Takzvané autoprotilátky mohou být důvodem proč někteří pacienti trpí vážnými příznaky koronaviru a onemocnění prožívají mnohem déle než jiní, právě to vyplývá z nové studie vědců americké Yaleovy univerzity. Podle nich mohou škodlivé účinky autoprotilátek přetrvávat i po ústupu infekce, což se může projevit u pacientů s dlouhodobějšími zdravotními problémy.
Vysoká úroveň autoprotilátek v imunitním systému může vést k tomu, že lidé s onemocněním COVID-19 mají vážnější příznaky a dlouhodobější trvání nemoci.
Odborníci z Yaleu společně zkoumali množství autoprotilátek v krvi 194 pozitivně testovaných pacientů a pracovníků nemocnice s různou závažností covidové infekce a 30 zdravými nemocničními pracovníky. Srovnávali jejich imunitní odpovědi a zjistili, že takzvané autoprotilátky blokují samotné protilátky proti infekci SARS-CoV-2, vyhlazují užitečné imunitní buňky a napadají některé orgány, od mozku, cév a jater až po pojivovou tkáň.
„Pacienti s tímto onemocněním si vytvářejí autoprotilátky, které ve skutečnosti zasahují proti imunitní odpovědi proti viru. Určitě věříme, že právě ony jsou škodlivé pro pacienty s onemocněním COVID-19,” řekl pro list The Guardian Aeron Ring, imunolog z univerzity Yale a hlavní autor studie. Autoprotilátky podle něj navíc napadají orgány, o nichž je známo, že se u pacientů s tímto onemocněním poškozují.
Autoprotilátky vysvětlují i dlouhodobé trvání nemoci
Ve své studii také popsali, jak měli pacienti s covidem „extrémně zvýšenou reaktivitu autoprotilátek“ ve srovnání s 30 zdravými pracovníky, kteří virus neměli. Autoprotilátky byly u některých pacientů zjevně přítomny už před infekcí SARS-CoV-2, jiné se objevily a narůstaly s postupujícím onemocněním.
„Protilátky deaktivují viry tím, že se zachytí na proteinech na povrchu viru, ale autoprotilátky mají nesprávný tvar a omylem se vážou na proteiny, které jsou na lidských buňkách nebo byly uvolněny lidskými buňkami,“ vysvětlil imunolog Ring.
Také uvedl, že autoprotilátky mohou vysvětlit i dlouhodobější trvání nemoci, která u některých pacientů probíhají. „Postcovidové syndromy mohou být věrohodně způsobeny autoprotilátkami, které v těle přetrvávají i po odstranění viru z těla,“ řekl Ring a dodal, že pokud je tomu opravdu tak, mohou existovat imunosupresivní léčby, jako jsou ty, které se používají při revmatologických onemocněních.