Kvůli koronaviru budou moci voliči v nadcházejících senátních a krajských volbách volit třemi novými způsoby. Jedním z nich je drive-in, tedy možnost volit z auta. Budou také zavedeny zvláštní volební okrsky a výjezdní volební komise. Podle ministerstva vnitra se na těchto výjimečných opatřeních shodly všechny parlamentní strany.
Vzhledem k probíhající pandemii koronaviru se zástupci parlamentu snaží dohodnout na nových možnostech, jak by mohli lidé v karanténě volit, aniž by ohrozili ostatní.
Problém byl najít shodu mezi tím, aby možnost volit zůstala jedním ze základních práv občanů České republiky, ale aby na druhou stranu nové možnosti volby nezpůsobily nekontrolované přenášení koronaviru. Tři ze čtyř možných variant, které 28. července představil Jan Hamáček (ČSSD), si ministr vnitra obhájil před opozicí. Všechny předpokládají změnu zákona.
Korespondenční hlasování mezi variantami překvapivě nefigurovalo. Podle Hamáčka by se nestihlo projednat. Poštou přitom v určité formě lze volit ve 24 státech Evropské unie a tato možnost nijak neodporuje principům svobodných voleb – všeobecnost, rovnost, přímost a tajnost. „Pro nás je klíčové, aby jakékoliv obavy neovlivnily volební účast a lidé měli jistotu, že volby jsou bezpečné,“ prohlásil Hamáček po schůzce se zástupci opozice. Nakonec se dohodli na třech možných variantách.
Současné možnosti alternativní volby:
- volení z auta (drive-in hlasování)
- zvláštní volební okrsky pro zařízení podléhající karanténě
- výjezdní volební komise
Vláda se tak s opozicí neshodla na možné volbě prostřednictvím zmocněného zástupce (tzv. proxy hlasování, pozn. red.). Tento systém použilo například Chorvatsko při předčasných volbách začátkem července. V této možnosti by mohl člověk, kterému nařídili karanténu, určit náhradníka. Ten by odvolil za něj. Velký zádrhel však spočívá v otázce, jak by systém zachoval tajnost volby.
Prvním z návrhů, které ministerstvu vnitra prošly před opozicí, je tak zvaný drive-in. Volební místnosti by mohly fungovat tak, že volič přijede se svým vozem na předem stanovené místo. Tam se prokáže občanským průkazem a z auta také odvolí. Vše by mělo probíhat za zvýšených hygienických podmínek.
Dalším opozicí schváleným návrhem jsou zvláštní volební okrsky. Volili by v nich lidé ze sociálních zařízení, jako jsou například domovy pro seniory, které by tou dobou byly v karanténě. „V případě, že by se tu ještě v říjnu taková zařízení nacházela, byla pro ně zřízena speciální místnost,“ potvrdila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Poslední možností alternativní volby je výjezd speciální volební komise, která by dorazila na místo bydliště člověka v karanténě s mobilní urnou. Podle posledních informací z ministerstva vnitra by její členové byli vybaveni ochrannými obleky a pomůckami, aby se virus nešířil. Vypomoci by měli i vojáci.
Zvýšené odměny pro členy komisí
Vláda se zástupci opozice také jedná o zvýšení odměn pro členy volebních komisí, kteří by ve všech třech nových způsobech volby podstupovali riziko nákazy. Další možné detaily projednají zástupci politických stran s ministrem vnitra Hamáčkem ve středu dopoledne.
Volby do Senátu a krajských zastupitelstev by měly proběhnout 2. a 3. října 2020.