Z továrny na vrchol. Úchvatný příběh Vardyho, na kterého dříve dohlížela policie

Když Leicester City před pěti lety šokoval celý svět a v konkurenci zámožných velkoklubů vyhrál jako naprostý outsider Premier League, v novinových a webových titulcích se nesčetněkrát objevilo slovo pohádka. Jedním z hlavních hrdinů fantastického příběhu se stal útočník Jamie Vardy. Speciálně v jeho případě byl zisk mistrovské trofeje počinem spadajícím do říše sci-fi. 34letý fotbalista se ve čtvrtek představí v pražském Edenu, kde „Lišky“ hrají play-off Evropské ligy proti Slavii. Podívejte se na interesantní osud kdysi zatracovaného forvarda.

Momentálně je ve fanouškovské komunitě Leicesteru City pravděpodobně nejmilovanějším hráčem klubové historie. Nejen proto, že pálí o sto šest a stal se prvním hráčem týmu z hrabství Leicestershire, který v jeho dresu nasázel 100 ligových gólů. Příznivci „Lišek“ si cení jeho loajálnosti. Zatímco velká část hráčů z mistrovské sezony 2016–2016 frnkla pryč na renomovanější adresy, Vardy odolal veškerému lanaření a je v Leicesteru už dlouhých devět let.

A pak je tu také minulost, která v kontextu Vardyho zářné současnosti aspiruje na zfilmování hollywoodskými studii. Zkrátka jeden z těch případů, kdy se hodí napsat „nikdy neříkej nikdy“.

Aktuální člen anglické reprezentace vyrůstal v průmyslovém městě Sheffield, kde hrál fotbal za místní klub Wednesday. Snil o tom, že si jednou vyzkouší Premier League, ovšem tyto ambice dostaly razantní zásah, když mu v týmu v 16 letech oznámili, že s ním nepočítají. Prý nebyl dostatečně silný a měl mít velké mezery v technice. I přes nepříznivé zprávy nehodlal na fotbal zanevřít a po čase se k němu vrátil.

Náramek na kotníku, do 18:30 doma

Stal se hráčem klubu Stocksbridge Park Steels, který působil až v osmé nejvyšší anglické soutěži. Ani v Anglii si v takovémto spodním patře fotbalového systému nevyděláte na život. 30 liber (podle dnešního kurzu zhruba 900 korun) týdně bylo málo. Vardy proto pracoval v továrně, která vyráběla lékařské dlahy. Sám tuto zkušenost zpětně popisoval jako velmi náročnou: „Ta práce mi zničila záda.“ I když mu zaměstnání bralo dost sil, vždy ještě pak zamířil na trénink.

Během této doby se také jednou porval v hospodě, kvůli čemuž měl posléze problémy se zákonem a policie ho půl roku hlídala pomocí elektronického náramku na kotníku. Do 18:30 musel být doma, takže se několikrát stalo, že musel tým opustit v průběhu zápasu.

I přes všechny potíže byl na hřišti nadmíru produktivní. Během tří sezon zvládl vstřelit 66 gólů a ve 23 letech přestoupil do celku Halifax Town. Polepšil si jen drobně – klub hrál sedmou ligu. V novém působišti udělal rychle dojem a při svém debutu vstřelil vítězný gól. Celkově se mu dařilo a po jedné úspěšné sezoně – v roce 2011 – zase lehce poposkočil, ačkoliv hvězdná Premier League byla stále velmi daleko. Získal angažmá ve Fleetwoodu Town, který se tehdy řadil do National League, tedy páté nejvyšší soutěže.

Osudový přestup do Leicesteru

Každopádně to bylo jiné kafe z hlediska příspěvku od klubu, v tomto případě už lze říct platu. Každý týden bral 850 liber (zhruba 25 000 korun) a tuto mzdu na trávníku plnohodnotně splácel. 31 branek ve 36 zápasech mu udělalo jméno a sám Vardy Fleetwoodu pomohl k historickému postupu do čtvrté ligy. Situaci kolem řádícího útočníka sondovaly různé kluby, jako Peterborough nebo Huddersfield, ale nejobratněji jednal Leicester City, který „donutil“ Vardyho po roce opět přestoupit. Championship, druhá nejvyšší soutěž, v té chvíli byla pro tehdy 25letého útočníka vším, což dokládají i jeho slova.

„Když jsem byl ve Fleetwoodu, nikdy jsem si nepředstavoval, že bych mohl podepsat v Leicesteru. Je to další krok, v tomto případě obrovský,“ řekl v létě roku 2012, kdy k „Liškám“ přišel za částku milion liber. Kdyby tušil, co ho ještě čeká…

V první sezoně se spíše rozkoukával a dal jen pět gólů, pak začal kolonku branek plnit dvoucifernými čísly. Po ročníku 2013–2014 si možná mohl myslet, že dosáhl všeho. Leicester totiž dotáhl k návratu do Premier League a úžasná cesta ze suterénu anglického fotbalu až na vrchol byla dokonána.

O rok později nebyl Leicester daleko od toho, aby se zase propadl o patro níže, ale díky famóznímu závěru se mezi elitou udržel. Před sezonou 2015–2016 najalo vedení italského trenéra Claudia Ranieriho, sázkové kanceláře vypsaly na celkové vítězství Leicesteru v Premier League kurz 5 000 ku 1 a zbytek už je historie.

Vardy měl na zřejmě nejpřekvapivějším mistrovském titulu v dějinách fotbalu obří podíl, když vstřelil 24 gólů. Během necelého roku vyletěla jeho tržní hodnota podle webu Transfermarkt ze 4,5 milionu eur (116 milionů korun) na 18 milionů eur (465 milionů korun).

Chlápek, který si zničil záda v továrně ve chvíli, kdy si fotbalem vydělával pár stovek korun týdně, se stal legendou.

Ve čtvrtek si proti fenomenálnímu útočníkovi zahrají slávisté v Evropské lize.

Tagy:
policie soutěž Premier League SK Slavia Praha fotbal sport Leicester City Jamie Vardy Fleetwood Town Sheffield Wednesday Stocksbridge Park Steels Halifax Town Sinobo Stadium Evropská liga UEFA Leicester City FC Huddersfield Town FC