Afghánci prchají do kábulského letiště (zdroj: CNN/@JawadSukhanyar)
Afghánská vláda neprojevila vůli bojovat, veškerý odpor vzdala, řekla Afghánka Maryam Zalaová redakci CNN Prima NEWS. Z celé situace je hluboce zklamaná, útěk prezidenta ze země vnímá jako zbabělost. Podle ní jsou v Kábulu slyšet výstřely i křik. „Opravdu nevíme, co se bude dít, kdo bude vnímán jako nepřítel. Bojíme se, co bude dál,“ dodala.
Přestože rodina Maryam Zalaové přemýšlela o útěku z Kábulu, nakonec se rozhodla zůstat a doufat, že se vše v dobré obrátí. Popravdě byl ale hlavním důvodem fakt, že těch možností, kam utéct, je úplné minimum. „Přes hranice nemůžeme, lety nejsou. Co bychom dělali na letišti, kdyby zmizelo poslední letadlo a pak přijel Tálibán? Co když by si řekli, že všichni, co se snažili utéct, jsou zrádci?“ přiblížila obtížnou situaci pro redakci CNN Prima NEWS.
Zalaová ani její příbuzní nemají na afghánskou vládu žádnou vazbu, před pár lety ale studovala za vládní peníze na japonské mezinárodní škole. Nyní se bojí, zda i za něco takového nemůže být potrestána. „Opravdu nevíme, co se bude dít, kdo bude vnímán jako nepřítel. Bojíme se, co bude dál,“ pokračovala s tím, že se její rodina jen vlastní obchod nedaleko centra.
Z chování afghánské vlády je hluboce zklamaná. Podle ní v posledních několika dnech nebyla vidět žádná snaha ze strany státu se bránit a bojovat. Útěk afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního považuje za zbabělost. Vnímá to jako důkaz, že vládní představitelé nemají zájem se jakkoliv podílet na ochraně občanů.
„Prostě se vzdali, není tu vůle odporovat Tálibánu. Roky nás tu vláda ujišťovala, že zajistí svobodu a bezpečí, ale za celou dobu nepochopila, jak má vládnout. Uklidňovalo ji, že se o bezpečnost stará někdo jiný, a mezitím se věnovala korupci. Stačilo pár dní, aby náš stát kompletně selhal,“ vyjádřila své zklamání Zalaová.
Popravují vojáky i lidi
Nespokojená je i z chování Spojených států. Američané podle ní moc dobře věděli, jak celá situace dopadne, o to víc pak nechápe jejich přítomnost v zemi. „Byli tu s námi dekády, k čemu to všechno bylo? K ničemu. Teď prý brání některým lidem do letadel. Čemu si mysleli, že to všechno pomůže?“ uvedla redakci CNN Prima NEWS.
V Kábulu jsou podle ní slyšet občasné výstřely i křik lidí. Co se ale přesně děje, netuší. „Tálibán říká, že se to (předání moci) obejde bez násilí, že nechtějí bojovat proti svým vlastním. Ale slyšíme výstřely, víme, že popravují i vojáky a lidi, kteří mají úzké vazby na vládu. Kdo říká, že něco takového vítáme s otevřenou náručí, lže,“ řekla dále redakci.
„Ale teď je naše vláda Tálibán, ta původní nás opustila. Co jiného máme dělat?“ dodala na závěr Zalaová.
Téměř ve všech větších městech patrolují bojovníci Tálibánu. Zdroj: Profimedia.cz