhý pacient, který navštíví ordinaci dermatologa. Za ekzémy často stojí každodenní nošení roušek a respirátorů.
Vyrážka, akné nebo ekzém. Problémy s pletí má podle dermatologů každý druhý Čech. Spouštěčem je podle nich nepříznivé prostředí pod rouškou nebo respirátorem. „Problémy začaly před čtyřmi měsíci, kdy jsem na obličeji měla jen malý flíček, který se postupně zhoršoval. Zvlášť, když jsem klasickou chirurgickou roušku nebo respirátor měla přímo na holém obličeji,“ popisuje jedna z pacientek.
Problémy s pletí se však nevyhýbají ani těm, kteří dosud žádné obtíže neměli. „Je to vlastně ekzémový projev, který může být ještě sekundárně infikován, třeba přítomností kvasinek,“ vysvětluje ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.
Mimo jiné přibývá i lidí, kteří trpí růžovkou nebo periorální dermatitidou. „Je to onemocnění, které se může pacientovi, který k němu má predispozice, znovu nastartovat. Postačí jakékoliv zevní dráždění, střídání teplot nebo vlhkosti vzduchu,“ doplnil Arenberger.
Například za zhoršením atopického ekzému v obličeji může stát i tření gumiček. Z toho důvody by lidé měli respirátor či roušku měnit každé čtyři hodiny.
Podle dermatologů je na místě i každodenní péče o pleť a používání ochranných hydratačních krémů. „Takzvané bariérové krémy mohou být ve formě sprejů nebo krémů. Kůži chrání před kontaktem s materiálem respirátoru nebo ústenky a zabrání i vzniku kontaktní dermatitidy,“ vysvětluje dermatoložka Jana Třešňák Hercogová.
Češi kvůli rouškám a respirátorům trpí kožními problémy. Zdroj: CNN Prima NEWS
Komu však ochrana úst naopak pomáhá a svědčí, jsou alergici. S příchodem jara, kdy začínají kvést první rostliny a ve vzduchu se objevují pyly, zabrání právě nošení respirátorů vniknutí alergenů na sliznici.