reklama

Čínský parlament schválil kontroverzní bezpečnostní zákon pro Hongkong

Čínský parlament schválil kontroverzní bezpečnostní zákon pro Hongkong. Ten může umožnit například rozmístit bezpečnostní složky pevninské Číny v Hongkongu, který má Pekingem zaručenou vysokou míru autonomie. Proti jeho zavedení protestovaly stovky lidí. Podle kritiků právní předpis omezí lidem svobodu.

reklama

Jak důležité je pro Čínu dostat Hongkong pod kontrolu, dokládá i fakt, že stálý výbor čínského parlamentu, který třídenní zasedání zahájil v neděli, se obvykle schází jednou za dva měsíce. V červnu se ale návrhem zákona zabýval už podruhé.

K tématu

Zákon konkretizuje definice čtyř trestných činů. Přísně posuzovány budou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Zároveň zákon vymezuje tresty za tyto činy. Nejtěžším trestem, se kterým bezpečnostní zákon pro Hongkong počítá, je doživotní vězení.

Nový zákon může mít pro Hongkong nejzávažnější důsledky od roku 1997, kdy se tato britská kolonie vrátila pod čínskou správu. Roku 1898 Čína podstoupila území Velké Británii. Stalo se tak na základě Pekingské dohody z roku 1860 po prohře Číny s Británii ve druhé opiové válce. A roku 1980 se začala formovat strategie „jedna země dva systémy“ – Hongkong, Tchaj-wan a Macao mají mít čistě kapitalistický systém, zatímco Čína zůstane u svého.

Téma jsme probrali se socioložkou Markétou Mooreovou, která žije v Hongkongu. Jaké jsou aktuální reakce obyvatel Hongkongu na schválení zákona a co vlastně nový zákon pro obyvatele znamená? Podívejte se na video.

K tématu

Tagy: Hongkong bezpečnost zákon Čína parlament

Další hlavní zprávy

Finance

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Firmy žádají náhradu škody kvůli zajišťovacím příkazům, kterými Finanční správa blokovala majetek společností podezřelých z nezaplacení daně. Jde o celkovou sumu ve výši téměř 900 milionů korun. Ta zahrnuje finanční nároky za škodu, ušlý zisk či jiné formy újmy. Zajišťovací příkazy jsou kontroverzním tématem – jedná se o mimořádný nástroj berních úřadů, jehož využívání v minulých letech značně stouplo. Řada případů skončila u soudu, který v některých kauzách rozhodl ve prospěch firem.

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Hlavní město se pomalu zotavuje z následků koronavirové pandemie. Kde se budou shánět finance, které Prahu znovu vzkřísí? Poradí si s následky nákazy často rozhádaná pražská koalice? A jak zastupitelé řeší problémy s prostitucí? V pořadu Partie moderátorky Terezie Tománkové o tom budou debatovat primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a zastupitelé Jiří Pospíšil (TOP 09) a Patrik Nacher (ANO).

reklama
Dva Skoti si večer zašli na jedno pivo. Ráno se probudili na španělské Ibize
Do obchodu jen s rouškou. Chorvatsko zpřísňuje opatření, v zemi je půl milionu turistů
Hlasy z noční Karviné: Strach nemáme. Pražáci, přijeďte, nejsme malomocní
reklama
reklama
Vědecké objevy v obrazech: Kokosový olej je nebezpečnější než palmový

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama