reklama

Zoufalí Indové se před covidem chrání kravským trusem. Nefunguje to, varují vědci

Indové zkoušejí v boji proti koronaviru kravský trus a moč. Potírají jím svá těla. (Foto: YouTube)
Zdroj: CNN Prima NEWS

Indie aktuálně patří mezi koronavirem nejpostiženější státy světa. Denně zde přibývají statisíce nakažených a roste také množství obětí. Část Indů tak zkouší velmi kuriózní způsob, jak se před nákazou ochránit. Svá těla pokrývají kravským trusem a močí. Krávy totiž mnoho Indů považuje za posvátné, a tudíž věří, že jejich výměšky je před koronavirem zachrání.

reklama

Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Tak by se dalo shrnout počínání některých Indů z provincie Gudžarát na severu země, kteří se před koronavirem chtějí ochránit tak, že si své tělo potírají kravím trusem a také močí.

K tématu

Lidé, kteří tak činí, přicházejí běžně jednou týdně na farmy či svatyně, aby se potřeli kravími výměšky a následně si zameditovali. Vycházejí z toho, že většinové náboženství Indů, hinduismus, považuje krávy za posvátná zvířata, a věří, že kravince posilují jejich imunitu proti koronaviru.

Využití kravinců a kraví moči v Indii na podobné úkony není nijak výjimečné. Hinduisté je totiž používají například k potírání svých domů při rituálu, který má ochránit jejich obydlí před nemocemi.

„Chodí sem i lékaři. Věří, že tato terapie zlepšuje jejich imunitu, a mohou se tak svým pacientům věnovat beze strachu, že se nakazí,“ sdělil agentuře Reuters Gautam Manilal Borisa, jenž působí ve farmaceutické společnosti a je pravidelným návštěvníkem školy vedené hinduistickými kněžími, kteří zde chovají právě krávy.

Někteří Indové věří v blahodárnou moc hovězího trusu.
Někteří Indové věří v blahodárnou moc hovězího trusu.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Vědci před „rituálem“ varují

Vědci však nepovažují potírání těl kravským trusem a močí za nijak nápomocné při ochraně proti koronaviru. „Neexistuje žádný vědecky podložený důkaz, že kraví trus či moč vylepšují imunitu proti nemoci COVID-19. Je to postaveno pouze na víře,“ reagoval na akci některých Indů prezident Indické lékařské asociace J. A. Jayalal.

Ten pro Reuters dodal, že tato praktika naopak může lidem uškodit. „S čicháním či konzumací těchto věcí jsou přímo spjata různá zdravotní rizika. Ze zvířat na lidi se mohou přenést jiné nemoci,“ vysvětlil Jayalal.

K tématu

Hromadné pokrývání těl trusem by naopak paradoxně mohlo vést k šíření nákazy. Akce totiž probíhají tak, že se při nich bez jakékoliv ochrany setká skupina lidí.

Indický boj s pandemií

Indie v posledních týdnech zažívá velmi krušné období, co se týče pandemie koronaviru. Denně v zemi přibývají statisíce nakažených a tisíce mrtvých.

Navíc se zde hojně rozšířila místní varianta koronaviru, která je považována za jednu z nejnebezpečnějších. Problémy s ní mají i lidé, kteří se z ní vyléčili. Po léčbě se u nich totiž může projevit plísňová infekce, která v Indii vedla i k tomu, že lidem museli vyoperovat oči.

Aktuálně navíc svět šokovaly záběry z řeky Ganga, ve které pluly desítky mrtvol. Má se za to, že jde o oběti koronaviru, které byly do řeky pohozeny řidiči sanitek ze státu Uttarpradéš.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

EURO 2021

Pozor na české trýznitele, varují nizozemská média. Upozorňují také na slabinu Čechů

Pozor na české trýznitele, varují nizozemská média. Upozorňují také na slabinu Čechů

S rozporuplnými pocity komentují nizozemská média fakt, že Česko bude soupeřem „Oranjes“ v osmifinále fotbalového mistrovství Evropy. Úlevu nad tím, že se Nizozemci o vlásek vyhnuli úřadujícím šampionům z Portugalska, střídá varování před nepříjemnými Čechy. Média připomínají, že český tým dokázal v nedávné době Nizozemce v důležitých zápasech několikrát porazit, a k opatrnosti nabádá i reprezentační kouč Frank de Boer.

Volby 2021

Překvapivý průzkum CVVM: Babiš by ve volbách porazil Piráty i ODS a spol.

Překvapivý průzkum CVVM: Babiš by ve volbách porazil Piráty i ODS a spol.

Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO s 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta, koalice Spolu zase 19,5 procenta. Do Sněmovny by podle CVVM dostaly také SPD, KSČM a ČSSD. Veškeré průzkumy z předchozích týdnů přitom favorizovaly koalici Pirátů a STAN. Jednotlivé průzkumy používají různé metodiky, proto je nelze navzájem příliš srovnávat. Vedení hnutí ANO přesto působí jako překvapení.

Slovensko

O2 na Slovensku dočasně zablokovalo oblíbený portál Twitch. Kvůli jedinému uživateli

O2 na Slovensku dočasně zablokovalo oblíbený portál Twitch. Kvůli jedinému uživateli

Slovenská pobočka mobilního operátora O2 dočasně blokovala přístup na populární streamovací portál Twitch. Důvodem bylo rozhodnutí soudu, který na žádost slovenského Úřadu pro regulaci hazardních her (ÚRHH) zakročil proti jednomu z uživatelů. Protože ale nešlo blokovat konkrétní profil osoby, šla mimo hru celá stránka. Nakonec ÚRHH i O2 přehodnotily situaci a server opět zpřístupnily, uvedl slovenský operátor pro CNN Prima NEWS.

Babiš před summitem EU: S Ruskem jsme na bodě mrazu, od Orbána chci vysvětlení
Nebe, mrak 9. Dojatý pošťák našel dívku, která napsala dopis zesnulému otci
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Další články
reklama
reklama