Tempo šíření koronaviru v Evropě je velmi znepokojující a mohlo by do února vést k dalšímu půl milionu obětí covidu. Ve čtvrtek to uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO), která ze zhoršení epidemické situace viní mimo jiné kombinaci nedostatečné proočkovanosti proti COVID-19 a rozvolnění preventivních opatření. Počet hospitalizací je vyšší v zemích, kde je očkováno méně lidí, upozornila WHO, podle níž se musí evropské země více snažit, aby dalším přenosům viru zabránily.
„Každá země v Evropě a ve Střední Asii nyní čelí vážné hrozbě nové vlny epidemie covidu nebo už s ní bojuje,“ prohlásil na konferenci šéf evropské sekce WHO Hans Kluge. Varoval, že pokud bude Evropa pokračovat v cestě po této trajektorii, mohlo by v regionu do února zemřít 500 tisíc lidí v souvislosti s covidem. „Musíme změnit naši taktiku, od reakce na nárůst případů COVID-19 k tomu, abychom jim v prvé řadě zabránili,“ dodal Kluge.
Počet nových případů nákazy koronavirem v Evropě roste podle AFP už téměř šest týdnů za sebou a počet nových úmrtí sedmý týden po sobě. Za posledních sedm dní bylo v Evropě a Střední Asii zaznamenáno 1,8 milionu nových případů a 24 tisíc úmrtí spojených s COVID-19. V případě nově nakažených jde o šestiprocentní nárůst nových infekcí oproti předchozímu týdnu a počet úmrtí vzrostl o 12 procent, poznamenala agentura Reuters.
Nárůst počtu případů WHO vysvětluje nakažlivější koronavirovou mutací delta, uvolněním opatření proti šíření koronaviru a nedostatečnou proočkovaností. „Většina hospitalizovaných lidí, kteří na covid umírají, není plně očkována,“ zdůraznil Kluge.
Historie se opakuje
V regionu, který se táhne na východ až k bývalým sovětským republikám, je plně očkováno 47 procent lidí. Pouze osm zemí má plně naočkovaných více než 70 procent populace, řekl Kluge. Počet úmrtí je v poslední době vysoký především v Rusku, kde za uplynulých sedm dní zemřelo po nákaze koronavirem 8 126 lidí, na Ukrajině, která zaznamenala 3 819 úmrtí, a v Rumunsku, kde bylo 3 100 zemřelých.
Německo ve čtvrtek zaznamenalo největší denní přírůstek infikovaných od začátku pandemie v podobě 33 949 nově prokázaných případů infekce koronavirem. Počty nakažených rostou prudce mimo jiné i v Rakousku, na Slovensku, v Polsku nebo Maďarsku. Také Česko čelí stoupajícímu počtu nových případů nákazy koronavirem. Ve středu v Česku přibylo 9 460 nakažených koronavirem, v úterý testy potvrdily 9 902 případů nákazy, což byl nejvyšší denní přírůstek od 23. března.
„Evropa je zpátky v epicentru pandemie, kde byla před rokem,“ poznamenal Kluge. Rozdíl oproti loňsku je, že zdravotnické úřady toho teď vědí o koronaviru více a mají lepší nástroje k boji proti němu, dodal.