Výročí předání Hongkongu Číně provázejí demonstrace proti novému zákonu

Novinář svalený k zemi během protestů v Hongkongu

Hongkong si ve středu připomněl 23. výročí předání z britské do čínské správy. Odehrálo se ovšem ve stínu demonstrací proti novému kontroverznímu bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong, který v úterý vstoupil v platnost. Britský ministr zahraničí tento zákon označil za „zjevné a závažné“ narušení britsko-čínské deklarace z roku 1984.

Slavnostní středeční ceremonie se v Hongkongu uskutečnila za přísných bezpečnostních opatření a za dohledu značného počtu policistů. Každoroční protestní pochod úřady zakázaly s argumentem, že koronavirové restrikce nedovolují shromáždění více než 50 lidí. Účastníci demonstrací v minulých letech vyjadřovali nespokojenost se širokou škálou problémů, od astronomických cen bydlení až po omezování občanských svobod ze strany Pekingu.

Nepokoje v Hongkongu v posledním roce

Přesto se do ulic vydali demonstranti protestující proti novému zákonu o národní bezpečnosti, které policisté rozháněli i za pomocí vodních děl. Některé z nich policie i pozatýkala. Nový kontroverzní zákon má výrazně omezit autonomii Hongkongu a podobné demonstrace jsou právě kvůli němu od dnešního dne nelegální.

„Za poslední rok se Hongkong výrazně změnil. Městem otřásaly neochabující protivládní protesty včetně obsazení parlamentu, k němuž došlo před rokem. Viděli jsme ovšem i schválení zákona o státní hymně, který kriminalizuje znevažování nebo urážení čínské státní hymny. A také samozřejmě schválení nového čínského bezpečnostního zákona,“ uvedla reportérka CNN Kristie Lu Stoutová.

Informovala také, že podle nového zákona je „trestným činem separatismus, podvracení státní moci, terorismus a spolčování s cizími mocnostmi“. Z textu zákona schváleného v úterý večer podle Lu Stoutové plyne, že se týká i lidí, kteří v Hongkongu nemají trvalý pobyt. „Pokud jsou usvědčení, mohou čelit až doživotnímu vězení.“

Hongkong by měl mít autonomii do roku 2047

Podle britského ministra zahraničí Dominica Raaba je nový bezpečnostní zákon pro Hongkong ze strany Pekingu „zjevným a závažným narušením“ britsko-čínské deklarace z roku 1984, která umožnila Číně převzít velkoměsto pod svou správu. Čína by podle něj měla dostát svým mezinárodním závazkům.

Britsko-čínská deklarace z roku 1984 o předání správy Hongkongu, podepsaná tehdejším faktickým vůdcem Číny Teng Siao-pchingem a britskou premiérkou Margaret Thatcherovou, garantuje jihoasijskému velkoměstu až do roku 2047 autonomii a jeho obyvatelům dosavadní občanské svobody, které jsou v pevninské Číně nemyslitelné.

Velká Británie vrátila svou tehdejší kolonii do čínské správy 1. července 1997.

Tagy: