Krizový štáb Světové zdravotnické organizace (WHO) v pondělí důrazně doporučil, aby státy nepodmiňovaly mezinárodní cestování průkazem o očkování. WHO tak ve stupňující se debatě ohledně covidových pasů setrvává ve svém postoji, informovala agentura Reuters. O systému pracovně nazvaném „TNO“ (test, nemoc nebo očkování), který se plánuje i v ČR jako povolenka k cestování či kulturním akcím, promluvil i epidemiolog Rastislav Maďar.
„Nevyžadujte potvrzení o očkování jako podmínku vstupu vzhledem k omezeným (ačkoliv rostoucím) důkazům o účinnosti vakcín na snížení přenosu a přetrvávající nerovnostem v jejich celosvětové distribuci,“ uvedl krizový výbor WHO ke koronavirové pandemii v prohlášení zveřejněném v pondělí. Podle něj by se tak prohloubila nerovnost týkající se svobody pohybu.
Vakcinační pas jako vstupenka ke svobodě, nebo naopak?
Doporučení Světové zdravotnické organizace přichází v době, kdy řada zemí přemýšlí nejen o zavedení vakcinačních, takzvaných covidových pasů pro cestování, ale i takzvaných zelených pasů umožňujících jejich držitelům v jisté míře navštěvovat společenské události, restaurace nebo sportovní aktivity. Právě „zelený pas“ pro vnitrostátní aktivity již zavedl Izrael. Evropská unie představila návrh covidového pasu v polovině března.
Ačkoliv má vakcinační pas řadu zastánců, kteří jeho zavedení hájí vracením se k určitému „normálu“, ozývají se i kritické hlasy, které poukazují na diskriminaci či segregaci neočkovaných, ale i na obavy ohledně ochrany osobních údajů.
Systém na bázi covid pasu se připravuje i v ČR
O systému na bázi covid pasu promluvil v CNN Prima NEWS minulý týden také epidemiolog Rastislav Maďar „Plánují se pilotní projekty smart aplikací. Můžeme tomu říkat ledajak, ale jde o podobný systém jako covid pas. Smart aplikace v mobilu bude potvrzovat, že člověk není infekční nebo že se nemůže nakazit, protože je po nemoci či po očkování,“ řekl Maďar v pořadu Interview.
„Tento princip by měl platit i na některých hromadných akcích, říkám tomu systém TNO. T jako test. Má dobu platnosti podle toho, jaký je. N je nemoc, tedy uplynutí stanovené doby od pozitivního testu. Teď je to 90 dní, ale v budoucnu to může být i dvojnásobek, o tom se také jedná. A O jako očkování dvěma dávkami,“ zmínil kritéria, která by člověk musel splňovat, aby mohl například cestovat po Evropě.
„Dánsko už podobný projekt spustilo, připravuje se Estonsko a další země. Je nepochybné, že i cestování po Evropě bude možné s touto aplikací nebo s potvrzením, že člověk splňuje podmínky TNO,“ řekl Maďar.