Ceny ropy vyskočily v první den války na Ukrajině zhruba o pět amerických dolarů, což znamená, že Brent poprvé za více než sedm let překonal klíčovou hranici 100 dolarů (asi 2 170 korun) za barel (tedy 159 litrů).
Prudké zhoršení situace na Ukrajině zvýšilo na trzích obavy, že by mohlo dojít k narušení dodávek energií, protože Rusko patří k největším vývozcům surovin na světě. Na spotřebě ropy v Evropě se podílí zhruba čtvrtinou a na spotřebě zemního plynu více než třetinou.
Kolem 18:50 českého času cena severomořské ropy Brent rostla o 6,7 procenta na 103,31 dolaru za barel, když během dne stoupla až na 105,74 USD za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o pět procent na 96,74 USD za barel. Během dne se zvýšila až na 100,54 USD za barel.
Investoři se obávají, že Spojené státy a Evropa uvalí sankce na ruský energetický sektor, což povede k narušení dodávek. Rusko je druhým největším vývozcem ropy na světě za Saúdskou Arábií. Je zároveň největším světovým vývozcem zemního plynu, upozorňuje BBC.
Obavy o dodávky by podle analytiků mohly také podnítit aktivitu při vytváření zásob ropy, což může vést k dalšímu tlaku na růst cen.
Ukázkou toho, že situace na ropném trhu je napjatá, je rozdíl ceny mezi kontraktem na ropu Brent s nakládkou příští měsíc proti kontraktu s nakládkou za šest měsíců, což je obchodníky bedlivě sledovaný ukazatel. Přirážka u dubnového kontraktu je nyní na rekordním maximu 11,55 USD za barel.
Podle analytiků se cena ropy Brent se pravděpodobně udrží nad hranicí 100 USD za barel, dokud nebudou k dispozici alternativní dodávky, například z amerických břidlic nebo z Íránu.