Mluvčí Amnesty international Martina Pařízková hovoří o iniciativě Ženy chtějí změny, která se zasazuje o ženská práva v zemích jako je Írán či Egypt.
Ve dnech 15. a 16. května pořádá česká sekce organizace Amnesty International kampaň s názvem Ženy chtějí změny. Celoevropská akce má zvýšit povědomí o utlačování žen a dívek z celého světa a také získat co nejvíce podpisů pod petici, která se zasazuje za tři diskriminované ženy z Argentiny, Egypta a Íránu. Právě tyto tři státy mají být vůbec nejhoršími, co se porušování ženských práv týče.
On-line projekt má podpořit práva žen. Autoři kampaně chtějí v krátkém čase vytvořit co největší tlak na autority v Argentině, Egyptě a Íránu. „V těchto zemích jsou poměrně pobuřující případy, na které bychom rádi upozornili veřejnosti. Abychom ukázali, že i ve 21. století se po světě dějí nepochopitelné věci. Například, že když v Íránu nesouhlasíte se zákonem, který nařizuje nošení hidžábu, mohou vás zavřít na 24 let,“ uvádí mluvčí české Amnesty International Martina Pořízková případ jedné ze tří žen, které má petice podpořit.
První ženou, kterou se česká Amnesty International rozhodla podpořit, je egyptská bojovnice za lidská práva Azza Solimanová, spoluzakladatelka organizace Právníci pro spravedlnost a mír, prostřednictvím níž poskytuje legislativní pomoc, podporu a rozvoj gramotnosti chudým ženám. Pro svou činnost je pod dohledem bezpečnostních složek, nesmí cestovat, egyptské úřady též zmrazily její majetek a hrozí jí vězení. Amnesty International žádá zrušení všech sankcí proti Solimanové a přikládá formulář, prostřednictvím nějž je možné podepsat petici i poslat osobní vzkaz. Ten je možné sdílet na Facebooku, čímž chtějí organizátoři iniciativy napomoci jejímu rozšíření.
Mladá Argentinka si zaslouží pozornost a podporu, protože jí bylo po znásilnění v jedenácti letech odepřeno právo na potrat. Kvůli závažným zdravotním komplikacím musela podstoupit císařský řez, nyní se potýká s fyzickými i psychickými obtížemi. Kvůli kriminalizaci potratů v této latinskoamerické zemi riskuje život odhadem půl milionu žen ročně. Amnesty International uvádí, že od roku 1983 zemřely kvůli neodborně provedeným interrupcím nejméně tři tisíce žen.
Dvaadvacetiletá Íránka Saba Afshariová otevřeně kritizovala tamější zákon o povinném zahalování žen. Po několikaměsíčním vyslýchání a držení v nelidských podmínkách byla pod pohrůžkou uvěznění matky donucena k „doznání“. V současnosti si Afshariová odpykává 24letý trest. Za její propuštění Amnesty International rovněž přikládá podpisový formulář a je možné Sabu Afshariovou také podpořit prostřednictvím dvoudenní on-line kampaně.
Saudská Arábie: Za cizoložství ukamenování
„Jde o to, aby ženy mohly rozhodovat o svém těle, o tom, jaké budou praktikovat manželství, náboženství, o svém životě jako takovém,“ říká Pořízková a dodává: „V některých zemích můžeme v oblasti rovnoprávnosti žen pozorovat obrovské úspěchy. Jsou ale také země jako Saudská Arábie. Tam mohly ženy s nástupem nového korunního prince najednou na fotbal nebo řídit. Stále tam ale platí, že pokud ženu někdo obviní třeba z cizoložství, může být ukamenována.“
Kampaň Ženy chtějí změny nabízí také doprovodný program ve formě videokonferencí prostřednictvím platformy Zoom. Jednou z mluvčích má být samotná Azza Solimanová, která v rodném Egyptě čelí represím. „Věříme, že přímý kontakt a možnost debaty přímo s těmi, kteří jsou v první linii a žijí témata, o nichž mluvíme, posune naši akci o kus dál a podaří se nám posílit zájem o problémy, které jsou důležité a jejich aktéři a aktérky potřebují naši rychlou pomoc a zapojení,“ vysvětluje Ester Kurzysová, koordinátorka akce Ženy chtějí změny v České republice.
Podobné on-line události na obranu ženských práv se během pátku a soboty uskutečňují také v dalších evropských zemích, například v Itálii, Polsku, Španělsku či Francii. Program s přímým a osobním setkáním přesunuli organizátoři kvůli současné pandemii koronaviru na říjen letošního roku.