reklama

Z Liberce na Harvard: Čeští studenti se podílí na vývoji umělé ledviny

Dvojice mladých vědců z liberecké Technické univerzity dostala šanci podílet se na unikátním vývoji umělých lidských orgánů. Na prestižním Wyssově institutu na univerzitě v Harvardu několik měsíců pomáhali vylepšit tzv. orgán na čipu. Miniaturní verze lidského orgánu slouží k testování účinků léků a také jako zkušební model, například pro vývoj umělé ledviny.

reklama

Důležitou součástí čipu velikého zhruba jako USB flash disk je membrána, na kterou vědci buňky daného orgánu umístí a nechají je rozmnožit. Na Harvardu dosud používali membránu silikonovou, hledali ale materiál, který dokáže lépe simulovat podmínky uvnitř lidského těla. Proto si pozvali Markétu Klíčovou a Jakuba Erbena — experty v oboru nanovláken, ve kterém Češi patří mezi světovou špičku.

„Ve zkratce – úkolem týmu bylo v první fázi vyvinout a integrovat biodegradabilní porézní nanovlákennou membránu do speciálních čipů. Ta napomůže v růstu a uspořádání různých typů buněk do podoby dvouvrstvy schopné napodobit činnost ledvin ve smyslu schopnosti filtrace nečistot a metabolitů z krve. Ve druhé fázi je třeba tento systém přenést z centimetrových čipů do většího měřítka tak, aby byl reálně schopný čistit větší objemy krve,“ popisuje Jakub Erben.

Výsledky jsou přesnější než u testů na zvířatech, pochvaluje si Harvadr

Nanovlákenné struktury, které liberečtí vědci svým kolegům na Harvardu nabídli, jsou více porézní než běžně používaný silikon, takže dávají lepší podmínky pro růst buněk. Po čase se navíc nanovlákna sama rozloží a zbude jen buněčná struktura s indentickými vlastnostmi jako skutečný orgán v lidském těle. Na takovém čipu dokáží vědci testovat účinky mechanického působení, protože běžný orgán v těle je neustále nějak stlačován nebo roztahován. Zkoumat tak lze i odpověď buněk na nejrůznější léčiva. Důležité přitom je, že výsledky takového výzkumu jsou podle vědců z Harvadu přesnější než dosud běžně používané testy na zvířatech.

S orgány na čipu zatím pracuje jen několik nejprestižnějších vědeckých pracovišť ve světě, Markéta a Jakub byli zřejmě vůbec první Češi, kteří s nimi reálně přišli do styku. Z USA se museli kvůli koronakrizi neplánovaně vrátit dřív, doufají ale, že co nejdřív budou moci letět zpět za oceán a pokračovat v unikátním výzkumu.

Další hlavní zprávy

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Zdaníme konopí a zatočíme s korupcí, slibují Piráti a STAN ve svém volebním programu

Zdaníme konopí a zatočíme s korupcí, slibují Piráti a STAN ve svém volebním programu

Piráti a STAN v úterý startují oficiální část kampaně do voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Program koalice je velmi podrobný a je rozdělen do 15 oblastí a 69 programových bodů. Redakce CNN Prima NEWS má části programu k dispozici. Obě strany se chtějí soustředit především na profesionální řízení státu a plánují tvrdě bojovat s korupcí.

Ve vězení strávili 31 let za vraždu, kterou nespáchali. Dostanou miliardové odškodné
Chladno a deště až do konce května. V Česku se oteplí teprve koncem měsíce
Kuriózní problém na Šumpersku: Nový most stojí už 2,5 roku, nikdo na něj ale nesmí
Pospíšil: Na zavedení mýta v Praze nejsou zákony. Ekologie nemusí znamenat omezování
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Další vlna rozvolňování. Co všechno se příští pondělí změní?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama