reklama

Za sundaný hidžáb 24 let vězení. Kampaň Ženy chtějí změny se zasazuje za práva žen

Ve dnech 15. a 16. května pořádá česká sekce organizace Amnesty International kampaň s názvem Ženy chtějí změny. Celoevropská akce má zvýšit povědomí o utlačování žen a dívek z celého světa a také získat co nejvíce podpisů pod petici, která se zasazuje za tři diskriminované ženy z Argentiny, Egypta a Íránu. Právě tyto tři státy mají být vůbec nejhoršími, co se porušování ženských práv týče.

reklama

On-line projekt má podpořit práva žen. Autoři kampaně chtějí v krátkém čase vytvořit co největší tlak na autority v Argentině, Egyptě a Íránu. „V těchto zemích jsou poměrně pobuřující případy, na které bychom rádi upozornili veřejnosti. Abychom ukázali, že i ve 21. století se po světě dějí nepochopitelné věci. Například, že když v Íránu nesouhlasíte se zákonem, který nařizuje nošení hidžábu, mohou vás zavřít na 24 let,“ uvádí mluvčí české Amnesty International Martina Pořízková případ jedné ze tří žen, které má petice podpořit.

První ženou, kterou se česká Amnesty International rozhodla podpořit, je egyptská bojovnice za lidská práva Azza Solimanová, spoluzakladatelka organizace Právníci pro spravedlnost a mír, prostřednictvím níž poskytuje legislativní pomoc, podporu a rozvoj gramotnosti chudým ženám. Pro svou činnost je pod dohledem bezpečnostních složek, nesmí cestovat, egyptské úřady též zmrazily její majetek a hrozí jí vězení. Amnesty International žádá zrušení všech sankcí proti Solimanové a přikládá formulář, prostřednictvím nějž je možné podepsat petici i poslat osobní vzkaz. Ten je možné sdílet na Facebooku, čímž chtějí organizátoři iniciativy napomoci jejímu rozšíření.

Mladá Argentinka si zaslouží pozornost a podporu, protože jí bylo po znásilnění v jedenácti letech odepřeno právo na potrat. Kvůli závažným zdravotním komplikacím musela podstoupit císařský řez, nyní se potýká s fyzickými i psychickými obtížemi. Kvůli kriminalizaci potratů v této latinskoamerické zemi riskuje život odhadem půl milionu žen ročně. Amnesty International uvádí, že od roku 1983 zemřely kvůli neodborně provedeným interrupcím nejméně tři tisíce žen.

Dvaadvacetiletá Íránka Saba Afshariová otevřeně kritizovala tamější zákon o povinném zahalování žen. Po několikaměsíčním vyslýchání a držení v nelidských podmínkách byla pod pohrůžkou uvěznění matky donucena k „doznání“. V současnosti si Afshariová odpykává 24letý trest. Za její propuštění Amnesty International rovněž přikládá podpisový formulář a je možné Sabu Afshariovou také podpořit prostřednictvím dvoudenní on-line kampaně.

Saudská Arábie: Za cizoložství ukamenování

„Jde o to, aby ženy mohly rozhodovat o svém těle, o tom, jaké budou praktikovat manželství, náboženství, o svém životě jako takovém,“ říká Pořízková a dodává: „V některých zemích můžeme v oblasti rovnoprávnosti žen pozorovat obrovské úspěchy. Jsou ale také země jako Saudská Arábie. Tam mohly ženy s nástupem nového korunního prince najednou na fotbal nebo řídit. Stále tam ale platí, že pokud ženu někdo obviní třeba z cizoložství, může být ukamenována.“

Kampaň Ženy chtějí změny nabízí také doprovodný program ve formě videokonferencí prostřednictvím platformy Zoom. Jednou z mluvčích má být samotná Azza Solimanová, která v rodném Egyptě čelí represím. „Věříme, že přímý kontakt a možnost debaty přímo s těmi, kteří jsou v první linii a žijí témata, o nichž mluvíme, posune naši akci o kus dál a podaří se nám posílit zájem o problémy, které jsou důležité a jejich aktéři a aktérky potřebují naši rychlou pomoc a zapojení,“ vysvětluje Ester Kurzysová, koordinátorka akce Ženy chtějí změny v České republice.

Podobné on-line události na obranu ženských práv se během pátku a soboty uskutečňují také v dalších evropských zemích, například v Itálii, Polsku, Španělsku či Francii. Program s přímým a osobním setkáním přesunuli organizátoři kvůli současné pandemii koronaviru na říjen letošního roku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert
Věda a technologie

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama