reklama

Z auta nebo skrze zástupce. Hamáček představil čtyři možnosti volby z karantény

Ministr vnitra Jan Hamáček svolal schůzku parlamentních stran k možnostem úpravy volební praxe během epidemie koronaviru. Expertní tým vypracoval čtyři vzájemně se doplňující možnosti volby z karantény. Nyní mají do začátku srpna prostor se k nim vyjádřit parlamentní strany.

reklama

„Uděláme všechno, aby podzimní volby byly naprosto bezpečné,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček na začátek tiskového brífinku po jednání zástupců parlamentních stran. Na jednání dle něj panovala shoda na tom, aby z hlediska epidemiologického či zdravotního bylo eliminováno jakékoliv riziko a aby nebyly jakýmkoliv takovým rizikem volby ovlivněny.

K tématu

Ministr vnitra také uvedl, na koho by se vztahovala navrhovaná opatření. Z hlediska zákona se musí jednat o individualizované rozhodnutí o uvalení karantény buď krajskou hygienickou stanicí, nebo ošetřujícím praktickým lékařem. Nejde tedy o případ, že je někdo v karanténě například preventivně po návratu z dovolené.

Čtyři vzájemně se doplňující varianty pro volby v karanténě

Jan Hamáček poté představil čtyři vzájemně se doplňující (komplementární) varianty, které byly připraveny na základě doporučení epidemiologů:

  • první variantou je zřízení drive-in místnosti, kde mohou občané odvolit vozidlem;
  • druhou možností volby je zřízení zvláštních volebních okrsků, například v případě, kdy domov pro seniory nebo jiná instituce je celá dána do karantény; pak navrhují, aby z tohoto objektu byl vytvořen zvláštní volební okrsek, v němž postižení odvolí;
  • třetí možností je tzv. proxy voting, tedy hlasování prostřednictvím zástupce, kterého si stanoveným způsobem člověk v karanténě vybere;
  • čtvrtou možností je výjezd speciální volební komise, která by na vyžádání člověka, jenž je v karanténě, za použití všech adekvátních prostředků umožnila odvolení.

Politické strany se mají do 4. srpna vyjádřit, zda a jakou variantu podporují, případně, jaká je nepřijatelná. „Nejjednodušší je přijmout všechny čtyři možnosti a dát lidem širokou paletu možností, jak odvolit,“ dodal ministr později.

Co možnost korespondenčního hlasování?

Legislativně chce mít Jan Hamáček všechno vyřešeno do začátku září. Protože pak začíná školení jednotlivých volebních komisí.

„Věřím, že během týdne bude jasné, které z alternativ budou v zákoně využity,“ uvedl ministr vnitra.

Na dotaz, zda je na stole i možnost korespondenčního hlasováním, uvedl, že tato varianta je u některých stran neprůchozí a nenalezne se u ní tedy konsensus. Navíc z hlediska epidemiologického dochází ke kontaktu při odesílání a podobně. „Takže jsme se snažili najít jiná řešení,“ dodal.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu zaútočil na hnutí STAN. Podle Kalouska poslední volební model ukazuje, že by Starostové a nezávislí vytvořili vládu s hnutím ANO. S tím ale nesouhlasí jejich šéf Vít Rakušan, který Kalouskův komentář označil za lež. Hnutí STAN přitom ještě v minulém volebním období působilo v Poslanecké sněmovně ve společném klubu s TOP 09.

Zahraničí

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Steve Gallant je odsouzený vrah, který se v listopadu 2019 zapsal do povědomí také jako hrdina. Při útoku na London Bridge se totiž s klem narvala jednorohého v ruce postavil do cesty teroristovi Usmanu Khanovi, který tehdy na mostě zavraždil dva lidi. Gallant tak pomohl zachránit další lidské životy. Nyní se může díky svému činu podívat o deset měsíců dřív na svobodu, píše server The Guardian.

reklama
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit
Posilovna v Polsku se registrovala jako církev. Snaží se tak vyhnout uzavření
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama