Evropa reaguje na nevypočitatelného Trumpa: Na Ukrajinu může vyslat desítky tisíc vojáků

Jednání o budoucnosti Ukrajiny

Evropští státníci kvůli nevypočitatelnému přístupu amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažují razantní kroky. Britové přemýšlejí o vyslání vlastních mírových vojáků na válkou zmítanou Ukrajinu. A nemusí být osamoceni. Deník The Washington Post hlásí, že by spojené evropské spojené síly měly v zemi až 30 tisíc vojáků. Tamní prezident Volodymyr Zelenskyj však už dříve označil takový počet za nedostatečný.

S návrhem poslat vlastní vojáky na Ukrajinu coby mírové jednotky dohlížející na klid zbraní přišel v neděli britský premiér Keir Starmer. „Neříká se mi to snadno. Velmi hluboce cítím zodpovědnost, která přichází s tím, že možná vystavuji britské vojáky a vojačky nebezpečí,“ uvedl ministerský předseda pro list The Daily Telegraph.

ČTĚTE TAKÉ: Tři podoby účasti evropských armád na Ukrajině: Ve hře je i možnost plně vzdorovat Rusům

Mimo to by se mohlo zapojit třeba i britské královské námořnictvo – podle slov Zelenského velmi „vítaná posila“. Jedním z možných míst nasazení je pro britské loďstvo Černé moře.

Americký deník The Washington Post mezitím přišel s informací, že Starmer vůbec nemusí být mezi evropskými státníky osamocen.

List informuje, že by evropské státy mohly Ukrajině poskytnout několik brigád o síle 25 až 30 tisících vojáků. Zdroje amerického deníku zdůrazňují, že tito vojáci se v žádném případě nemají zapojovat do bojů a „nebyli by umístěni na linii dotyku, ale stáli by připraveni jako ukázka síly, kdyby Rusové chtěli znovu obnovit válku“.

Evropští vojáci by navíc mohli být podporováni podstatně větším kontingentem umístěným mimo Ukrajinu. Ten má v případě nouze podle deníku „rychle vyrazit“ do případných míst konfliktu. Portál Ukrainska Pravda dodává, že kupříkladu Francie může být schopná přispět až deseti tisíci vojáky.

30 tisíc vojáků je pro Ukrajinu málo, míní Zelenskyj.

Rusko dle očekávání hlásí, že případné vyslání mírových jednotek ze strany NATO na Ukrajinu by pro Moskvu bylo „nepřijatelné“.

Ani 30 tisíc evropských vojáků však nemusí pro Ukrajince znamenat jistotu. Zelenskyj na bezpečnostní konferenci v Mnichově podle albánské mutace CNN hloučku novinářů řekl, že jakákoliv mezinárodní vojenská přítomnost by k odstrašujícímu účinku musela činit aspoň 110 tisíc vojáků.

Britská televize Sky News informovala, že by evropští vojáci v případě uskutečnění plánu byli umístěni v ukrajinských městech a přístavech, nebo by mohli bránit ukrajinské jaderné elektrárny. Starmer chce o možném vyslání vojáků hovořit také s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým se v nadcházejících dnech setká v zámoří. A právě americká podpora například leteckého charakteru bude pro myšlenku podle Sky News klíčová, jinak nemusí vůbec fungovat.

Trumpovy údery Ukrajině

Právě Trump začal jednat s Rusy o míru, přičemž Ukrajince nepřizval k jednacímu stolu, a navíc měli Američané Moskvě údajně slíbit řadu ústupků.

Mimo to se pustil do ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, kterého označil za „diktátora bez voleb“, když jej Zelenskyj zkritizoval, že jedná s Rusy a „žije v dezinformační bublině“.

O tom, proč na Ukrajině aktuálně není možné uspořádat volby, jsme již psali zde. V Rusku sice během války prezidentské volby proběhli, ale Západ je dlouhodobě vnímá jako ovlivněné a falešné. Dle očekávání drtivě vyhrál dlouholetý autoritářský vládce Kremlu Vladimir Putin. Mnozí představitelé opozice ani nebyli vpuštěni do volebního klání.

PODÍVEJTE SE: Trump žije v dezinformační bublině, kritizoval Zelenskyj. Slíbil, že Ukrajinu neprodá

Tagy: