reklama

Zoufalí Indové se před covidem chrání kravským trusem. Nefunguje to, varují vědci

Indie aktuálně patří mezi koronavirem nejpostiženější státy světa. Denně zde přibývají statisíce nakažených a roste také množství obětí. Část Indů tak zkouší velmi kuriózní způsob, jak se před nákazou ochránit. Svá těla pokrývají kravským trusem a močí. Krávy totiž mnoho Indů považuje za posvátné, a tudíž věří, že jejich výměšky je před koronavirem zachrání.

reklama

Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Tak by se dalo shrnout počínání některých Indů z provincie Gudžarát na severu země, kteří se před koronavirem chtějí ochránit tak, že si své tělo potírají kravím trusem a také močí.

Lidé, kteří tak činí, přicházejí běžně jednou týdně na farmy či svatyně, aby se potřeli kravími výměšky a následně si zameditovali. Vycházejí z toho, že většinové náboženství Indů, hinduismus, považuje krávy za posvátná zvířata, a věří, že kravince posilují jejich imunitu proti koronaviru.

Využití kravinců a kraví moči v Indii na podobné úkony není nijak výjimečné. Hinduisté je totiž používají například k potírání svých domů při rituálu, který má ochránit jejich obydlí před nemocemi.

„Chodí sem i lékaři. Věří, že tato terapie zlepšuje jejich imunitu, a mohou se tak svým pacientům věnovat beze strachu, že se nakazí,“ sdělil agentuře Reuters Gautam Manilal Borisa, jenž působí ve farmaceutické společnosti a je pravidelným návštěvníkem školy vedené hinduistickými kněžími, kteří zde chovají právě krávy.

Vědci před „rituálem“ varují

Vědci však nepovažují potírání těl kravským trusem a močí za nijak nápomocné při ochraně proti koronaviru. „Neexistuje žádný vědecky podložený důkaz, že kraví trus či moč vylepšují imunitu proti nemoci COVID-19. Je to postaveno pouze na víře,“ reagoval na akci některých Indů prezident Indické lékařské asociace J. A. Jayalal.

Ten pro Reuters dodal, že tato praktika naopak může lidem uškodit. „S čicháním či konzumací těchto věcí jsou přímo spjata různá zdravotní rizika. Ze zvířat na lidi se mohou přenést jiné nemoci,“ vysvětlil Jayalal.

Hromadné pokrývání těl trusem by naopak paradoxně mohlo vést k šíření nákazy. Akce totiž probíhají tak, že se při nich bez jakékoliv ochrany setká skupina lidí.

Indický boj s pandemií

Indie v posledních týdnech zažívá velmi krušné období, co se týče pandemie koronaviru. Denně v zemi přibývají statisíce nakažených a tisíce mrtvých.

Navíc se zde hojně rozšířila místní varianta koronaviru, která je považována za jednu z nejnebezpečnějších. Problémy s ní mají i lidé, kteří se z ní vyléčili. Po léčbě se u nich totiž může projevit plísňová infekce, která v Indii vedla i k tomu, že lidem museli vyoperovat oči.

Aktuálně navíc svět šokovaly záběry z řeky Ganga, ve které pluly desítky mrtvol. Má se za to, že jde o oběti koronaviru, které byly do řeky pohozeny řidiči sanitek ze státu Uttarpradéš.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat
360°

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z tropické bouře Sam se stal hurikán. Odborníci varují, že bude nadále sílit

Tropická bouře Sam v pátek postupně zesílila na hurikán druhé kategorie na pětistupňové škále. Oznámilo to americké Národní středisko pro hurikány (NHC), které předpokládá, že o víkendu živel dále posílí. Sam se v sobotu nad ránem nacházel necelé dva tisíce kilometrů jihovýchodně od Závětrných ostrovů v Karibiku. Provázejí ho větry o rychlosti kolem 155 kilometrů za hodinu.

Po čtyřech měsících účinnost Pfizeru prudce klesá. Moderny ale ne, tvrdí nová studie

Nový americký výzkum pod záštitou CDC (Centra pro kontrolu a prevenci nemocí) se zaměřil na to, jak jednotlivé vakcíny chrání před hospitalizací kvůli covidu. Ze studie vyšlo najevo, že už po čtyřech měsících klesá účinnost Pfizeru o vyšší jednotky procent, zato efektivita Moderny je stabilní. Podle vědců mají navíc neočkovaní lidé 11x větší šanci, že na covid zemřou.

Mami, nechci umřít. Dvacetiletá učitelka mateřské školy prohrála boj s covidem

Mami, já nechci umřít. Tak zněla poslední slova dvacetileté Cleo Shepherdové, která řekla své matce krátce předtím, než ji lékaři uvedli do umělého spánku. Dívka měla těžký průběh covidu. Nejdříve jí selhaly ledviny, později srdce. Z kómatu se už Shepherdová bohužel neprobudila. Její blízcí založili veřejnou sbírku. Vybrané peníze poslouží na pohřeb mladé ženy.

reklama

Domácí zpravodajství

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama