Američtí diplomaté v Číně tvrdí, že byli donuceni podstoupit anální výtěry kvůli testům na koronavirus. Informoval o tom britský web Daily Mail. Číňané tvrdí, že o tom nic nevědí a že diplomaté jsou od takovéhoto způsobu testování osvobozeni.
Washington si stěžoval, že takový postup je „nedůstojný“, a vzkázal svým diplomatickým zaměstnancům, aby ho v případě, že o něj budou požádáni, odmítli. Peking zatím prohlásil, že test, který je povinný pro příchozí z některých částí Číny, byl proveden „omylem“, protože diplomatický personál je od něj osvobozen.
Čínští představitelé ve čtvrtek popřeli, že by cokoliv věděli o jakýchkoliv testech formou análních výtěrů u amerických diplomatů. „Pokud vím… Čína nikdy nevyžadovala po americkém diplomatickém personálu umístěném v Číně podstoupení testů análními výtěry,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.
Anální výtěry se v Číně pro testování na koronavirus užívají od loňského roku, nicméně podle čínského odborníka na kontrolu nemocí se používají zejména u klíčových skupin v karanténních centrech v případě nespolupráce.
Pro odběr zkušební vzorků je třeba tampón vložit asi tři až pět centimetrů do konečníku a několikrát jej otočit. Po dokončení je tampón vyjmut a bezpečně umístěn do nádoby na vzorky. Celý postup trvá asi deset sekund.
Čínské hlavní město Peking začalo tuto detekční metodu častěji používat během masového testování poté, co byl minulý měsíc pozitivně testován na koronavirus devítiletý chlapec. Během několika lednových dnů podstoupilo v rámci zastavení nákazy testy na COVID-19 přes tři miliony lidí ze tří pekingských okresů.
Zástupce ředitele biologie patogenů na Univerzitě ve Wu-chanu Jang Čan-čchiou pro státní deník Global Times uvedl, že nejúčinnějšími testy zůstávají výtěry z nosu a krku, protože je prokázáno, že virus je spíše v horních cestách dýchacích než v trávící soustavě.