reklama

Za sundaný hidžáb 24 let vězení. Kampaň Ženy chtějí změny se zasazuje za práva žen

Ve dnech 15. a 16. května pořádá česká sekce organizace Amnesty International kampaň s názvem Ženy chtějí změny. Celoevropská akce má zvýšit povědomí o utlačování žen a dívek z celého světa a také získat co nejvíce podpisů pod petici, která se zasazuje za tři diskriminované ženy z Argentiny, Egypta a Íránu. Právě tyto tři státy mají být vůbec nejhoršími, co se porušování ženských práv týče.

reklama

On-line projekt má podpořit práva žen. Autoři kampaně chtějí v krátkém čase vytvořit co největší tlak na autority v Argentině, Egyptě a Íránu. „V těchto zemích jsou poměrně pobuřující případy, na které bychom rádi upozornili veřejnosti. Abychom ukázali, že i ve 21. století se po světě dějí nepochopitelné věci. Například, že když v Íránu nesouhlasíte se zákonem, který nařizuje nošení hidžábu, mohou vás zavřít na 24 let,“ uvádí mluvčí české Amnesty International Martina Pořízková případ jedné ze tří žen, které má petice podpořit.

První ženou, kterou se česká Amnesty International rozhodla podpořit, je egyptská bojovnice za lidská práva Azza Solimanová, spoluzakladatelka organizace Právníci pro spravedlnost a mír, prostřednictvím níž poskytuje legislativní pomoc, podporu a rozvoj gramotnosti chudým ženám. Pro svou činnost je pod dohledem bezpečnostních složek, nesmí cestovat, egyptské úřady též zmrazily její majetek a hrozí jí vězení. Amnesty International žádá zrušení všech sankcí proti Solimanové a přikládá formulář, prostřednictvím nějž je možné podepsat petici i poslat osobní vzkaz. Ten je možné sdílet na Facebooku, čímž chtějí organizátoři iniciativy napomoci jejímu rozšíření.

K tématu

Mladá Argentinka si zaslouží pozornost a podporu, protože jí bylo po znásilnění v jedenácti letech odepřeno právo na potrat. Kvůli závažným zdravotním komplikacím musela podstoupit císařský řez, nyní se potýká s fyzickými i psychickými obtížemi. Kvůli kriminalizaci potratů v této latinskoamerické zemi riskuje život odhadem půl milionu žen ročně. Amnesty International uvádí, že od roku 1983 zemřely kvůli neodborně provedeným interrupcím nejméně tři tisíce žen.

Dvaadvacetiletá Íránka Saba Afshariová otevřeně kritizovala tamější zákon o povinném zahalování žen. Po několikaměsíčním vyslýchání a držení v nelidských podmínkách byla pod pohrůžkou uvěznění matky donucena k „doznání“. V současnosti si Afshariová odpykává 24letý trest. Za její propuštění Amnesty International rovněž přikládá podpisový formulář a je možné Sabu Afshariovou také podpořit prostřednictvím dvoudenní on-line kampaně.

Saudská Arábie: Za cizoložství ukamenování

„Jde o to, aby ženy mohly rozhodovat o svém těle, o tom, jaké budou praktikovat manželství, náboženství, o svém životě jako takovém,“ říká Pořízková a dodává: „V některých zemích můžeme v oblasti rovnoprávnosti žen pozorovat obrovské úspěchy. Jsou ale také země jako Saudská Arábie. Tam mohly ženy s nástupem nového korunního prince najednou na fotbal nebo řídit. Stále tam ale platí, že pokud ženu někdo obviní třeba z cizoložství, může být ukamenována.“

Kampaň Ženy chtějí změny nabízí také doprovodný program ve formě videokonferencí prostřednictvím platformy Zoom. Jednou z mluvčích má být samotná Azza Solimanová, která v rodném Egyptě čelí represím. „Věříme, že přímý kontakt a možnost debaty přímo s těmi, kteří jsou v první linii a žijí témata, o nichž mluvíme, posune naši akci o kus dál a podaří se nám posílit zájem o problémy, které jsou důležité a jejich aktéři a aktérky potřebují naši rychlou pomoc a zapojení,“ vysvětluje Ester Kurzysová, koordinátorka akce Ženy chtějí změny v České republice.

Podobné on-line události na obranu ženských práv se během pátku a soboty uskutečňují také v dalších evropských zemích, například v Itálii, Polsku, Španělsku či Francii. Program s přímým a osobním setkáním přesunuli organizátoři kvůli současné pandemii koronaviru na říjen letošního roku.

Další hlavní zprávy

360°

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty
Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
reklama
reklama
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Další články
reklama
reklama