Další důkaz bohatosti mořského světa pořídil jeden amatérský britský potápěč. Ve vodách poblíž jihozápadního pobřeží Anglie vyfotil vzácného a zajímavě zbarveného mořského „slimáka“ měřícího pouhé dva centimetry.
Bylo to vůbec poprvé, kdy někdo spatřil a zvěčnil druh mořského slimáka oficiálně nazvaného babakina anadoni u Velké Británie, konkrétně u ostrovů Scilly nacházejících se jihozápadně od Cornwallu. Délkou není větší než polovina lidského malíčku a je posetý drobounkými „ostny“, které jsou zčásti fialové, žluté i oranžové.
Tyto výběžky mohou fungovat jako varování pro predátory. Babakina anadoni se obvykle vyskytují v teplých mořských vodách kolem západního pobřeží Španělska. Je možné, že kvůli změně klimatu nebo nedávným vysokým teplotám ve Spojeném království se druh mohl přestěhovat severnějším směrem.
It's #MarineMonday, and our Observation of the Day is this Babakina anadoni #nudibranch, seen in #Portugal by silviatav!
— iNaturalist (@inaturalist) July 27, 2020
More details at: https://t.co/CSMVVWEtYZ #OOTD #marinelife #malacology #marinebio #biodiversity #nature #animals #besidesus #naturephotography pic.twitter.com/RcjMhSplKU
Vzácný nález v moři má na kontě Allan Murray ze spolku Cornwall Wildlife Trust. „Ihned jsem věděl, že to není něco, co jsem předtím viděl nebo něco, co bych poznal. Stejně tak nevěděl nikdo na lodi poté, co jsem se vynořil,“ řekl pro Daily Mail Murray. „Když jsme se dostali na pevninu, podívali jsme se do příruček, ale stále bez úspěchu.“
Pomohlo až prozření jednoho člena skupiny, který si vzpomněl, že něco podobného zahlédl nedávno na sociálních sítích. Pak už Murray věděl, že měl tu čest zahlédnout babakina.
Živí se žahavými buňkami hydroidů, malých tvorů, kteří jsou příbuzní korálům a medúzám. „Je neuvěřitelné, že se sami nespálí, když zpracovávají žahavé buňky,“ poznamenal Matt Slater, Murrayho kolega z Cornwall Wildlife Trust.