Z auta nebo skrze zástupce. Hamáček představil čtyři možnosti volby z karantény

Jan Hamáček

Jak bude vypadat hlasování v podzimních krajských volbách pro lidi, kteří budou kvůli pandemii koronaviru v karanténě?

Ministr vnitra Jan Hamáček svolal schůzku parlamentních stran k možnostem úpravy volební praxe během epidemie koronaviru. Expertní tým vypracoval čtyři vzájemně se doplňující možnosti volby z karantény. Nyní mají do začátku srpna prostor se k nim vyjádřit parlamentní strany.

„Uděláme všechno, aby podzimní volby byly naprosto bezpečné,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček na začátek tiskového brífinku po jednání zástupců parlamentních stran. Na jednání dle něj panovala shoda na tom, aby z hlediska epidemiologického či zdravotního bylo eliminováno jakékoliv riziko a aby nebyly jakýmkoliv takovým rizikem volby ovlivněny.

Ministr vnitra také uvedl, na koho by se vztahovala navrhovaná opatření. Z hlediska zákona se musí jednat o individualizované rozhodnutí o uvalení karantény buď krajskou hygienickou stanicí, nebo ošetřujícím praktickým lékařem. Nejde tedy o případ, že je někdo v karanténě například preventivně po návratu z dovolené.

Čtyři vzájemně se doplňující varianty pro volby v karanténě

Jan Hamáček poté představil čtyři vzájemně se doplňující (komplementární) varianty, které byly připraveny na základě doporučení epidemiologů:

  • první variantou je zřízení drive-in místnosti, kde mohou občané odvolit vozidlem;
  • druhou možností volby je zřízení zvláštních volebních okrsků, například v případě, kdy domov pro seniory nebo jiná instituce je celá dána do karantény; pak navrhují, aby z tohoto objektu byl vytvořen zvláštní volební okrsek, v němž postižení odvolí;
  • třetí možností je tzv. proxy voting, tedy hlasování prostřednictvím zástupce, kterého si stanoveným způsobem člověk v karanténě vybere;
  • čtvrtou možností je výjezd speciální volební komise, která by na vyžádání člověka, jenž je v karanténě, za použití všech adekvátních prostředků umožnila odvolení.

Politické strany se mají do 4. srpna vyjádřit, zda a jakou variantu podporují, případně, jaká je nepřijatelná. „Nejjednodušší je přijmout všechny čtyři možnosti a dát lidem širokou paletu možností, jak odvolit,“ dodal ministr později.

Co možnost korespondenčního hlasování?

Legislativně chce mít Jan Hamáček všechno vyřešeno do začátku září. Protože pak začíná školení jednotlivých volebních komisí.

„Věřím, že během týdne bude jasné, které z alternativ budou v zákoně využity,“ uvedl ministr vnitra.

Na dotaz, zda je na stole i možnost korespondenčního hlasováním, uvedl, že tato varianta je u některých stran neprůchozí a nenalezne se u ní tedy konsensus. Navíc z hlediska epidemiologického dochází ke kontaktu při odesílání a podobně. „Takže jsme se snažili najít jiná řešení,“ dodal.

Tagy: