Živě
Sledujte přímý přenos posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Výzvy k zabití Putina povoleny? Facebook a Instagram mění pravidla

Ukrajinská města jsou znovu ostřelována ruskou armádou. Terčem raket se staly Sumy, Ochtyrka, Mykolajiv i Žitomir, kde utrpěly zásah dvě nemocnice. Rusům se stále nedaří dobýt větší města a mají čím dál větší ztráty. Starosta Charkova Igor Terekhov oznámil, že Rusové ve městě zničili už stovky obytných domů. Ukrajina se navíc obává toho, že Rusko možná připravuje další operaci pod vykonstruovanou záminkou. Prezident Volodymyr Zelenskyj ruským vojskům pohrozil, že použití chemických zbraní na Ukrajině bude přísně potrestáno.

Aktuální informace o dění na Ukrajině sledujete v novém on-line článku zde.

V turecké Antalyi se uskutečnila schůzka šéfů diplomacie Ukrajiny a Ruska Dmytra Kuleby a Sergeje Lavrova. Zásadní posun ve vyjednání o míru ale nepřinesla.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov Rusko vyzval, ať se vzdá. „Ukrajinský prezident, vedení země, členové vlády – všichni pracují na svých místech. Víme, jak je to smutné pro Rusko. Doporučuji každému ruskému vojákovi, aby se vzdal, než bude příliš pozdě. Vaši kapitulaci přijmeme s pochopením,“ napsal Reznikov na Twitteru.

Starosta Charkova Igor Terekhov oznámil, že ruská vojska ve městě zničila už stovky obytných domů. „Rusové zničili 400 obytných domů. Mnoho lidí si klade otázku, kde budeme bydlet. Situace je velmi obtížná. Už přemýšlíme, kam lidi ubytovat,“ uvedl Terekhov.

Podle OSN od začátku invaze na Ukrajině zemřelo v zemi 549 civilistů a 957 lidí bylo zraněno. Odborníci se však domnívají, že skutečná čísla jsou podstatně vyšší. „Příjem informací z míst, kde probíhaly intenzivní boje, se opozdil a stále se čeká na potvrzení,“ uvádí. To se týká například měst Mariupol a Izjum.

Tagy: