Ceny ropy vyskočily v první den války na Ukrajině zhruba o pět amerických dolarů, což znamená, že Brent poprvé za více než sedm let překonal klíčovou hranici 100 dolarů (asi 2 170 korun) za barel (tedy 159 litrů).
Prudké zhoršení situace na Ukrajině zvýšilo na trzích obavy, že by mohlo dojít k narušení dodávek energií, protože Rusko patří k největším vývozcům surovin na světě. Na spotřebě ropy v Evropě se podílí zhruba čtvrtinou a na spotřebě zemního plynu více než třetinou.
Kolem 18:50 českého času cena severomořské ropy Brent rostla o 6,7 procenta na 103,31 dolaru za barel, když během dne stoupla až na 105,74 USD za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o pět procent na 96,74 USD za barel. Během dne se zvýšila až na 100,54 USD za barel.
Investoři se obávají, že Spojené státy a Evropa uvalí sankce na ruský energetický sektor, což povede k narušení dodávek. Rusko je druhým největším vývozcem ropy na světě za Saúdskou Arábií. Je zároveň největším světovým vývozcem zemního plynu, upozorňuje BBC.
Zdražení energií i oslabení koruny. Ekonom vysvětlil, jak Česko zasáhne válka na Ukrajině
Propad koruny, strmě stoupající ceny ropy i zemního plynu. To jsou podle ekonoma Lukáše Kovandy důsledky vypuknutí války na Ukrajině. Odborník ve vysílání CNN Prima NEWS také upozornil na to, že se Rusko na válku zřejmě chystalo delší dobu, a je tak připraveno určitý čas fungovat i přes tvrdé sankce.
Obavy o dodávky by podle analytiků mohly také podnítit aktivitu při vytváření zásob ropy, což může vést k dalšímu tlaku na růst cen.
Ukázkou toho, že situace na ropném trhu je napjatá, je rozdíl ceny mezi kontraktem na ropu Brent s nakládkou příští měsíc proti kontraktu s nakládkou za šest měsíců, což je obchodníky bedlivě sledovaný ukazatel. Přirážka u dubnového kontraktu je nyní na rekordním maximu 11,55 USD za barel.
Podle analytiků se cena ropy Brent se pravděpodobně udrží nad hranicí 100 USD za barel, dokud nebudou k dispozici alternativní dodávky, například z amerických břidlic nebo z Íránu.