Na pobřeží amerických států New Jersey a New York podezřele často umírají velryby. Aktivisté apelují na tamní vládu, aby případy prošetřila. Za poslední měsíc zemřelo už šest velryb a nikdo nedokáže určit, co je příčinou úhynu velkých savců, jejichž mrtvá těla vyplaví moře u pobřeží.
Mrtvá třicetimetrová velrybí samice byla v sobotu nalezena na břehu amerického státu New Jersey. Obrovského keporkaka pak v pondělí členové aktivistické organizace Clean Ocean Action pohřbili, informoval web NJ. „Je to smutný konec zvířete v nejlepších letech a ohroženého druhu,“ konstatovala výkonná ředitelka Clean Ocean Action Cindy Zipfová.
Neobvyklá nehoda. Osmimetrový člun narazil u Nového Zélandu do velryby, pět lidí zahynulo
Srážku člunu s velrybou u novozélandského Jižního ostrova v sobotu nepřežili dva lidé a tři se pohřešují. Uvedla to agentura AP. Server nzherald.co.nz uvádí, že mrtvých je pět.
Jde o šestou mrtvou velrybu za poslední měsíc na pobřeží států New Jersey a New York. Podle Střediska pro vyhledávání mořských savců zemřeli čtyři keporkakové, plejtvák obrovský a dva vorvani.
Dopis prezidentu Bidenovi
Skupina aktivistů apeluje na federální úřady, aby příčinu série úhynů velryb vyšetřily. Aktivisté rovněž oznámili, že zašlou dopis americkému prezidentovi Bidenovi a budou požadovat pozastavení stavby větrných elektráren, dokud se neposoudí, jestli nemají na svědomí nadměrná úmrtí živočichů. „Zasloužíme si a požadujeme plnou transparentnost,“ konstatovala Zipfová.
Místní se obávají, že úhyn velryb je důsledkem mapování oceánského dna pomocí sonaru. Zařízení vyvíjejí společnosti, které se zabývají chodem větrných elektráren na moři. Podle úředníků však příčina není potvrzena, informoval web App.
Ředitelka Střediska pro vyhledávání uvízlých velryb Sheila Deanová uvedla, že výskyt mrtvých velryb může být náhodný. „Příčina nedávného úhynu keporkaka zůstává nejasná, ale zvíře mělo velkou modřinu, pravděpodobně po srážce s lodí,“ odhaduje Deanová.