reklama

Za volantem nejmenšího crossoveru značky Hyundai: Je tohle pravý nástupce ix20?

/ fotografií

Vejde se mezi i20 a Konu ještě nějaký crossover? Hyundai si myslí, že ano, a tak spojil techniku malého auta s karoserií malého SUV. Je to výhra?

reklama

Není pravda, že by Hyundai Bayon byl prvním malým SUV značky, protože už od roku 2017 je v této kategorii vstupním modelem Kona. Ten však na rozdíl od mnoha jiných aut tohoto segmentu nepoužívá platformu malého auta s pohonem předních kol, ale komplikovanější základ s možností pohonu všech kol, hybridu či elektromobilu. I díky tomu se Kona v roce 2020 stala nejprodávanější modelovou řadou značky v Německu.

Avšak tím, že začíná na výkonu 88 kW (120 kW) a cenovce 399 000 Kč, vycítil Hyundai poptávku po dalším crossoveru. S přibližně stejnými rozměry je nový Bayon pod svébytnou karoserií blízkým příbuzným o 14 cm kratšího modelu i20. Rozvor a šířku mají stejnou a na palubní desce není vidět téměř žádné rozdíly. I pozice na dobře tvarovaných předních sedadlech je téměř stejná, protože o 4 centimetry vyšší sezení jde na vrub zvýšeného podvozku. Tím je usnadněno nastupování a vystupování při zachování sezení jako v běžném osobním autě.

Bayon dlí na podvozku klasického hatchbacku i20.
Bayon dlí na podvozku klasického hatchbacku i20.
Zdroj: Hyundai

Výhled dozadu trpí masivními C-sloupky, zde musí pomoci couvací kamera, parkovací senzory i sledování mrtvého úhlu. Ale oči se většinou upírají dopředu, kde narazí na digitální přístroje a velký dotykový displej uprostřed. Ačkoliv obsluha není díky tomu jednodušší, alespoň se základní funkce neskrývají v různých menu. Zcela konvenčně je ovládaná parkovací brzda – mechanickou pákou. Přitom zůstal prostor i na praktické odkládací prostory ve středové konzole. Vždyť Bayon má oslovit i zákazníky, kteří dříve volili model ix20 – ten výhodný mix MPV a malého auta s vysokou střechou, který v roce 2019 skončil bez nástupce.

Náhrada ix20?

Výkonové spektrum od 62 do 88 kW (84–120 k) a startovací cena zajímavě vybaveného vozidla, která je o 50 000 Kč nižší než u modelu Kona, míří ve velké míře i na klientelu, která by se dosud orientovala na model ix20. Posuvnou zadní lavici zde sice nenajdete, ale dva dospělí se vzadu na za příplatek vyhřívaných krajních místech vůbec necítí stísněně. Na zavazadla zůstalo za nimi ještě 411 litrů prostoru – tedy pokud se pod nastavitelnou podlahou nenachází akumulátor mild-hybridního systému, který kufr zmenšuje na 334 litrů.

Prostředí interiéru je téměř shodné s i20.
Prostředí interiéru je téměř shodné s i20.
Zdroj: Hyundai

Úložiště elektrické energie se dodává k motoru 1.0 T-GDI – s výkonem 74 kW (100 k) za příplatek a s 88 kW (120 k) sériově. S manuální šestistupňovou převodovkou to znamená elektricky ovládanou spojku, kterou máme i v testovaném exempláři. Přeplňovaný tříválec s přímým vstřikováním paliva startuje díky startér-generátoru na rozvodovém řemeni bleskově a hladce. Nechybí funkce plachtění s vypnutým motorem, funguje ale jen v eko-režimu. Motor se však odpojuje automaticky a tak trochu náhodně, nejde si ho vynutit. V režimu „normal“ odpadává tato funkce zcela a ve sportovním pomáhají při podřazování meziplyny. To jinak umí jen ostré verze N. Taková ale pro Bayon, na rozdíl od i20, i30 či Kony, není v plánu.

Záď novinky působí docela originálně. Kufr v základu pojme pěkných 440 litrů.
Záď novinky působí docela originálně. Kufr v základu pojme pěkných 440 litrů.
Zdroj: Hyundai

Bayon ale i tak ukazuje slušný sportovní talent. Turbo-tříválec uvádí přední kola směle do pohybu, aniž by kolem toho nadělal zbytečný povyk. Navzdory trochu necitlivému řízení lze vůz vést zatáčkami svižně a i na rozbitých cestách zůstává klidný. Kromě ostrých příčných nerovností se rušivé rázy od podvozku téměř nepřenášejí k posádce. Celkově je komfort jízdy přesvědčivý stejně jako jízdní vlastnosti. Bayon se tak prezentuje jako atraktivní, i když ne zcela levná alternativa k doplnění klasické řady i20. Sympatické je také to, že nejvyšší stupeň elektrifikace u nové řady představuje mild-hybrid, čili jen decentní pomocník klasického motoru.

K tématu

Tagy: auto testování Hyundai i20 recenze Hyundai Bayon VW T-Roc Hyundai ix20
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Ústecký kraj

Muže, který zemřel po zásahu policie, srovnávají s Floydem. Pitva ukázala na drogy

Muže, který zemřel po zásahu policie, srovnávají s Floydem. Pitva ukázala na drogy

  • Aktualizováno

Rozhořčení vyvolalo video, na němž je vidět, jak policisté zasahují proti agresivnímu muži v Teplicích. Ten následně zemřel v sanitce. Soudní pitvou zemřelého byla vyloučena souvislost se zákrokem, který předcházel zadržení podezřelého. uvedl policejní mluvčí Daniel Vítek. Video ze sobotního zákroku se objevilo na sociálních sítích, muž se na něm vzpírá a policisté proti němu musí použít donucovací prostředky. Lidé případ připodobňují ke smrti Afroameričana George Floyda.

EURO: Čechům se rýsuje soupeř. Na koho můžou narazit? A proč se vyhnout žlutým kartám?
Málo míst ve školkách? Piráti chtějí placené sousedy pod „státním dohledem“
Komentátoři: Voliči ANO utíkají ke STAN. Piráti v kampani ochutnají vlastní medicínu
Únik jedovatých plynů v Plzni přežil jeden muž ze čtyř. Už je z nemocnice doma
Češi v Chorvatsku: Povinné roušky tu nikdo nenosí, na hranicích bez kontrol
Můj muž plánuje autonehodu, Camilla je návnada. Našla se záhadná poznámka psaná Dianou
reklama
reklama
Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Volby 2021

Domácí zpravodajství

Dostál: Soud nedonutí vládu nevydávat špatná opatření. Zaplatíme je my všichni
Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama