Příkoří spojená s dlouhodobým nošením respirátorů (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Lidé nosí s přestávkami už rok ochranné roušky a respirátory. Mnozí ale kvůli nim trpí různými kožními problémy, jako je třeba vyrážka. Gumičky od respirátorů zase často dřou za ušima. Odborníci radí, na co si dát pozor.
„Doporučujeme preventivně používat hydrokoloidní náplasti, které ochrání kožní povrch, anebo aplikovat na chvilku kortikoidní mastičku,“ radí dermatoveneroložka z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Monika Arenbergerová. Prevencí proti rozedřeným uším pak může být například plastový proužek, který gumičky zachytí za krk.
Na ulici je nutné nosit roušku, i když je člověk sám, potvrdil poslancům Blatný
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) před poslanci potvrdil, že trvá na tom, aby lidé na ulici nosili bez výjimek ochranné prostředky dýchacích cest. Nelze podle něj v této situaci, kdy se šíří nakažlivější britská mutace, dělat výjimky. Podotkl zároveň, že se jedná o dočasné opatření.
Češi vzali galanterie útokem už loni na jaře během první covidové vlny, kdy šili roušky v domácím prostředí. Zájem o prádelní gumy nebo třeba rouškové pruženky v galanteriích přetrvává dodnes. „Lidé mohou použít knoflíkové gumy s dírkami, na které našijí buď klasický knoflík, nebo použijí cíchový knoflík,“ vysvětluje prodavačka galanterie Laura Kratochvílová.
Lidé si také často zadělávají na kožní problémy tím, že roušky a respirátory špatně používají nebo ošetřují. „Chybou je respirátor postříkat dezinfekcí a hned nato si ho nasadit na obličej,“ upozorňuje dermatoveneroložka Arenbergerová.
Některé ženy mají také pocit, že jim respirátor nevoní, proto si ho postříkají parfémem. „Může vzniknout alergická reakce, ale nejčastější chybou u žen je nošení make-upu pod respirátorem,“ doplňuje dermatoveneroložka. V každém případě je dobré používat roušku nebo respirátor podle desatera, které naleznete na stránkách České lékárnické komory.
Lidé nosí s přestávkami už rok ochranné roušky a respirátory. Zdroj: Profimedia.cz