Jižní Korea vytvořila systém, který bude odměňovat občany za donášení na ty, jež nedodržují vládní opatření proti šíření koronaviru. Nejúspěšnější „coparazzi“, jak si donašeči říkají, se mohou těšit na peněžní šeky. Informoval o tom list Courrier International.
Ministerstvo vnitra a ministerstvo bezpečnosti Jižní Koreje vyzvaly občany, aby upozorňovali na všechny ty, kteří nedodržují restrikce jako například nošení roušky nebo setrvání v karanténě. „Stovce nejaktivnějších občanů nabídneme nákupní šeky v hodnotě 100 tisíc wonů (v přepočtu asi 1 952 korun, pozn. red),“ uvedla ministerstva.
Možnost udávání rozděluje společnost
Soul již delší dobu provozuje aplikaci Safety Report, jenž původně sloužila k ohlašování událostí, které by mohly způsobit ohrožení na životě. Postupem času se v aplikaci začalo objevovat čím dál víc upozornění na porušování vládních opatření pro potlačení pandemie. Za prosinec se jich v Safety Report podle tamního deníku Maeil Kyongje objevilo přes 31 tisíc, dvakrát tolik než v listopadu.
Smrt zdravotnice s očkováním proti covidu nesouvisí. Proč zemřela, úřady nesdělily
Pitva prokázala, že smrt portugalské ošetřovatelky neměla přímou souvislost s očkováním proti covidu, které podstoupila. Proč náhle zemřela žena, která byla podle všeho ve velmi dobrém zdravotním stavu, však úřady odmítly sdělit s odkazem na soudní tajemství.
„S tím, jak nárůst případů stoupá nad tisíc denně, se aktivita ‚coparazzi‘ zvyšuje,“ potvrdil list Čoson Ilbo, jeden z nejvýznamnějších jihokorejských deníků. Termínem coparazzi označuje právě udavače občanů, kteří nedodržují restrikce. Jedná se o složeninu slov covid a paparazzi. Řada oznámení přišla během novoročních oslav, kdy bylo v hlavním městě Soulu zakázáno scházet se ve více než pěti lidech.
Udávání za finanční odměnu rozděluje jihokorejskou společnost. Zatímco někteří novinku vítají, jiní se obávají naplnění utopické vize z románu 1984. „Upozorňovat na ty, kteří nerespektují pravidla, je důležité. Ohrožují totiž mé zdraví stejně jako zdraví mých blízkých,“ řekl jeden dotazovaný deníku Čoson Ilbo.
Jako v Severní Koreji padesátých let
Oproti tomu vyučující práva na univerzitě v Soulu Huh Young z finančních kompenzací za donašečství nadšený není. „Vláda je na dobré cestě k tomu, aby vytvořila společnost ‚malých bratrů‘, kde se lidé sledují navzájem a riskují tím ztrátu svých základních svobod,“ řekl. Jednoho jihokorejského studenta situace natolik znepokojila, že o ní informoval jedno zahraniční médium, které blíže nejmenoval.
Odmítavě se k šekům pro nejúspěšnější „coparazzi“ vyjádřil také bývalý poslanec opozice Jin-tae, podle něhož tímto vláda štve lidi proti sobě navzájem. Současné dění přirovnal k Severní Koreji padesátých let.
K 6. lednu Jižní Korea zaznamenala 868 nových případů nákazy koronavirem. V posledních dnech se tedy opět vrací pod hranici tisícovky nově nakažených. Celkem v zemi nemoc COVID-19 prodělalo bezmála 67 tisíc lidí a 1 046 osob na nemoc zemřelo. Jižní Korea je považována za jeden z příkladů úspěšného zvládání epidemie.