Zpěvačku Selenu zabila její největší fanynka. Po 30 letech vražedkyně požádala o propuštění

V pondělí 31. března uplyne třicet let od tragické smrti Seleny Quintanilla-Pérezové, jedné z největších hvězd latinskoamerické hudby. Její vražedkyně, Yolanda Saldívarová, která odpykává doživotní trest, požádala o podmínečné propuštění. Tento týden byla její žádost zamítnuta. Připomeňte si příběh, jak se z oddané fanynky stala vražedkyně, a podívejte se na další tragédie, kdy celebrity přišly o život rukou svých obdivovatelů.

Yolanda Saldívarová, žena odsouzená za vraždu hudební ikony Seleny Quintanilla-Pérezové, setrvá nadále ve vězení. Její žádost o podmínečné propuštění byla tento týden zamítnuta. Texaská komise oznámila, že Saldívarová i nadále představuje hrozbu pro veřejnou bezpečnost. Komise podle agentury AP uvedla, že „povaha jejího činu ukazuje na vědomé ignorování životů, bezpečnosti a majetku ostatních“. Saldívarová, která svůj trest odpykává ve věznici v Gatesville, bude mít možnost znovu žádat o možnost vyjít na svobodu až v roce 2030.

ČTĚTE TAKÉ: Záhadné zmizení modelky v Dubaji. V děsivém stavu ji našli u silnice, měla být sexuální otrokyní

Saldívarová byla v roce 1995 odsouzena za vraždu prvního stupně, když koncem března téhož roku střelila Selenu do zad v hotelu Days Inn v Corpus Christi. Selena, která byla v té době na vrcholu své kariéry, doběhla na recepci, kde z posledních sil vyslovila jméno své vražedkyně a zemřela. Bylo jí pouhých 23 let. Tato tragédie šokovala nejen její fanoušky, ale celý hudební svět.

Z fanynky vražedkyní

Saldívarová, která původně pracovala jako zdravotní sestra, se poprvé setkala se Selenou na jednom z jejích koncertů a okamžitě se stala její velkou fanynkou. Tento zájem o Selenu však postupně přerostl v posedlost.

Nejdříve kontaktovala rodinu Seleny a nabídla se, že založí fanklub, jehož se nakonec stala prezidentkou. Mezi ní a Selenou vzniklo přátelství a zpěvaččina rodina jí začala důvěřovat natolik, že jí svěřili i další zodpovědné úkoly. Yolanda se stala manažerkou Selenina obchodu s oblečením Selena Etc. a opustila svou původní práci zdravotní sestry, i když nová kariéra byla finančně méně výhodná. Byla však ochotná obětovat cokoliv, jen aby byla blíže svému idolu.

V roce 1995 se ale vše začalo měnit. Selena zjistila, že ji Saldívarová okrádá o peníze z fanouškovského klubu i obchodu a rozhodla se ji vyhodit. Tato zpráva byla pro ženu devastující a rozhodla se ještě naposledy se Selenou spojit pod záminkou předání důležitých dokumentů. Během jejich schůzky v hotelovém pokoji však došlo k tragédii.

Yolanda vytáhla pistoli a Selenu zezadu střelila, přičemž zasáhla důležitou cévu. Selena stihla sice ještě doběhnout na recepci, kde sdělila pracovníkům jméno vražedkyně, poté ale zkolabovala. I přes okamžitou pomoc se ji už nepodařilo zachránit, vykrvácela. Yolanda se následně zamkla ve svém autě a hrozila, že se zastřelí. Po deseti hodinách vyjednávání se nakonec policii vzdala.

Saldívarová byla obviněna z vraždy prvního stupně. U soudu podle zpravodajství NBC News tvrdila, že Selenina smrt byla nešťastná událost. „Zbraň jsem si koupila, abych zabila sebe, ne ji,“ prohlašovala. Selenin otec ji označil za psychicky nevyrovnanou a posedlou, zatímco právník Yolandy tvrdil, že Selena byla pro jejího otce jen prostředkem k vydělávání peněz. Yolanda také obvinila Selenina otce z sexuálního napadení a tvrdila, že jí vyhrožoval smrtí a použil na ni nůž.

Selena byla královnou Tejano

Selena, známá nejen jako „královna Tejano“, ale i jako vzor pro mnoho latinskoamerických žen, zemřela ve chvíli, kdy byla na vrcholu své kariéry. Svoje první hudební úspěchy zaznamenala se svou skupinou Selena y Los Dinos a její kariéra prudce vzrostla, když začala kombinovat texaskou a mexickou hudbu s prvky popu a cumbie. Hity jako Bidi Bidi Bom Bom, Como la Flor a Amor Prohibido se staly nadčasovými. V roce 1992 vydala album Entre a Mi Mundo, a o rok později koncertní album Selena Live!, za které získala cenu Grammy v kategorii Nejlepší mexicko-americký zpěvák.

Po její smrti vyšlo několik alb, včetně Dreaming of You, které se stalo obrovským komerčním hitem. Její tragická smrt nejen uťala život talentované zpěvačky, ale zanechala hlubokou ránu v srdcích milionů jejích fanoušků po celém světě. Dva týdny po její smrti, v den jejích nedožitých 24. narozenin, vyhlásil tehdejší texaský guvernér George W. Bush 16. duben jako Den Seleny, který se v Texasu slaví dodnes.

Podobný osud postihl i další celebrity

V historii hudby existuje několik dalších případů, kdy fanoušci, kteří byli původně oddanými obdivovateli, překročili hranici mezi zdravým obdivem a nebezpečnou posedlostí, která vedla až k vraždám.

Jedním z nejznámějších případů je vražda Johna Lennona, člena Beatles, který byl zastřelen 8. prosince 1980 před svým domem v New Yorku. Jeho vrahem se stal Mark Chapman, fanoušek, který toužil po pozornosti. Po setkání s Lennonem, kdy si nechal podepsat album, na něj čekal před domem a když kolem něj prošel, vypálil pět ran. Zasáhl aortu a plíce, což bylo pro Lennona smrtelné.

Chapman, který byl po činu nalezen sedící s knihou Kdo chytá v žitě, tvrdil, že to udělal, protože slýchával hlasy a chtěl se stát „někým“. Psychologové později zjistili, že měl psychické problémy. I přesto se ale pravidelně snaží o podmínečné propuštění, ale jeho žádosti byly vždy zamítnuty.

Tragický osud postihl i kytaristu Dimebaga Darrela, člena kapely Pantera. V roce 2004, při koncertu jeho nové kapely Damageplan v Columbusu, ho zastřelil Nathan Gale, fanoušek, který měl pocit, že kapela ukradla jeho písně. Gale nejenže zabil Darrela, ale také další tři osoby – bodyguarda, fanouška a pracovníka klubu. On sám byl následně zastřelen policistou.

V roce 2016 přišla o život také Christina Grimmieová. Mladá zpěvačka, která se proslavila účastí v soutěži The Voice, byla v roce 2016 postřelena během autogramiády v Orlandu. Její vrah, Kevin James Loibl, přinesl na akci dvě zbraně a při pokusu o objetí ji třikrát střelil. Christina zemřela v nemocnici den po útoku. I když její bratr dokázal zpacifikovat útočníka, Loibl se nakonec zastřelil.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nové detaily o smrti Genea Hackmana. Úřady zveřejnily záznamy z kamer na tělech policistů

Tagy:
smrt vražda společnost Texas Dubaj kariéra George W. Bush celebrity hodnoty trestná činnost selen umění, kultura, zábava a média smrt a umírání trestná činnost, právo a spravedlnost společenská rubrika Yolanda Saldívar