reklama

Z auta, které nikdo nechtěl, se stala žádaná ojetina. Majitelé na něm vydělávají

Jedno z posledních aut mrtvé automobilky Saab je dnes na českém trhu s ojetinami raritou. I proto jeho cena stoupá. Nyní je obvykle třikrát dražší než obdobný vůz od Opelu, se kterým je technicky spřízněný. Proč?

reklama

Saab 9-5 měl pro zkomírající švédskou automobilku znamenat novou kapitolu. Představil se v roce 2009 na autosalonu ve Frankfurtu. Auto, které sdílelo s běžným Opelem Insignia podvozek i motory, zaujalo svým nápadným designem. Saabu to ale nepomohlo. Automobilka krizi neustála a skončila. Model 9-5 se tak vyráběl je dva roky a vznikl v pouhých 11 280 kusech. Jeho kombi verze existuje jen v několika exemplářích.

To, co se pro automobilku stalo katastrofou, je ale pro majitele těchto aut výhrou. Saabu 9-5 se totiž za deset let podařilo stát díky malé produkci na trhu s ojetinami raritou. Nejde sice o investiční vůz pro bohaté sběratele, ale i tak stojí výrazně víc, než by bylo u takového automobilu reálné očekávat. Je dražší než jeho dárce orgánů Opel Insignia, ale i než řada luxusních vozů z dané kategorie a obdobného stáří.

Saab třikrát dražší než Opel

Ačkoliv je možné tu a tam na ulici na poslední Saab 9-5 narazit, v nabídce mezi ojetými vozy jde o velmi vzácný úkaz. Například aktuálně se na českých serverech s ojetými auty nabízí jen několik kusů. Ačkoliv jde o deset let starou ojetinu, ani v jednom případě neklesá jejich cena pod 300 tisíc korun.

Například Saab 9-5 2.0 TiD nabízí soukromník za 317 tisíc korun. Neuvádí nájezd, nicméně obdobný Opel Insignia s dvoulitrovým turbodieselem lze sehnat za 100 tisíc korun, tedy třikrát levněji. Vysoce je ceněná i verze pro náročné řidiče. Saab 9-5 vybavený benzinovým šestiválcem o výkonu rovných 300 koní se aktuálně prodává za 399 tisíc korun. Přitom Opel Insignia OPC s tím samým motorem je možné pořídit za 260 tisíc korun. Mimochodem, levněji než Saab 9-5 lze snadno sehnat třeba Audi A6, BMW 5 nebo Mercedes-Benz třídy E z té doby. O Jaguaru XF nebo Lexusu GS nemluvě.

Vynecháme-li naprostou raritu, kterou se kvůli náhlému konci švédské automobilky stalo její SUV Saab 9-4X (existuje jen 814 kusů) a sběratelské veterány, je Saab 9-5 druhé generace nejdražší ojetinou této značky. Přitom první generace se prodává ve faceliftované podobě známé jako „brejlovec“ za ceny okolo 70 až 150 tisíc korun a v její základní podobě před faceliftem se téměř dvacetiletá auta dostávají i pod 40 tisíc korun.

Vstupenka do „klubu“

Majitelé většinou patří mezi nadšené „saabisty“, kteří jezdí na srazy a společně si pomáhají s problémy, které tyto letité vozy někdy potkají. Není se přitom potřeba bát servisu, ten je v Česku poměrně dostupný. To je myšleno i finančně, opravy jsou většinou nenáročné a pohybují se v rámci tisícikorun.

Proč je tedy nová 9-5 přes svou evidentní příbuznost s Opelem Insignia tak ceněná? Jde právě o její malou dostupnost kombinovanou s faktem, že je to nejnovější saab, který můžete dnes vlastnit. Láká i na už moderní výbavu včetně funkční navigace nebo head-up displeje. V dané třídě nabízí velmi zajímavý design, který nezestárnul tak jako u okoukané trojice luxusních německých manažerských vozů a také fakt, že se kolem Saabu pohybuje komunita nadšenců. Kdo má tedy nyní Saab 9-5 druhé generace ve své garáži, nemusí se bát velkého poklesu jeho hodnoty a možná na něm i vydělá.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí
Volby 2021

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Pětinásobný mistr světa se na olympiádu nevrátí. Skifař Ondřej Synek ukončil kariéru

Nejúspěšnější český veslař historie Ondřej Synek se ve 38 letech rozhodl ukončit aktivní kariéru. Pětinásobný mistr světa na skifu a trojnásobný medailista z olympijských her se ze zdravotních důvodů nepředstavil v létě pod pěti kruhy v Tokiu a ve čtvrtek na tiskové konferenci oznámil, že už na vrcholové úrovni veslovat nebude. Nově bude šéfovat závodníkům pražské Dukly.

reklama

Domácí zpravodajství

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

reklama