Čínský parlament schválil kontroverzní bezpečnostní zákon pro Hongkong

Demonstrace v Hongkongu z počátku roku

Čínský parlament schválil kontroverzní bezpečnostní zákon pro Hongkong. Ten může umožnit například rozmístit bezpečnostní složky pevninské Číny v Hongkongu, který má Pekingem zaručenou vysokou míru autonomie. Proti jeho zavedení protestovaly stovky lidí. Podle kritiků právní předpis omezí lidem svobodu.

Jak důležité je pro Čínu dostat Hongkong pod kontrolu, dokládá i fakt, že stálý výbor čínského parlamentu, který třídenní zasedání zahájil v neděli, se obvykle schází jednou za dva měsíce. V červnu se ale návrhem zákona zabýval už podruhé.

Zákon konkretizuje definice čtyř trestných činů. Přísně posuzovány budou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Zároveň zákon vymezuje tresty za tyto činy. Nejtěžším trestem, se kterým bezpečnostní zákon pro Hongkong počítá, je doživotní vězení.

Nový zákon může mít pro Hongkong nejzávažnější důsledky od roku 1997, kdy se tato britská kolonie vrátila pod čínskou správu. Roku 1898 Čína podstoupila území Velké Británii. Stalo se tak na základě Pekingské dohody z roku 1860 po prohře Číny s Británii ve druhé opiové válce. A roku 1980 se začala formovat strategie „jedna země dva systémy“ – Hongkong, Tchaj-wan a Macao mají mít čistě kapitalistický systém, zatímco Čína zůstane u svého.

Téma jsme probrali se socioložkou Markétou Mooreovou, která žije v Hongkongu. Jaké jsou aktuální reakce obyvatel Hongkongu na schválení zákona a co vlastně nový zákon pro obyvatele znamená? Podívejte se na video.

Tagy: