V Indii se stále nedaří dostat koronavirovou pandemii pod kontrolu. Během neděle podlehlo nemoci více než 4 tisíce lidí, za poslední týden téměř 28 tisíc. To je číslo, které se téměř rovná počtu úmrtí v České republice za celou dobu pandemie. A výrazně neklesá ani počet nově nakažených, který se stále drží nad 300 tisíci denně, informovala agentura Reuters. Země se navíc připravuje na blížící se cyklon.
Zatímco v Česku se začíná rozvolňovat a počty nově nakažených se pohybují v jednotkách tisíc, Indii nadále sužuje nejhorší situace od začátku pandemie. Všechny země zároveň sčítají obyvatele, kteří v souvislosti s nákazou koronavirem zemřeli. V Česku jich je již téměř 30 tisíc.
V Česku za rok, v Indii za týden
Podobné číslo straší také Indii, jen časové rozpětí se výrazně liší. V České republice se jedná o údaj od března minulého roku, v Indii za poslední týden. „V neděli vzrostl počet úmrtí o 4 077. Počet nakažených o 311 170, což je nejméně za poslední tři týdny. Za týden vrostl počet infikovaných o 2 miliony, počet zemřelých téměř o 28 tisíc na celkových 272 tisíc,“ píše o situaci v zemi s populací více než 1,3 miliardy lidí agentura Reuters.
K západnímu pobřeží Indie se navíc z Arabského moře blíží cyklon. Poryvy větru dosahují rychlosti 140 kilometrů za hodinu. Silný déšť a povodně si už vyžádaly nejméně čtyři životy, dalších 74 lidí bylo zraněno. K evakuaci se připravuje až 100 tisíc lidí z nízko položených oblastí.
Bouře tak může razantně zkomplikovat boj s pandemií. Poničené silnice ztíží zásobování kyslíkem a léky a také převozy pacientů. Lze také očekávat výluky železničních spojení. Vláda vyslala do šesti indických států, které cyklon pravděpodobně zasáhne, téměř 2 500 záchranářů, na místě jsou i záchranné týmy armády, námořnictva a pobřežní stráže.
Lidé nemají na pohřeb a hází mrtvé do řek
Druhá masivní vlna pandemie sužuje Indii od února. Zdravotníci v sobotu uvedli, že procento nakažených v rozvinutých oblastech kleslo oproti minulému týdnu z 21,9 na 19,8 %. U lidí tato zpráva vyvolává naději, že se denní nákazy začaly stabilizovat. Jenže ve venkovských částech země pandemie rozhodně neustupuje.
Kritickou situaci dokládají i těla vyplavovaná z místních řek. V úterý byly nalezeny na březích řeky Gangy desítky mrtvých lidí. Jak naznačuje vyšetřování, jednalo se i o oběti covidu, které do řeky hodili řidiči sanitek.
Zejména v chudých oblastech ale lidé házejí těla zesnulých příbuzných do řek častěji. Dělají tak ze strachu z nemoci, ale také kvůli vysokým cenám dřeva potřebného ke spálení těla podle hinduistických tradic a vysokým cenám pohřbů. Ty za poslední měsíc vzrostly až trojnásobně, uvádí agentura AP.